Рішення № 72062068, 07.02.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
812/2043/17
Номер документу
72062068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

07 лютого 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/2043/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління ДФС в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – Позивач) до Головного управління ДФС в Луганській області (далі – Відповідач, ГУ ДФС у Луганській області) про визнання незаконним та скасування рішення №0014801305 від 01.09.2017.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що Позивач не згоден з винесеним Відповідачем рішенням №0014801305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 5401,60 грн., яке складається зі штрафу у розмірі 4030,54 (10% до 01.01.2015), штрафу на період з 21.03.2014 по 31.10.2014 у розмірі 223,54 (20% з 01.01.2015), пені у розмірі 1147,52 грн. (0,1% суми недоїмки) за період з 21.01.2016 до 29.02.2016 (далі – Рішення). Позивач вважає, що відповідальність, штрафні санкції передбачені Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску не застосовуються.

На підставі викладеного, Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №0014801305 від 01.09.2017 (а.с.3-6).

Відповідач адміністративний позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов (а.с.48-63). В обґрунтування зазначив, що відповідно до п.9 - 4 частини другої розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закону № 2464) були внесені зміни, згідно з якими платники єдиного внеску, вказані у ст. 4, які перебувають на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, де проводилася АТО, розпочата відповідно до Указу N 405, звільняються від виконання своїх обов'язків, передбачених частиною другою ст. 6 цього Закону, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану.

Умовою для такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО та сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс- мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до п.2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 (в редакції, що діяла до 01.01.2015 року, та в редакції, що діє з 01.01.2015 року) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі (10) 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до п.п.2 п.2 розділу VII Наказу Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за №508/26953 (далі - Інструкція № 449) органи доходів і зборів застосовують фінансові (штрафи та пеню) санкції у таких розмірах:

- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

- несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до п.п.5 п.2 розділу VII Інструкції № 449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Рішенням № НОМЕР_1 від 01.09.2017 року Сватівській міжрайонній виконавчій дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нараховано штраф у розмірі 4030,54 грн. за період з 21.03.2014 по 31.10.2014, штраф у розмірі 223,54 за період з 21.01.2016 до 29.02.2016 та пеню у розмірі 1147,52 грн.

Відповідно до інтегрованої картки Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, штраф у сумі 4254,08 грн. та пеня у сумі 977,52 грн.( з урахуванням часткової сплати 170 грн.) передано до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області який є правонаступником прав та обов’язків відокремленого підрозділу Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Таким чином, ГУ ДФС у Луганській області на підставі даних інтегрованої картки платника, сформувало Рішення до Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

На підставі викладеного, Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 16.01.2018 після усунення недоліків позовної заяви було відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-2).

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, оцінивши надані сторонами докази відповідно до вимог статей 73-77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дійшов такого.

Судом встановлено, що 01.09.2017 ГУ ДФС в Луганській області винесло Рішення №0014801305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застосовано штраф у розмірі 4030,54 грн. за період з 21.03.2014 до 31.10.2014 (10% до 01.01.2015), штраф у розмірі 223,54 грн. за період з 21.01.2016 до 29.02.2016 (20% до 01.01.2015) та нараховано пеню у розмірі 1147,52 грн. (0,1 % суми недоїмки), які протягом десяти календарних днів після надходження рішення підлягають (сплаті) на рахунки Сватівській об’єднаній державні податковій інспекції в загальному розмірі 5401,60 грн. (а.с.7,49).

Зазначене Рішення позивачем отримано 18.09.2017, що підтверджується підписом уповноваженої особи на зазначеному Рішенні (а.с.7).

Луганським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було подано до ДФС України скаргу на Рішення та відповідно до Рішення ДФС України від 31.10.2017 №24675/6/99-99-11-02-02-25 скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27.09.2017 №08-08-1177/СД залишено без задоволення (а.с.30-31).

