
Справа № 2а/408/241/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 року смт.Біловодськ
Суддя Біловодського районного суду Луганської області Карягіна В.А.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення від 29.06.2017р про відмову у на данні адресної допомоги , визнання дій щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги протиправними , зобов'язати здійснити виплату щомісячної адресної допомоги з 09.06.2017 року, -
В С ТА Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача , в обґрунтування доводів зазначила, що перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Станично-Луганської РДА Луганської області як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції,з м.Луганська до більш безпечного місця проживання в АДРЕСА_1, де в неї є садовий будинок. Їй була видана довідка №1741, згідно з якою вона мешкає у своєму садовому будинку. 04.12.2015р. вона звернулася до відповідача з заявою про призначення адресної допомоги, яка їй була призначена та виплачувалася до 08.06.2017р в розмірі 884грн. При наступному зверненні 09.06.2017р. нею були надані всі необхідні документи для подальшої виплати адресної допомоги, однак у червні 2017 року така допомога не надійшла, незважаючи на те, що умови проживання у неї не змінилися. Відмови в призначенні адресної допомоги вона не отримувала, у зв'язку з чим 2.10.2017р. позивачка звернулася до голови Станично-Луганської РДА та отримала відповідь від 10.10.2017р., згідно якої виплата адресної допомоги була припинена до з'ясування питання про право отримувати грошову допомогу особам, які мешкають у своїх дачних будинках на території Станично-Луганського району..Відмову відповідача в призначенні та виплаті вказаної державної допомоги вважає порушенням її законних прав,що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Позивач у судове засідання не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує..
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, в запереченнях керівник УСЗН Станично-Луганської РДА звернувся до суду з заявою розглянути справу без участі представника установи, позов не визнав , вказавши, що позивач в червні 2015 року була взята на облік в управлінні, як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції , їй було видано довідку №2338, а не №1741, як вказано в позові. Щомісячна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово- комунальних послуг була призначена на період з 8грудня 2015р по 08.06.2017 року . За продовженням виплати позивач звернулася 09.06.2017року. При перевірці достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце перебування/проживання управлінням з'ясовано, що садовий (дачний) будинок за адресою фактичного місця проживання належить племінниці . З посиланням на п.12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ №365 від 08.06.2016р, комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат 29.06.2017 року прийняла рішення про відмову позивачці в призначенні виплати грошової допомоги.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньопереміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII ,внутрішньопереміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
За приписами статті 2 зазначеного Закону, Україна вживає всіх можливих заходів, передбаченихКонституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішньогопереміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на обліквнутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Станично-Луганської РДА Луганської області як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме, з м.Луганськ . ОСОБА_1 була видана довідка №2338 від 05.06.2015 року, яка до даного часу є дійсною., згідно з якою вона з квітня 2014 року перемістилася в АДРЕСА_1 (арк..спр 4) .
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців
Як вказано в позові і не заперечується відповідачем, 04.12.2015р ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, яка їй була відповідачем призначена та виплачувалася з 04.12.2016р по 08.06.2017р в сумі по 884грн., щомісячно.(арк..спр.9)
Отже щомісячна адресна допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначена позивачу відповідно до її заяви з дати звернення та відповідно до п. 3 Порядку.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах:. для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї) (п.3 Порядку).
09.06.2017 року позивач повторно звернулася з заявою про призначення(відновлення) щомісячної адресної допомоги з наданням необхідних документів.
Рішенням комісії з питань призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 29.06.2017 року позивачу відмовлено в призначенні( відновленні) соціальних виплат на підставі п.12 Порядку - виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги., про що позивач була повідомлена (арк..спр.16) Як зазначено в запереченні, при перевірці інформації про фактичне місце проживання/перебування позивача управлінням з'ясовано , що садовий (дачний) будинок за адресою фактичного місця проживання позивача належить племінниці .(арк.спр.22).
Після звернення позивача до голови Станично-Луганської РДА Луганської області листом від 02.10.2017 позивачу повідомлено про відмову їй у виплаті соціальних виплат у зв'язку з наявністю інформації про фактичне місце проживання/перебування позивача в садовому (дачному ) будинку (арк..спр.9).
Згідно технічного паспорту садовий (дачний )будинок, який розташований на території садового товариства «Мечта » по АДРЕСА_1, належить ОСОБА_2 та представляє собою жилий будинок площею 64,2кв.м.(арк..спр.5-8).
Цивільним кодексом України (ст. 379,380) визначено:
Житлом фізичної особи є житловий будинок , квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них. Житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Факт постійного проживання позивача у даному будинку зафіксований актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 21.06.2017 року, про що вказано в листі заст..голови Станично-Луганської РДА (арк..спр.9). Вказаний садовий будинок має адресу розташування, йому присвоєний номер, будинок зареєстрований в КЗ «Станично-Луганське бюро технічної інвентаризації», а тому підстав вважати даний будинок таким, що не є житловим у відповідача не було. Припущення відповідача щодо віднесення даного будинку до не житлового не можуть бути підставою для відмови в призначенні адресної допомоги.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 505, щомісячна адресна допомога установлюється внутрішньо переміщеним особам з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.6 Порядку № 505,в редакції, яка діяла на час прийняття рішення відповідачем, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
Згідно Розпорядження КМУ №1085 від 7.11.2014 року с.Пшеничне Станично-Луганського району входить до переліку населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення. Акту технічного стану про непридатність до проживання спірного дачного будинку відповідач не має.
У з'язку з вищевикладеним вважаю, що приймаючи рішення від 29.06.2017 року про відмову в призначенні(відновленні) виплати ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги на підставі п.12 Порядку , яка саме й оскаржується позивачем, відповідач діяв в порушення вимог діючого законодавства, а тому за можливе визнати дії відповідача протиправними та прийняте 29.06.2017 року рішення скасувати.
Згідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно- правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статі 92 Конституції України передбачено, що виключно Законами України визначаються права та свободи людини та громадянина, гарантії цих прав і свобод.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органі державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Судові витрати в сумі 640грн. компенсувати за рахунок Державного бюджету України відповідно до вимог ст.139 КАС УКраїни. ..
Керуючись ст. ст. 2,6-9,139,242-243Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» , затвердженого постановою КМУ №505 ,- суд-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії та рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови в призначенні / відновленні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, протиправними.
Скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 29.06.2017р про відмову в призначенні/відновленні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, з 09.06.2017 року.
Судові витрати в сумі 640грн на користь держави компенсувати за рахунок Державного бюджету України .
Копію постанови направити сторонам для відома.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк від дня оголошення .
Суддя
Біловодського райсуду Карягіна В.А.
Луганської області