Постанова № 72032738, 05.02.2018, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
401/1748/17
Номер документу
72032738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

05.02.2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

копія Справа № 401/1748/17 Провадження № 2-а/401/10/18

05 лютого 2018 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Мельничика Ю.С.,

за участю: секретаря Пилипенко Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Світловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання з 08 червня 2015 року призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Світловодського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах з 08 грудня 2016 року; зобов`язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 з 08 червня 2015 року, здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 за період з 08 червня 2015 року по 08 грудня 2016 року. Разом з позовом ОСОБА_1 подав клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08 червня 2015 року він звернувся до Світловодського об`єднаного УПФ України в Кіровоградській області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте йому було відмовлено в прийнятті заяви для призначення пенсії та роз`яснено, що в трудовій книжці відсутні певні дані, а тому для призначення пенсії необхідна уточнююча довідка про підтвердження наявного трудового стажу, за наявності якої у нього виникне право на таку пенсію, і з того часу він зможе звернутися з заявою про призначення пенсії.

19 червня 2015 року він звернувся до арбітражного керуючого ВАТ «Олімп» про видачу йому довідки про підтверження трудового стажу роботи за період з 06 червня 1983 р. по 19 серпня 1991 р. на що отримав відповідь №108 від 02 вересня 2015 року, якою ВАТ «Олімп» повідомило, що не має можливості надати довідку, яка б підтверджувала трудовий стаж на роботах із шкідливими умовами праці, що є підставою для виходу на пенсію на пільгових умовах. Для підтвердження факту трудового стажу він звернувся до суду з заявою про встановлення юридичного факту, що він працював з посаді шліфувальника на Світловодському радіозаводі, проте ухвалою суду від 11 квітня 2016 року його заяву було залишено без розгляду так як виник спір про право. За його зверненнями він самостійно зібрав докази, які підтверджують факт його трудової діяльності з 06.06.1983 року по 19.08.1991 року на посаді шліфувальника, зайнятого шліфування абразивними кругами сухим способом на Світловодському радіозаводі, про що йому було видано відповідну довідку від 05 грудня 2016 року, яку він 08 грудня 2016 року надав працівникам Світловодського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України. В зв'язку з вказаним було заповнено заяву про призначення пенсії та 08 грудня 2016 року відповідачем було призначено йому пенсію. Вважаючи, що відповідач протиправно не здійснив нарахування йому пенсії з моменту його первісного звернення про призначення пенсії з 08 червня 2015 року, він подав 18 травня 2017 року заяву до відповідача про здійснення перерахунку та нарахування пенсії з 08 червня 2015 р. по 08 грудня 2016 року. Своєю письмовою відповіддю №2838/02-25 від 23 травня 2017 року відповідач відмовив йому у нарахуванні пенсії за період з 08.06.2015 року по 08.12.2016 року, тому просив суд задовольнити його позов.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов з викладених в ньому підстав.

У письмовому запереченні представник відповідача зазначив, що згідно з п.20 Постанови Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» підтвердження права на пенсію на пільгових умовах здійснюється виключно шляхом надання уточнюючої довідки, де має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи (пункт 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. №383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за №1451/11731, (далі - Порядок застосування Списків). При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах у період роботи особи до 01.01.1992 р. (без вимог проведення атестації робочих місць) застосовуються Списки №1 та №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173. Якщо особа працювала після 01.01.1992 р. у період дії Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. №10, якими була передбачена відповідна професія, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за цією професією до 20.08.1992 р. (без вимог проведення атестації робочих місць). Законодавство передбачає можливість підтверджувати пільговий стаж винятково первинними документами за час виконання роботи особи. Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (зі змінами від 07 липня 2014 року за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №13-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою встановленої форми. П. 2.1 Порядку №13-1 визначає, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). Статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В разі звернення за призначенням пенсії за віком після спливу трьохмісячного терміну, пенсія призначається з дня звернення.

08 червня 2015 р. ОСОБА_1 звернувся до управління з приводу надання роз'яснень щодо призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Управлінням позивачу було надано роз'яснення, що необхідною умовою для визначення права на пенсію на пільгових умовах є надання уточнюючої довідки з підприємства згідно з Додатком 5 Порядку № 637, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

08 червня 2015 року ОСОБА_1 не відмовляли у призначенні пенсії, а лише роз'яснили, які документи слід надати для призначення пенсії, в тому числі, довідку з підприємтсва про період його роботи на пільгових умовах, якої у нього станом на 08 червня 2015 року не було.

