
Провадження №2/760/3658/18
В справі №760/17382/17-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
/ заочне /
26 січня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.
за участю секретаря - Гак Г.М.
представників позивача - ОСОБА_7., Демченка О.М., Іваніци Є.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку « Ковальський-13» до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання демонтувати циркуляційний насос та самовільно встановлений тамбур, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати відповідачів демонтувати циркулярний насос, який встановлений у тамбурі - частині самовільно відгородженого та зачиненого коридору біля квартири АДРЕСА_1, а також демонтувати зазначений тамбур в коридорі за власний рахунок.
Справа надійшла в провадження суду 06 вересня 2017 року.
Ухвалою від 28 вересня 2017 року в справі відкрито провадження та призначено до судового розгляду на 07 грудня 2017 року.
06 грудня 2017 року до суду надійшла заява відповідачки ОСОБА_5 про відкладення розгляду справи в зв»язку з хворобою відповідача ОСОБА_4
07 грудня 2017 року в справі оголошена перерва на 26 січня 2018 року.
25 січня 2018 року до суду надійшла заява відповідача ОСОБА_6 про відкладення розгляду справи в зв»язку з хворобою.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що відповідачі в загальному коридорі біля своєї квартири АДРЕСА_1 самовільно та незаконно побудували тамбур, де незаконно встановили у внутрішньобудинковій системі опалення не проектний циркулярний насос, що призвело до розбалансування централізованої опалювальної системи будинку.
Даний факт зафіксовано за результатами обстеження стану трубопроводів опалення особою, відповідальною за стан системи теплопостачання будинку, а також відомий всім мешканцям будинку, оскільки відповідачі не приховують цього та вважають, що мають право самовільно змінювати проектний стан будинку.
Проектів чи дозволів на переобладнання системи теплопостачання будинку від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ковальський - 13» або від теплопостачальних організацій відповідачі не мають.
19 квітня 2017 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричною тепловою енергії у м. Києві при проведенні обстеження ОСББ «Ковальський - 13» було встановлено порушення вимог Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198, а саме п. 40 «Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж».
За результатами обстеження ним був складений акт №08/12-03-105, де зазначено, що монтаж обладнання внутрішньо будинкової системи опалення не відповідає наданій проектно - технічній документації.
В цей же день державним інспектором на підставі ст. 4 закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» був складений припис, яким ОСББ було зобов»язано: привести монтаж обладнання внутрішньо будинкової системи опалення у відповідність до наданої проектно - технічної документації у термін до 19 липня 2017 року.
За наслідками проведеної перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення №08/12-03-10А/С від 19 квітня 2017 року.
Відповідачам надсилався лист з вимогою демонтувати незаконно встановлений насос на квартирному відгалуженні в системі опалення в приміщенні (коридорі) спільного користування біля квартири, самовільно відгородженому та зачиненому, однак відповідачами зазначена вимога проігнорована.
Виходячи з цього, просить задовольнити позов.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися вдруге, про день, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Судові повістки, що направлялися на адресу відповідача ОСОБА_4 за зареєстрованим місцем проживання, поверталися до суду без вручення з відмітками поштового відділення про повернення в зв'язку з закінченням встановленого терміну зберігання.
В той же час останній, подаючи заяву вдруге про відкладення розгляду справи, обізаний про час її розгляду.
Судові повістки, що направлялися на адресу відповідачки ОСОБА_5 були вручені останній під розписку.
Відповідно до ч. 3, 5, 8 ст. 128 ЦПК України судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик.
Тобто, відповідачі належним чином та у встановленому азконом порядку повідомлені про час розгляду справи, в судове засідання не з»явилися.
Враховуючи вимоги даної норми закону суд вважає повідомлення відповідачів про час розгляду справи належним.
Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Виходячи з цього, враховуючи думку представників позивача, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 41 Конституції України та ст. 319 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
При цьому використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Так, у статті 13 Конституції України закріплено, що власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Власність не тільки надає переваги тим, хто її має, а й покладає на них певні обов'язки.
Це конституційне положення пов'язане з принципом поєднання інтересів власника, суспільства та інших власників і користувачів об'єктами власності.
Власність зобов'язує власника використовувати свою власність не тільки у своїх інтересах, а й поважати інтереси інших людей, всього суспільства.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання та гарантує їм рівність перед законом.
Але, здійснюючи свої права, власник зобов'язаний не порушувати права, свободи, гідність та охоронювані законом інтереси громадян, суспільства, не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не погіршувати природну якість землі, води, інших об'єктів природи. Під час здійснення своїх прав і виконання обов'язків власник зобов'язаний додержуватись моральних засад суспільства.
Встановлено, що відповідно до Свідоцтва про право власності від 28 лютого 2007 року відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_1
В загальному коридорі, де розташована належна відповідачам на праві власності квартира, останні побудували відгороджений та зачинений тамбур, де встановили циркуляційний насос.
Відповідно до службової записки коменданта будинку ОСОБА_7. на ім.»я голови правління ОСББ від 25 лютого 2017 року, проводячи черговий огляд стану трубопроводів опалення будинку ним було виявлено, що відповідачі, власники квартири НОМЕР_1, самовільно, без дозволу та погодження з ОСББ, встановили насос на додаткове підкачування теплоносія до квартири, що розбалансовує систему опалення будинку та загрожує виведеням всієї системи опалення з ладу. Це також призводить до надлишкових витрат теплової енергії, що є додатковими витратами ОСББ.
