Постанова № 72033802, 06.02.2018, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
641/8491/17
Номер документу
72033802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Провадження № 2-а/641/10/2018 Справа №641/8491/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2018 року

Комінтернівського районний суд м. Харкова в складі :

Головуючого судді Чайка І.В.,

за участю секретаря - Алієвої І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 641/8491/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області , в якому просить:

-Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії;

- Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести позивачеві перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року « Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки № 100/25416 від 19.06.2017року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області починаючи з 01 січня 2016 року;

- Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов»язання ГУПФУ в Харківській області в установлений судом строк, з моменту набрання рішення законної сили, звіту.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він з 05.11.2001 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а отже законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Позивач вважає, що відповідно до частини третьоїстатті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Разом з тим, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлено позивача про те, що перерахунок пенсії та її виплата буде забезпечена лише після виділення коштів з Державного бюджету України, що на думку позивача, не є підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії та її виплати. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, і такою, що порушують його конституційні права.

Ухвалою суду від 29.12.2017 року провадження по вказаній справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача по справі - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач фактично не відмовляв позивачу в проведенні перерахунку пенсії, та роз'яснив , що такий перерахунок та виплату позивачу буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з листопада 2001 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII з відповідними змінами.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, так як вважав, що перерахунку пенсії було порушено правильне нарахування пенсії та її виплата, не враховані дані, вказані за новою довідкою № 100/25416 від 19.06.2017року .

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) передбачала, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Законупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VIII (далі Закон № 900-VIII), яким було доповнено статтю 63-ю Закону №2262-XII пунктом 3-м такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Усі призначені за цим Закономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Також, п.п. 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Також, відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію»згідно з Законом № 900-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Як зазначено в ст. 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, якою встановлено грошове забезпечення поліцейських (схеми окладів за спеціальними званнями поліцейських), що за своїм складом є ідентичним грошовому забезпеченню колишніх працівників міліції, проте за розміром значно більшим, а тому таке збільшення є підставою для перерахунку позивачу пенсії, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ та зобовязують органи, на які покладено проведення перерахунку, здійснити його.

Постановою № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають право на це право.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, то перерахунок пенсії позивачу має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно та на підставі довідки № 100/25416 від 19.06.2017року, з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01 січня 2016 року.

Так, в п. 26 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Так само, Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 N 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 N 20-рп/2004, від 09.07.2007 N 6-рп/2007). Зокрема, у Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

Розділ 2 Закону України №2262-ХІІ визначає умови призначення пенсій за вислугою років, її розміри, надбавки та допомога до пенсії, їх підвищення, строки призначення і виплати.

Ч. 2 ст. 13 Закону України №2262-ХІІ (чинній на час призначення пенсії позивачу у 2011 році) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоровя - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Конституційний Суд України стверджував, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу здійснюються виплати пенсії не в повному обсязі, у зв'язку з чим його порушене право підлягає захисту шляхом проведення виплати призначеної пенсії.

Згідно з постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393» від 13 лютого 2008 р. № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад у порядку встановленому Мінсоцполітики.

Посилання відповідача на ту обставину, що перерахунок та виплата пенсійного забезпечення позивачу будуть проведені після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України суперечить вимогам чинного законодавства України, якими регулюються правовідносини, які виникли в даній справі. До того ж, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання покладених на них обов'язків.

За змістом наведених норм суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправними за зобов'язання здійснити дії щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії позивачу підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зауважує, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов»язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю, оскільки судовим рішенням відповідача субєкта владних повноважень, буде зобов»язано вчинити певні дії на користь позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної вади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не надано суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності дій Управління, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача про визнання дій відповідача протиправними за зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачу підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на корить сторони, яка не є субєктом владних повноважень суд присуджує всі, здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати, що складаються з судового збору у сумі 640,00 грн. суд стягує на корить позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 77, 122, 139, 242-246, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно доЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015,ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 №268».

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( ЄДРПОУ - 14099344, місце знаходження: м. Харків, Держпром, 3 під»їзд, 2 поверх) провести ОСОБА_1 (ІПН -НОМЕР_1, що мешкає : АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії відповідно доЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015,ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 №268» та довідки № 100/25416 від 19.06.2017року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( ЄДРПОУ - 14099344, місце знаходження: м. Харків, Держпром, 3 під»їзд, 2 поверх) на користь ІПН -НОМЕР_1, що мешкає : АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 30-ти днів з дня складення його складання.

Суддя - І. В. Чайка