
Справа № 758/14593/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2018 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Васильченка О. В.,
розглянувши у спрощеному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
07.11.2017 позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 17.08.2017 № 2.2.1-39-258, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з 01.07.2016.
Свої вимоги мотивує тим, що з 19.02.2013 року позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачеві стало відомо, що з 01.06.2017 у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, відповідно до наказу від 30.06.2017 № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців, відряджених до Украероруху».
Позивач у зв'язку з цим звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку йому пенсії на підставі Довідки від 17.08.2017 № 2.2.1-39-258, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) РСП.
Однак, відповідач листом від 18.10.2017 Листом № 1190/О-01 відмовив в цьому, у зв'язку з безпідставністю проведення такого перерахунку.
Позивач з такою відмовою відповідача не погоджується, та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 17.08.2017 № 2.2.1-39-258, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з 17.08.2017.
Ухвалою судді Подільського районного суду м. Києва від 14.11.2017 у даній справі було відкрите скорочене провадження.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що по-перше, позивачу, який отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як військовослужбовець, на підставі підвищення грошового забезпечення для цивільних працівників є невмотивованим, по-друге, наказ виданий Державним підприємством обслуговування повітряного руху України № 20 від 20.01.2017 є внутрішнім нормативно-правовим актом та не відноситься до переліку законодавчих актів, на підставі яких здійснюється призначення та перерахунок пенсії, по-третє, наразі позивач отримує максимальний розмір пенсії, що встановлений для осіб, що отримують пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме 10740 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу від 18.02.2013, майора ОСОБА_1, старшого штурмана (старшого диспетчера з руху літаків) регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» було звільнено з правом носіння військової форми одягу. (а.с. 11)
Відповідно до Довідки від 17.08.2017 № 2.2.1-39-258, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою старшого диспетчера з руху літаків (старшого штурмана), на підставі Наказу Украероруху від 30.06.2017 № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Укаероруху», становить загалом 21424,50 грн., з яких:
14045,00 грн. - посадовий оклад;
125,00 грн. - оклад за військовим званням;
5668,00 грн. - надбавка за вислугу років у розмірі 40%;
1404,00 грн. надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%.
18.10.2017 Листом № 1190/О-01 відповідач відмовив позивачеві у здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінетом міністрів України не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців (а.с. 33).
Згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів не можуть братися до уваги управліннями ПФУ як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Разом з тим, враховуючи, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення відповідача про відмову позивачу у проведені перерахунку пенсії не відповідає вимогам закону.
Як вбачається з наведеного, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно зо Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністерства оборони України) не можуть вважатись підставою для здійснення перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Конституційний Суд України 13.05.2015 року № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прийняв рішення яким встановив, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Отже відмова відповідачів у проведенні перерахунку пенсії позивача є правомірною та відповідає вимогам вищенаведених законодавчих актів, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що виплата пенсії позивачу проводиться згідно вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення, у відповідача відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії позивача, а тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. №, 19, 22, 46,64 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 6, 7, 72-77, 241, 246, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги (зважаючи на п. 15.5 Перехідних положень КАС України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Суддя О. В. Васильченко