Рішення № 72038365, 01.02.2018, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
334/765/17
Номер документу
72038365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 01.02.2018

Справа № 334/765/17

Провадження № 2-а/334/34/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року Ленінський районний суд у складі:

головуючого – судді Добрєва М.В.,

при секретарі – Матвієнко О.І.,

за розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов’язання вчинити певні дії,

Встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов’язання вчинити певні дії, вказавши, що він в січні 2000 року був звільнений з органів МВС на пенсію за вислугою років. На теперішній час перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. У листопаді 2016 року він звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із підвищенням видів грошового забезпечення працівникам поліції з 01.01.2016 року. Йому було відмовлено у проведенні перерахунку, пославшись на те, що в Державному бюджеті не виділено додаткових коштів для перерахунку пенсій, крім того, зміни до закону стосуються лише пенсіонерів органів внутрішніх справ і на пенсіонерів податкової міліції не розповсюджуються.

До теперішнього часу жодного перерахунку пенсії не було зроблено, у зв’язку із чим він був змушений звернутися до суду.

Просить суд зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій, соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

В судовому засідання позивач, на позовних вимогах наполягав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях, які додані до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши всі докази в сукупності, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 26.12.2002 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Право на пенсію ОСОБА_1 отримав як співробітник органів внутрішніх справ.

23.11.2016 року позивач звертався до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії та листом №1015/к-9 від 07.12.2016 року йому було відмовлено у здійснені перерахунку, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсій призначених відповідно до ЗУ №2262-ХІІ.

У відповідності з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), згідно з п. 1 якого проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року N 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

За приписами ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пенсійна справа позивача ОСОБА_1 знаходиться у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного Фонду України в Запорізькій області. Тож, в рівній мірі сприяння в реалізації встановлених законом соціальних гарантій працівників правоохоронних органів мають як установа, з якої особу було звільнено зі служби, так і відповідне теруправління Пенсійного фонду, на яке покладено обов'язок нарахування та виплати пенсій. Якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат, і ОСОБА_2 управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання належної довідки.

Такого правового висновку дійшов Верховний Суд України в постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Головне управління ПФУ в Запорізькій області на підставі поданої позивачем ОСОБА_1 заяви, рішення про перерахунок пенсії не приймало. Доводи відповідача про те, що до Державного бюджету не виділено додаткових коштів для перерахунку пенсій, не можуть бути підставою для відмови у такому перерахунку, оскільки законодавчі акти, які передбачають такий перерахунок чинні і ніким не скасовані.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Право на звернення до суду (право на захист у процесуальному розумінні) гарантується Конституцією України та законами України, і може бути реалізоване, зокрема, коли особа вважає, що її право не визнається.

Заперечення відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України у Запорізькій області є безпідставними та суперечать висновкам суду.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги позивача щодо зобов'язання ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій, соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміруобґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

У встановленні судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, суд вважає за необхідне відмовити у зв’язку із відсутністю правового обґрунтування.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства, судові витрати складаються, зокрема із судового збору. Таким чином позивач має право на відшкодування витрат зі сплати судового збору у розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 77, 241-246 КАС України, ст. 51,63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії - протиправною.

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій, соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1, суму судових витрат, а саме: судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Добрєв М. В.