Рішення № 72061898, 07.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
806/120/18
Номер документу
72061898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/120/18

категорія 11.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду в якому просить:

- визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування до стажу роботи позивача, як судді, який дає прав на отримання щомісячного довічного грошового утримання часу роботи на посаді помічника прокурора, половини часу навчання на денній формі юридичного факультету Київського університету ім. Т.Шевченка;

- зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посаді судді, який дає право на нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання крім часу роботи на посаді судді терміном 5 років 7 місяців 19 днів, також половину часу навчання на денній формі юридичного факультету Київського університету ім. Т.Шевченка терміном 2 роки 5 місяців, час роботи на посаді помічника прокурора терміном 9 років 5 місяців 22 дні та провести з 14.09.2017 року перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% від суддівської винагороди судді Апеляційного суду Житомирської області, який маж стаж роботи більше 25 років без обмежень граничним розміром.

Ухвалою від 09.01.2018 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

25 січня 2018 року на адресу суду від Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на позов.

У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що заперечує проти позову, оскільки, в момент призначення грошового утримання застосовується законодавство, що діє на момент звернення за його призначенням, окрім цього, Законом України "Про судоустрій і статус суддів" не передбачено зарахування половини строку навчання та на посаді помічника прокурора до стажу судді, тому дії управління щодо обчислення та виплати утримання позивачу є законними та обґрунтованими.

30 січня 2018 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому вона зазначила, що п.34 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1402-VIII "Про судоустрій та статус суддів" від 02.06.2016 року (в редакції Закону №1798-VIII від 21.12.2016 року) передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання як суддя у відставці у розмірі 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 14.09.2017 року звільнена з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку та згідно наказу від 12.09.2017 року ОСОБА_1 відрахована зі штату Апеляційного суду Житомирської області суду.

25.11.2017 року позивач звернулася до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо зарахування періодів роботи, а саме: половини часу навчання, часу роботи помічником прокурора до стажу судді та відсоткового розміру призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Листом №Г-634 від 19.12.2017 року відповідач відмовив позивачу, мотивуючи тим, що Законом України "Про судоустрій і статус суддів" не передбачено зарахування половини строку навчання та на посаді помічника прокурора до стажу судді.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до п. 25 Прикінцевих і перехідних положень Закону України від 02.06.2016 року № 1402-VІІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон України № 1402-VII), який набрав чинності 30.09.2016 року, право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді), або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого оцінювання або конкурсу. В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

З 05.01.2017 року набрав чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя" №1798-ХІІІ від 21.12.2016 року, яким врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2017 році суддів у відставці.

Відповідно до п. 34, абз. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Вищу раду правосуддя" №1798-19 від 21 грудня 2016 року (набрання чинності з 05 січня 2017 року) судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання). Окрім того, щомісячне грошове утримання судді у відставці виплачується без обмеження максимальним розміром.

Аналогічні положення містяться у пункті 11 Перехідних положень Закону України №2453-VІ "Про судоустрій та статус суддів" (редакція до 25.03.2015 року), які передбачали, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

З листа Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №Г-634 від 19.12.2017 року вбачається, що загальний страховий стаж роботи складає 33 роки 06 місяців 14 днів. Стаж роботи на посаді судді розпочинається 25.01.2002.

На дату призначення ОСОБА_1 на посаду судді (25.01.2002 року) діяв Закон України від 15.12.1992 р. № 2862-ХІІ "Про статус суддів" (далі - Закон України № 2862-XII), положення ст. 43 якого передбачали, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Відповідно до пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» від 03.09.2005 року № 865 до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Розрахунок стажу ОСОБА_1 та копія трудової книжки позивача відображає, що із 01.09.1986 р. по 30.06.1992 р. навчалася на денній формі навчання юридичного факультету Київського університету ім. Т.Шевченка та з 21.04.1993р. по 24.01.2002р. вона працювала на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора м. Житомира, а тому вказаний період, в силу вимог ст.43 Закону України "Про статус суддів" №2862-ХІІ та половина строку навчання за денною формою повинні бути зараховані до стажу роботи на посаді судді.

Наведеним вище приписам п. 34, абз. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Вищу раду правосуддя" №1798-19 від 21 грудня 2016 року кореспондуються також і положення п. 11 Перехідних положень Закону України №2453-VІ (редакція до 25.03.2015 року), які передбачали, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

За приписами статей 21, 22 Конституції України, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 48 Закону України № 2453-VІ , незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (ч. 6 ст. 47 Закону).

ОСОБА_2 Суд України в рішенні від 22.05.2008 року №10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України ОСОБА_2 Суд України дав у рішенні від 22.09.2005№ 5-рп/2005, згідно з яким "…конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод - є їх обмеження. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". ОСОБА_2 Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина ОСОБА_2 Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях ОСОБА_2 Суду України розуміння сутності соціальних гарантій громадян, зокрема суддів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів.

З наведеного можна зробити висновок, що на день звільнення ОСОБА_1 мала стаж понад 25 років, що в свою чергу передбачає наявність права на обчислення розміру довічного грошового утримання виходячи з 90% заробітної плати судді.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо не зарахування до стажу роботи ОСОБА_1 періоду навчання та роботи на посаді помічника прокурора є протиправними та порушують права позивача, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 139, 242-246, 250, 255, 262-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, вул. Перемоги, 55, м. Житомир, код ЄДРПОУ 40380333) щодо не зарахування до стажу роботи ОСОБА_1 (10003, пров.Червоний, 32-а, м. Житомир, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), як судді, який дає прав на отримання щомісячного довічного грошового утримання часу роботи на посаді помічника прокурора, половини часу навчання на денній формі юридичного факультету Київського університету ім. Т.Шевченка.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, вул. Перемоги, 55, м. Житомир, код ЄДРПОУ 40380333) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (10003, пров.Червоний, 32-а, м. Житомир, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на посаді судді, який дає право на нарахування і виплату щомісячного довічного грошового утримання крім часу роботи на посаді судді терміном 5 років 7 місяців 19 днів, також половину часу навчання на денній формі юридичного факультету Київського університету ім. Т.Шевченка терміном 2 роки 5 місяців, час роботи на посаді помічника прокурора терміном 9 років 5 місяців 22 дні та провести з 14.09.2017 року перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% від суддівської винагороди судді Апеляційного суду Житомирської області, який маж стаж роботи більше 25 років без обмежень граничним розміром.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа