Рішення № 72045192, 02.02.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
127/26639/17
Номер документу
72045192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 127/26639/17

Провадження № 2-а/127/1061/17

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

02 лютого 2018 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гуменюк К.П., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії,

в с т а н о в и в:

11 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з 23 квітня 2014 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року включно відповідно до довідки Управління СБ України в Вінницькій області від 09 жовтня 2017 року №53/Ш-8/8, виплатити недоплачену суму пенсії та виплачувати пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

Свій позов мотивував тим, що 12 квітня 2014 року позивача було звільнено з військової служби у запас Служби безпеки України за станом здоров’я. З 23 квітня 2014 року відповідачем йому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що під час ознайомлення з розрахунком пенсії, йому стало відомо про те, що в розмір пенсії не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу. В зв’язку з цим, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку розміру його пенсії з 23 квітня 2014 року, врахувавши до складу грошового забезпечення суми вищевказаних матеріальних допомог. Проте йому було відмовлено. На думку ОСОБА_1, розрахунок розміру його пенсії проведено незаконно та з порушенням законодавства, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивачу пенсія призначена і нараховується з 23 квітня 2014 року у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ч.3 ст. 43 вищевказаного Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членами їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, визначений постановою КМУ №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей». Серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення, як то матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова премія, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу, що мають тимчасовий характер, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби. З огляду на те, що положення ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби, та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії, є вичерпним. Таким чином, вимоги позивача є безпідставними і необґрунтованими, а Головне управління діє правомірно та в межах чинного законодавства, тому необхідно відмовити повністю в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази та відзив на позовну заяву, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Статтею 7 КАС України визначено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Правовідносини, щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку № 2262-XII.

Відповідно до довідки № 313 від 09 жовтня 2017 року, виданої Управлінням СБУ у Вінницькій області, позивач був звільнений наказом Голови СБУ від 12 квітня 2014 року № 671-ОС з військової служби у запас Служби безпеки України за підпунктом «а» пункту 61 та підпунктом «б» пункту 63 (за станом здоров’я – обмежено придатний до військової служби) Положення про проходження військової служби військовослужбовцем СБУ, з правом носіння військової форми одягу, з урахуванням часу на здавання посади, з 22 квітня 2014 року. Наказом начальника УСБУ у Вінницькій області № 52-ОС від 22 квітня 2014 року виключений зі списків особового складу.

Згідно пенсійного посвідчення серії ААИ № 174097, ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугою років.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 23 квітня 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій від 02 листопада 2017 року вбачається, що при нарахуванні пенсії позивачу були враховані наступні грошові забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: надбавка за умови режимних обмежень допуск. Ф2; надбавка, майстер спорту; надбавка за інфор.-аналітичне забезпечення; надбавка за особливо важливі завдання; надбавка за службу в підрозділі «А» та премія.

Як вбачається з довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області № 53/ш-8/8 від 09 жовтня 2017 року, ОСОБА_1 було виплачено за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року наступні одноразові виплати: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; премія; матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу. Слід зазначити, що з даних сум було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, про що вказано в даній довідці.

Отже, вищевказані одноразові виплати не були враховані при нарахуванні пенсії позивачу.

В результаті цього, 10 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та виплатити недоплачену суму пенсії.

Проте, листом від 27 листопада 2017 року позивачу було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до додаткового грошового забезпечення належать лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премії. З огляду на це, при призначенні пенсії ОСОБА_1 до додаткових видів грошового забезпечення не були враховані: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова премія, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членами їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Також частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Так, пунктами 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) до одноразової віднесений такий вид грошового забезпечення, як винагорода за тривалість безперервної військової служби.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови КМУ №1294 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців і з них сплачені страхові внески.

В Постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі 21-70/а/15 відображено та роз’яснено, що «грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».

Виходячи з вищевикладеного, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова премія, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу, з яких сплачено єдиний соціальний внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім’ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Оскільки позивачу була призначена пенсія з 23 квітня 2014 року, то він набув право на її перерахунок з 23 квітня 2014 року.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бочаров проти України" (остаточне рішення від 17 червня 2011 року) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом". Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У п.26 рішення ЄСПЛ у справі "Надточій проти України" та п.23 рішення ЄСПЛ у справі "Гурепка проти України №2" наголошується на принципі рівності сторін одному із складників ширшої компетенції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість відстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.

За змістом ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Слід зазначити, що представник відповідача не навів у своєму відзиві належних доказів правомірності не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі Довідки №53/Ш-8/8 від 09 жовтня 2017 року.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вищевикладене, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 244-246, 264 КАС України, суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 23 квітня 2014 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 була нарахована пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року включно відповідно до довідки Управління Служби Безпеки України у Вінницькій області від 09 жовтня 2017 року №53/Ш-8/8, виплатити недоплачену суму пенсії та виплачувати пенсію в новому розмірі.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 лютого 2018 року.

Позивач – ОСОБА_1 (21018, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, місто Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе, 7, ідентифікаційний код юридичної особи: 13322403).

Суддя Вінницького міського суду

Вінницької області ОСОБА_2