08 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про призначення пенсії, надавши, зокрема, довідку від 05 грудня 2016 р. № 15 про період роботи на пільгових умовах за Списком № 2 з 06.06.1983 р. по 19.08.1991 р., видану ВАТ «Олімп», яка встановлює право на пенсію на пільгових умовах.

На підставі наданих документів управлінням було призначено пенсію ОСОБА_1 з 08 грудня 2016 р., тобто з моменту звернення до управління з відповідною заявою та довідкою про підтвердження стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2, саме яка й дає право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Доводи позивача про те, що причиною непризначення йому пенсії на пільгових умовах з 08 червня 2015 року стало неподання ним заяви встановленого зразку про призначення пенсії на пільгових умовах відповідач вважає хибними, оскільки уточнююча довідка, згідно з Додатком 5 Порядку №637 позивачу була видана 05 грудня 2016 року, яка є правовстановлюючим документом для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах, тому лише після її подання ОСОБА_1 разом з іншими документами і було прийнято рішення про призначення йому пенсії.

Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону УКраїни «Про пенсійне забезпечення» є констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією про що висловлено правову позицію в постановах Верховного Суду України, а тому призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах з 08 грудня 2016 року здійснено відповідно до чинного законодавства. На підставі викладеного відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що для їх задоволення відсутні правові підстави.

Допитана як свідок в судовому засіданні начальник відділу з обслуговування громадян Світловодського об`єднаного УПФ України в Кіровоградській області Плоткіна В.Д. пояснила, що дійсно 08 червня 2015 року вона надавала консультацію ОСОБА_1, що підтверджується записом в журналі консультацій, щодо повного переліку документів, які необхідно надати для призначення пенсії на пільгових умовах. Заяву на призначення пенсії за віком 08 червня 2015 року ОСОБА_1 не писав, конфліктних ситуацій з ним не виникало. Для відібрання у ОСОБА_1 заяви про призначення пенсії у ОСОБА_1 була відсутня довідка з підприємства про підтвердження факту, що він дійсно працював за професією (та який період), яка надає право на призначення пенсії на пільгових умовах, про що йому було роз'яснено, і з чим він погодився, тому йому і надавалася консультація. В трудовій книжці ОСОБА_1 про пільговий стаж роботи не було записів, тому йому було рекомендовано звернутися за місцем його роботи за додатковою довідкою, після надання якої оформляти заяву про призначення пенсії, яка призначається протягом 3-х місяців з часу виникнення права. У грудні 2016 року ОСОБА_1 подав додаткову довідку на підставі якої було встановлено його право на пенсію, тому було йому призначено пенсію.

В зв'язку з введенням в дію змін до Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 04 січня 2018 року постановлено продовжити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Від позивача та представника відповідача ОСОБА_4 до суду надійшли заяви про завершення розгляду справи за їх відсутності.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що дійсно 08 червня 2015 року за зверненням до Світловодського об`єднаного УПФ України в Кіровоградській області начальником відділу з обслуговування громадян Світловодського об`єднаного УПФ України в Кіровоградській області Плоткіною В.Д. було надано ОСОБА_1 консультацію, що підтверджується записом в журналі консультацій (а.с.12), щодо переліку документів, які йому необхідно надати для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Трудова книжка ОСОБА_1 не містить відомостей про пільговий період роботи, що зараховується до спеціального стажу. Заяву на призначення пенсії за віком 08 червня 2015 року ОСОБА_1 не оформляв та не подавав, так як станом на 08 червня 2015 року у нього була відсутня уточнююча довідка про підтверження наявного трудового стажу з підприємства.

08 грудня 2016 року ОСОБА_1 подано до Світловодського об`єднаного УПФ України в Кіровоградській області довідку від 05.12.2016 р. №15 про період роботи на пільгових умовах за Списком №2 з 06.06.1983 р. по 19.08.1991 р., видану ВАТ «Олімп», яка підтверджує факт трудової діяльності ОСОБА_1 з 06.06.1983 року по 19.08.1991 року на посаді шліфувальника, зайнятого шліфування абразивними кругами сухим способом на Світловодському радіозаводі.