Згідно з інформацією, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 29.05.2017 №1002628044 Луганське обласне відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності припинено за рішенням засновників з 29.05.2017, який мав відокремлені підрозділи, зокрема Сватівське міжрайонне виконавче дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.11-18).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.02.2018 №1003575030, 03.05.2017 утворено юридичну особу - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, про що до реєстру внесено запис № 13831020000004580, яка є правонаступником Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати (а.с.67-71).

До матеріалів справи надано передавальний акт від 11.08.2017, відповідно до якого майно, усі права та обов’язки Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності переходить до правонаступника - Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (а.с.19-22).

Крім того, з наданого Акту №16/26071479 від 11.12.2017 вбачається, що Луганське обласне відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності передало, а Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області прийняло заборгованість відокремленого підрозділу Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, зокрема з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі 5401,60 грн. (а.с.33).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що позивач має право звертатись за оскарженням вказаного рішення у судовому порядку.

Спірним питанням у даній справі є правомірність прийняття Відповідачем Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість відзиву Відповідача, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України), Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” №2464-VІ від 08.07.2010 року, Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон №1669) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема ч.8 зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Абзацом першим частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини десятої та п.2 ч.11 ст. 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 року - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 п.4 ст.11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

З огляду на дію зазначеної норми Позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” (втратив чинність), від 02 грудня 2015р. № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено: м.Сватове (Сватівська міська рада) (населений пункт, в якому перебувала Сватівська міжрайонна виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та в якому перебувала Сватівська ОДПІ ГУ ДФС в Луганській області - орган доходів і зборів, на обліку, в якому перебувала Сватівська міжрайонна виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Отже, Сватівська міжрайонна виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була платником єдиного внеску, визначеного статтею 4 Закону №2464-VІ, та яка перебувала на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Посилання Відповідача на необхідність обов’язкового надання сертифікату Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань відповідно до положень Закону № 2464 є незмістовним з наступних підстав.

Дані спірні правовідносини стосуються обов’язку Позивача щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464, які є спеціальними в даному випадку.

Пункт 9-4 Розділу VIII Закону № 2464 має посилання на Закон № 1669 лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 Закону № 1669.

Як встановлено судом м.Сватове Луганської області включено у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень Закону № 1669.

Стаття 10 Закону № 1669 визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань.

Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобов’язання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 Закону № 1669 є загальною нормою.

Пункт 9-4 Розділу VIII Закону № 2464, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Натомість, підпунктом 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) однією з ознак безнадійної заборгованості визначена заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Тобто, положення статті 10 Закону № 1669 можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України.

Однак, відповідно до положень п. 1.3. ст.1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 Закону № 1669 при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами Закону № 2464.

Таким чином, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464 достатніми підставами для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, передбаченої цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669, та заява самого платника єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Оскільки антитерористична операція ще не завершена, то і строки на подачу такої заяви у Позивача, як правонаступника Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ще не сплили.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що до Сватівської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не застосовуються штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний період в силу Закону.

Суд вважає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону №2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесені не були.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, наявними є підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Суд звертає увагу на те, що період за який нараховані штрафні санкції розпочинається з 21.03.2014 – до початку проведення АТО. Проте з наданого звортнього боку облікової картки платника податку вбачається, що за Сватівською міжрайонною виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2014 році рахувалась переплата по сплаті ЄСВ, недоїмка утворилась лише з 22.08.2014 – вже в період АТО, пеня нараховувалась лише у 2017 році – також дія АТО (а.с.74-87, 55 зворотній бік).

При цьому, наданий до рішення №0014801305 розрахунок штрафних санкцій не відповідає інформації зазначеній в обліковій картці платника податку.

За таких обставин, відповідач не довів правомірність нарахування штрафних санкцій та пені за період з 21.03.2014 по 14.04.2014, у зв’язку з чим суд вважає за необхідне скасувати рішення №0014801305 в повному обсязі без розмежування строків початку проведення АТО.

Що стосується розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно частин першої та другої ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що позивачем є суб’єкт владних повноважень, який не поніс витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати зі сплати судового збору не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління ДФС в Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 01.09.2017 №0014801305 “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску”.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя ОСОБА_1