Рішення № 72035854, 01.02.2018, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
229/4773/17
Номер документу
72035854
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2/229/124/2018

ЄУН 229/4773/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідача Чабанової О.О.,

Степовенко М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про захист прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з позовом про захист прав споживачів послуг з централізованого водопостачання і водовідведення. В позові вказав, що згідно з ч.2 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року він є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідно до Закону України № 1198-УІІ від 10 квітня 2014 року з травня 2014 року виконавцем послуг є Торецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». Але цивільні правовідносини між сторонами не оформлені письмовим договором, а здійснюються на підставі ч.1 ст. 7 ЦК України. Тобто, позивачу надаються послуги з водопостачання та водовідведення, а він, в свою чергу, своєчасно, щомісячно сплачує їх відповідно до періодичних тарифів. Тобто, послуги за водопостачання позивач ОСОБА_1 сплачує на підставі показань справних та опломбованих лічильників обліку холодної води (КВ-1,5 заводський номер 564650 та КВ-1,5 заводський номер 564449), які були встановлені у його квартирі відповідно до акту прийому в експлуатацію засобів обліку холодної води від 12 листопада 2009 року. 20 листопада 2013 року позивач ОСОБА_1 подав до Торецького ВУВКГ комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» заяву про проведення повірки лічильників холодної води. Але відповіді на заяву він не отримав, та продовжував сплачувати послуги за показаннями лічильників. 20 жовтня 2016 року позивач подав до Торецького ВУВКГ комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» заяву про проведення повірки лічильників холодної води. 26 жовтня 2016 року позивач отримав відповідь за № 112 про те, що на думку Торецького ВУВКГ встановлений законодавством порядок повірки лічильників холодної води. Отже, позивачу повірку лічильників не зробили і він продовжував сплачувати послуги за показаннями лічильників.

У вересні 2016 року ОСОБА_1 виявив у вхідних дверях квартирі письмове повідомлення від відповідача про те, що міжповірочний інтервал планової повірки лічильників холодної води сплинув, і відповідно до телефонограми КП «Компанія «Вода Донбасу» від 28 липня 2016 року № 25-60, з 01 серпня 2016 року позивач був переведений на розрахунок за нормативним водоспоживанням. Станом на 01 серпня 2016 року сума його переплати відповідно до особистого рахунку № НОМЕР_2 складає 1665,11 грн. а станом на 01 листопада 2017 року виник борг у загальній сумі 4859,99 грн. Зазначив, що з 01 серпня 2016 року по 01 травня 2017 року йому продовжувалася нараховуватися житлова субсидія, яка, на його думку, незаконно списувалась з особового рахунку. Станом на 01 листопада 2017 року сума переплати повинна складати 3686,34 грн. Але, з 01 серпня 2016 року позивач не сплачував незаконно нарахованій йому суми за споживання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, оскільки на його рахунку на момент переведення на розрахунок за нормативним водоспоживанням була переплата та суми, відповідно до показань лічильників холодної води, які повинні були вираховуватися з суми його переплати.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними виходячи з таких підстав.

Відповідач вважає, що саме споживач несе відповідальність за своєчасність чергової повірки та зобов'язаний організувати роботи по демонтажу, повірці та монтажу повіреного приладу обліку води. Проте, згідно з ч.4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання .

По-друге, вищезгадане Правило № 630 у розділі «Права і обов'язки споживача» чітко вказує, що споживач має право на: періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку (п.п. 6 п.29). Згідно з цими Правилами споживач зобов'язаний: забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення; забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу (п.п. 2 та 4 п.30).

Згідно з тими ж Правилами №630, а саме розділу «Права та обов'язки виконавця», виконавець зобов'язаний: контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (п.п.4 п.32). Крім того, відповідно до п.п.6 п.32 виконавець зобов'язаний узгодити із споживачем не пізніше ніж за три робочих дні до проведення планових робіт всередині житлового приміщення час доступу до такого приміщення з наданням йому відповідного письмового повідомлення. Відповідач ані усно, ані письмово не попереджав позивача про те, що збігає термін повірки їх лічильника. Таким чином, законодавство в сфері житлово-комунальних послуг не передбачає відповідальності споживача за прострочення проведення повірки засобів вимірювальної техніки.

Позивач просив суд:

- визнати незаконними дії Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо переведення його на розрахунок за нормативним водопостачанням та провести перевірку лічильників обліку за власні кошти;

- зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» здійснити за власний рахунок періодичну повірку лічильників обліку холодної води (КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1);

- зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» поновити на абонентському обліку лічильники обліку холодної води (КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1);

- зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_2, відкритому на ім'я ОСОБА_1, з 01 серпня 2016 року з урахуванням показань лічильників холодної води КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять їх задовольнити.

Представник відповідача Чабанова О.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що з 01 січня 2016 року до 01 вересня 2017 року діяла постанова Кабінету Міністрів України ''Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Компанія "Вода Донбасу" від 26 листопада 2015 року № 2869, згідно якої витрати, пов'язані з проведенням періодичної повірки та пов'язаних з нею обслуговування та ремонту засобів обліку води для мешканців багатоквартирного житлового фонду та приватного сектору не були передбачені. Відповідно до додатків № 1 та № 2 цієї постанови до структури тарифів включено інші витрати, які також не пов'язані з проведенням періодичної повірки засобів обліку холодного водопостачання. Цей факт відображено постановою Кабінету Міністрів України "Загальні вимоги до формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" від 01 червня 2011 року № 869 - згідно з п. 24 до складу витрат на збут включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуги з централізованого водопостачання та водовідведенні споживачам, витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж засобів обліку води, які є власністю ліцензіата. Частиною 4 пункту 4 постанови від 01 червня 2011 року № 869 визначено термін ліцензіат. Тобто, ліцензіат - це суб'єкт господарювання, який ОДЕРЖАВ ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (далі - ліцензована діяльність) - тобто КП "Компанія "Вода Донбасу".