08 грудня 2016 року на підставі наданих документів відповідачем було призначено пенсію ОСОБА_1 з 08.12.2016 р., тобто з часу його звернення до УПФ з відповідною заявою та доданою уточнюючою довідкою про підтвердження стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2, саме яка й дає право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

На звернення ОСОБА_1 та його представника адвоката Гармаша А.В. відповідачем про перерахунок пенсії з 08 червня 2015 року, надано відповіді №№2822 та 2838/02-25 від 23.05.2017 року про те, що ОСОБА_1 у нарахуванні пенсії за період з 08.06.2015 року по 08.12.2016 року йому відмовлено за безпідставністю.

Досліджуючи наявні матеріали справи, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, та проаналізувавши норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: п. 1.1 - громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, та інші особи, передбачені цим Законом; п. 1.4 - іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІІІ від 02.03.2015 р.). право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого пунктом б статті 13 Закону "Про пенсійне забезпечення", але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Згідно з п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній" підтвердження права на пенсію на пільгових умовах здійснюється виключно шляхом надання уточнюючої довідки, де має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи (пункт 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. №383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за №1451/11731, (далі - Порядок застосування Списків).

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах у період роботи особи до 01.01.1992 р. (без вимог проведення атестації робочих місць) застосовуються Списки №1 та №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173.

Якщо особа працювала після 01.01.1992 р. у період дії Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. №10, якими була передбачена відповідна професія, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за цією професією до 20.08.1992 р. (без вимог проведення атестації робочих місць).

Законодавство передбачає можливість підтверджувати пільговий стаж винятково первинними документами за час виконання роботи особи.

Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (зі змінами від 07 липня 2014 року за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №13-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою встановленої форми.

П. 2.1 Порядку №13-1 визначає, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В разі звернення за призначенням пенсії за віком після спливу трьохмісячного терміну, пенсія призначається з дня звернення, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в п. 16 зазначено що особа, яка зверталася за пенсією повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.

Статтею 29 цього Порядку передбачено, що за документ, який засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземні громадяни та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання (реєстрації).

Відповідно до ст. 30 вищезазначеного Порядку, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ч.1 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертиз; показаннями свідків.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З досліджених судом матеріалів справи видно, що Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 08 червня 2015 року під час надання консультації ОСОБА_1 при прийнятті рішення та при прийнятті 08 грудня 2016 року рішення при призначенні йому пенсії діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням наданих повноважень та з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, та з урахуванням усіх істотних обставин, та своєчасно.

Оскільки ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах відповідачеві надано необхідні документи лише 08 грудня 2016 року, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Крім цього, суд враховує, що ОСОБА_1 звернувся до суду 06 липня 2017 року з адміністративним позовом до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання з 08 червня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії, зазначаючи, що має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 з 08 червня 2015 року.

Отже, позивач оспорює бездіяльність суб'єкта владних повноважень з приводу не призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 з 08 червня 2015 року.

Відповідно до приписів ст.ст.99, 100 КАС України, які діяли на час звернення позивача до суду, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа, дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вирішення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинни була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Клопотання позивача про поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом задоволенню не підлягає, оскільки про порушення свого права ОСОБА_1 фактично дізнався з 08 червня 2015 року, проте до суду він звернувся лише 06 липня 2017 року, і судом не знайдено підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

На підставі досліджених судом матеріалів справи суд визнає, що позовні вимоги заявлено позивачем з пропуском шестимісячного строку звернення до суду для захисту своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні відповідно до ст.ст.139, 143 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 9, 16, 72-78, 90, 132, 134, 139, 242, 244-246, 250, 255, 257, 262, 293, 295 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Світловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (місцезнаходження: вулиця Холодноярська будинок 1-В місто Світловодськ Кіровоградська область) про визнання протиправними дії щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах з 08 грудня 2016 року; зобов`язання відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 з 08 червня 2015 року, здійснення перерахунку та виплату заборгованості по пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 за період з 08 червня 2015 року по 08 грудня 2016 року, - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку, встановленого КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів.

Суддя: підпис Згідно з оригіналом

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Ю.С. Мельничик