19 квітня 2017 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві була проведена перевірка технічного стану (режимів постачання теплової енергії), за наслідками якої був складений Акт №08/12-03-105.
В цей же день старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві був складений припис №08/12-03-19, яким позивача було зобов»язано привести монтаж обладнання внутрішньобудинкової системи опалення у відповідність до наданої проектно-технічної документації.
Термін усунення порушення був встановлений до 19 липня 2017 року.
Крім того, 19 квітня 2017 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві відносно голови правління ОСББ Демченка О.М. був складений протокол про адміністративне правопорушення №08/12-03-10 А/С в зв»язк уз порушенням в діяльності ОСББ Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198.
/ а.с. 6 - 12; 25 /
Приписом голови правління ОСББ «Ковальський - 13» від 22 травня 2017 року відповідачі, наряду з іншими особами - власниками квартир, були зобов»язані в термін до 06 червня 2017 року усунути порушення загальнобудинкового проекту шляхом демонтажу самовільно встановленого насосу в загальнобудинковій системі опалення для додаткового обігріву свого приміщення.
Представники позивача суду пояснили, що даний припис відповідачами не виконано до цього часу.
Відповідно до ч.2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання, як єдиного цілого, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до статті 16 Закону України від 16 листопада 1992 року «Про основи містобудування» будівельні норми, державні стандарти, норми і правила щодо планування, забудови та іншого використання територій, проектування і будівництва об'єктів містобудування розробляються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, іншими центральними органами виконавчої влади в порядку, визначеному законом.
Згідно з пунктами 1.4.1, 1.4.5 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17 травня 2005 року перепланування дозволяється робити лише після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи: копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення; копія поповерхових планів, завірених в установленому порядку; проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, погоджений в установленому порядку; згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, що перебувають у їх спільній власності.
Представники позивача суду пояснили, що встановлення відповідачами тамбура в загальному коридорі будинку, у встановленому законом порядку не погоджувалося і таких документів правлінню ОСББ відповідачі не надавали.
Відповідно до положень Державних будівельних норм України для будинків і споруд, житлових споруд, встановлені основні положення ДБН В.2.2-15-2005, в п.п. 5.23 яких зазначено, що житлові будинки повинні обладнуватися опаленням і вентиляцією, що проектуються згідно зі СНиП 2.04.05.
Згідно з будівельними нормами «СНиП 2.04.05-91 Опалення, вентиляція та кондиціонування» щодо питань влаштування системи опалення всі стояки та внутрішні розподільчі мережі гідравлічно пов'язані між собою для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.
Опалення є системою, яка гідравлічно та технологічно об'єднує всі квартири.
З цього випливає, що опалювальні прилади квартири АДРЕСА_2 входять до єдиної системи централізованого опалення будинку.
Відтак самовільне втручання в систему централізованого опалення призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи опалювальної системи, перерозподілу теплоносія, внаслідок чого суміжні квартири не отримують того тепла, норма якого передбачена у разі роботи системи опалення всього будинку, що призводить до порушення санітарно-технічних вимог та правил експлуатації будинку.
Відповідно до ст. 100 ЖК України виконання наймачем робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребують отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію не потребується.
Виконання робіт, визначених частиною першою цієї статті, внаслідок яких змінюється площа, кількість чи склад приміщень у будинках державного чи громадського житлового фонду, допускається за письмовою згодою наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором найму (оренди).
Відповідно до ст. 152 ЖК України виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію не потребується.
Відповідно до п. 30 Постанови Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» споживач зобов'язаний: оплачувати послуги в установлені договором строки; забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення: для ліквідації аварій - цілодобово; для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічного і профілактичного огляду, зняття контрольних показників квартирних засобів обліку - згідно з умовами договору; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу; у разі несвоєчасного внесення плати за послуги сплачувати пеню у встановлених законом та договором розмірі; виконувати інші обов'язки відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом №76 від 17 травня 2005 року Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
У вступній частині вказаних Правил термін «переобладнання» визначено як улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Згідно з п. 1.4.6. Наказу Державного комітету України з питань ЖКГ № 76 від 17.05.2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Виходячи з викладеного вище аналізу, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача та їх задоволення.
При вирішенні спору суд також враховує наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2,3,4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За змістом з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами ч. 1 ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Таким чином, законодавством України кожній особі гарантовано та закріплено право на судовий захист своїх прав та вільний вибір способів такого захисту.
Відповідачі, не з'явившись до суду, будь-яких доказів, які б спростовували твердження представника позивача в судовому засіданні та надані ним докази, не надав.
В свою чергу твердження позивача підтверджені належними та допустимими доказами.
За таких обставин вимоги позивача є обгурунтованими.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 200, 00 грн.
Керуючись ст.ст.15, 16, ч.1 317, 319, ч.2 ст. 383 ЦК України, ст.ст.100, 152 ЖК України, Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, Постановою Кабінету Міністрів №630 від 21.07.2005 року, ст. ст. , ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 265, 268, 273, 280 -284 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Зобов»язати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за власний рахунок демонтувати самовільно встановлений тамбур біля квартири АДРЕСА_3.
Зобов»язати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за власний рахунок демонтувати циркуляційний насос, встановлений у самовільно встановленому тамбурі біля квартири АДРЕСА_3.
Стягнути з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку « Ковальський-13» 3 200, 00 гр. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його отримання.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л .А. Шереметьєва