Рішення № 72036339, 12.01.2018, Мар'їнський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
237/5468/17
Номер документу
72036339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа номер 237/5468/17

Номер провадження 2-а/237/45/18

РІШЕННЯ

Іменем України

12.01.18 року м. Курахове

Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Медведського М.Д.,

при секретарі Готовщиковій Т.О.,

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій. В обґрунтування свого позову посилається на те, що вона отримує пенсію за віком з 2012 року. 25.07.2017 року вона зареєструвала своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1.

У липні 2017 року позивач особисто звернулася до відповідача із заявою про виплату пенсії за фактичним місцем проживання, яке збігається із місцем проживання, однак у вересні 2017 року виплату пенсії було припинено, на її думку, протиправно та незаконно, всупереч чинним нормам Конституції України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з чим просила суд визнати протиправними дії УПФУ Мар'їнського району Донецької області щодо припинення виплати їй пенсії, зобов'язати УПФУ Мар'їнського району Донецької області поновити виплату їй пенсії з 01 вересня 2017 року. При цьому зазначає, що з липня 2017 року зареєструвала своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання з'явилася, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача УПФУ Мар'їнського району Донецької області у судове засіданні не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову заперечив в повному обсязі обґрунтовуючи це причинами, які викладені у відзиву на позов, який було долучено до матеріалів справи 03.01.2018 року представником відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи було встановлено, що 25.07.2017 року позивач зареєстрував своє місце мешкання за адресою: АДРЕСА_1, після чого згідно довідки Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації № 2471 від 03.11.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із тим, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.

Отримавши вказані документи позивач звернувся до відповідача із зверненням з питання виплати пенсії, розглянувши яке позивачу було направлено лист УПФУ Мар'їнського району Донецької області, за номером 160/к-01-01-08 від 10.11.2017 року, в якому позивачу було повідомлено про те, що виплата пенсії не здійснювалась через відсутність реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Вказані обставини були фактично визнані сторонами у письмових матеріалах та не заперечувались, у зв'язку з чим суд на підставі ч. 1 ст. 78 КАС України вважає ці обставини доведеними.

За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні не запроваджено.

Надане ст. 46 Конституції України право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.

Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IVпенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Позивач є громадянином України і у відповідності чинного законодавства України набув право на отримання пенсії за віком у 2012 році, що відповідачем не заперечувалось та підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 01.08.2012 року серії НОМЕР_2

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, якими є: виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

За правилами частини 2 статті 49 цього Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Пунктом 2.9 цього ж Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Суд зауважує, що Законом № 1058-IVне передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, як відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи, а з моменту реєстрації позивачем постійного місця проживання у селі Іллінка і відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи характер правовідносин між ним та УПФУ змінився, а відтак і їх законодавче регулювання також.

Зокрема, з вказаного часу до спірних правовідносин не підлягало застосуванню законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як от Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.

Додатково суд зауважує, що порядок отримання та втрати статусу внутрішньо переміщеної особи врегульовано Законом України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб». Так, згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно, така особа звертається із заявою до компетентного органу соціального захисту населення, поряд з цим п. 1 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно і скасування статусу внутрішньо переміщеної особи, є заява особи про відмову. Таким чином, отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статус внутрішньо переміщеної особи.

Системний аналіз наведених положень законодавства, в контексті встановлених судами обставин справи, дає підстави для висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови позивачу у продовжені виплати їй пенсії та покладення на неї обов'язку щодо надання довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи. Більше того, позивачем до заяви була надана довідка Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації № 2471 від 03.11.2017 року, якою ОСОБА_1 відмовлено у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із тим, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ Марїнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд в порядку передбаченому з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України приймає рішення про присудження виплати пенсій з Державного бюджету України - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати в розмірі 640 гривень по справі підлягають стягненню з відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Мар'їнському районі Донецької області в розмірі 640 гривень на користь ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст. 2,5,6-9,139,242-246,255, 371 КАС України, ст. 8, 19, 46, 49, 64, 92 Конституції України, ст. 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Мар' їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) щодо припинення з 01 вересня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) поновити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) виплату пенсії з 01 вересня 2017 року.

Допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення за один місяць.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області.

Суддя М.Д.Медведський

Дата документу 12.01.2018 року