Окрім цього, в подальшому 02 серпня 2017 року було введено в дію Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22 червня 2017 року № 2119- УІІІ. Пунктом 7 розділу IV даного нормативного документу внесено зміни до ст. 41 України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", яким зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону: забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб'єктів природних монополій та суб'єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структурних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води. Забезпечити перегляд тарифів на енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної для суб'єктів природних монополій та суб'єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного теплової енергії та води.

Також даним законом були внесені зміни до статі 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 05 червня 2014 року № 1314-VII в частині виключення норм, з якими витрати на періодичну повірку засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, відшкодовуються за рахунок тарифів на водопостачання. Так, з урахуванням внесених змін відповідно до абзацу третього частини четвертої ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" періодична повірка вимірювальних техніки (результати вимірювань яких використовується для здій, комерційних розрахунків за спожити теплову енергію та воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до закону.

Так, відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22 червня 2017 року № 2119-VIII Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були прийняти постанови «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг від 16 червня 2016 року № 1141" та від 10 серпня 2017 року № 1014 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2016 року № 1015" від 10 серпня 2017 № 1015. :

У даних тарифах не передбачені витрати на проведення періодичної повірки та пов'язаних з нею обслуговування та ремонту засобів обліку води для мешканців багатоквартирного житлового фонду та приватного сектору.

Крім того, безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної КОМІСІЇ, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 279 від 10 серпня 2012 року, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків. Витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку холодного водопостачання жодного разу до структури тарифів не входили. Оскільки, позивач не провів повірку засобу обліку води у встановлені чинним законодавством строки, облік спожитих ним послуг провадиться відповідно до закону на підставі встановлених норм і тарифів.

Представник відповідача Чабанова О.О. просила суд повністю відмовити в задоволенні позовних вимог і стягнути з позивача судовий збір згідно законодавства України.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг по постачанню холодної води та водовідведенню, які надає відповідач, у квартирі АДРЕСА_2. В цій квартирі згідно з актами від 25 листопада 2009 року та від 01 вересня 2009 року було введено в експлуатацію два вузли обліку холодної води - лічильники за № 564650 та № 564449 (а.с.10-11).

Відповідно до повідомлення ОСОБА_1 від адміністрації Торецького ВУВКГ, по його особовому рахунку сплив строк повірки приборів обліку води до 01 липня 2016 року і нарахування за послуги водопостачання з 01 серпня 2016 року здійснюється за нормами водоспоживання, що складає на 1 людину 148,71 грн. в держсекторі (за нормою споживання 260 л/доба) та 88,25 грн. в приватному секторі (за нормою споживання 290 л/доба). З 01 серпня 2016 року розрахунок оплати по рахунку позивача за особовим рахунком з простроченим строком повірки приладу.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.

Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивача є Дружківське (колишнє Торецьке) виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». Цей факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.

Саме Дружківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню.

Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води

Посилання відповідача в запереченнях на позов на те, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП № 2869 від 26 листопада 2015 року.

Відповідно до додатку № 1 до вказаної постанови зазначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в п. 3 вказані витрати на збут, у тому числі інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в квартирі позивача.

Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21 липня 2005 року (далі - Правил №630), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Відповідно до п. 10 Правил №630 плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.

Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

У пункті 15 Правил №630 зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.

Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:

з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;

з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.

У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

В судовому засіданні відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобів обліку води в квартирі позивача, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у квартирі.

Таким чином, відповідач незаконно здійснив нарахування позивачу оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_3 за період з 01 серпня 2016 року за нормами споживання.

Суд вважає, що виключення лічильників холодної води, розміщеного у квартирі АДРЕСА_3, з абонентського обліку з 01 серпня 2016 року було вчинено неправомірно, а тому вони підлягають поновленню на абонентському обліку.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача в частині поновлення на абонентському обліку лічильників холодної води, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1, зобов'язання відповідача здійснити за власний рахунок періодичну повірку, в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж, цього лічильника холодної води, зобов'язання відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_2, відкритий на ім'я позивача, з 01 серпня 2016 року з урахуванням показань лічильників холодної води, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_4, підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», то відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір у сумі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 80, 141, 209, 246 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_5, РНОКПП НОМЕР_1) до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177-а, ЄДРПОУ 00191678) про захист прав споживачів задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за особовим рахунком № НОМЕР_2 за нормами водоспоживання та проведення періодичної повірки лічильників холодної води за рахунок споживача.

Зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» поновити на абонентському обліку лічильники холодної води КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» здійснити за власний рахунок періодичну повірку, в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж, лічильників холодної води КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_2, відкритому на ім'я ОСОБА_1, з 01 серпня 2016 року з урахуванням показань лічильників холодної води КВ-1,5 заводські номери 564650 та 564449, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь державного бюджету судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) грн.. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 05 лютого 2018 року.

Суддя: С. О. Рагозіна