Постанова № 72031747, 23.01.2018, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
346/943/17
Номер документу
72031747
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 346/943/17

Провадження № 2-а/346/3/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :

головуючого-судді - Потятинника Ю.Р.,

з участю секретаря - Васильчук Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування висновку і зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи тим, що 1.06.2016 р. у відповідності до ч. 6 ст. 118 ЗК України подав до ЦНАП м. Івано-Франківськ, заяву, на ім'я міського голови м. Івано-Франківська Марцінківа Р.Р. з клопотанням про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для жилого будівництва, з доданими графічними матеріалами. Даній заяві було присвоєно реєстраційний номер 17123. Впродовж місячного терміну Івано-Франківською міською радою не було прийнято жодного рішення щодо його заяви.

Тому, 28.07.2016р., на підставі абз. 3 ч. 7 ст. 118 ЗК, він замовив у ТОВ "Інформаційно-консультативний центр «інформ-ініціатива» розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки про що письмово повідомив Івано-Франківську міську раду. Після чого було розроблено проект землеустрою і розробник подав його на погодження в Управління Держгеокадастру.

Однак висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 7 грудня №38 з реєстраційним номером № 38/82-16 від 08.12.2016, який прийнято експертом державної експертизи Управління Держгеокадастру у Василівському районі ОСОБА_3, було відмовлено в погодженні проекту землеустрою.

Підставою для непогодження проекту землеустрою експерт вказав відсутність підстави для розробки проекту відведення земельної ділянки, а саме дозволу органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення земельної ділянки, в порушення вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

Вважає даний висновок незаконним, свою позицію обґрунтовує наступним:

Згідно ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Також, позивач звертає увагу на судову практику по даній категорії справ, зокрема на постанову Верховного суду України від 10.12.2013 року у справі №21-358а13, де судом трактуються положення ст. 118 Земельного кодексу України, а саме: "Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.

У подальшому були внесені зміни до цієї статті, які направлені на спрощення процедури відведення земельних ділянок у власність, зокрема запроваджено принцип мовчазної згоди на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки у випадку бездіяльності суб'єкта владних повноважень, внаслідок якої протягом місяця не розглянута заява про надання дозволу на виготовлення проектної документації, заявник має право здійснити замовлення проекту відведення земельної ділянки...

Колегія суддів ВСУ дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про надання її у власність приймають органи, визначені в статті 118 ЗК. Їхня бездіяльність не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе без отримання дозволу на її виготовлення".

Згідно ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, окрім всіх перелічених документів, рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом). Тобто згідно цієї норми законодавцем допускаються випадки коли проект землеустрою може і не містити рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу.

Враховуючи той факт, що Івано-Франківською міською радою протягом місячного терміну не прийнято жодного рішення по його заяві, то він - ОСОБА_1 на підставі абз. 3 ч.7 ст. 118 ЗК скористався своїм правом замовити розробку проекту землеустрою без надання дозволу на його розробку, про що письмово повідомив міську раду долучивши до повідомлення договір про виконання робіт із землеустрою.

В подальшому проект землеустрою був розроблений і поданий на погодження до Держгеокадастру, однак при розгляді проекту землеустрою, було відмовлено в його погодженні, про що експертом було видано оскаржуваний висновок.

Мотивом непогодження проекту землеустрою стало те, що на думку експерта державної експертизи, відсутня підстава для розробки проекту, оскільки в ньому не міститься рішення від органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, і це на його думку є порушенням ст. 50 «Про землеустрій».

Але експертом державної експертизи ОСОБА_3 не враховано того факту, що проект землеустрою за певних умов передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК може розроблятись і без рішення міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідно його твердження про безпідставність розроблення спростовуються нормами земельного законодавства і судовою практикою.

Тому, просить визнати протиправним та скасувати висновок експерта державної експертизи Управління Держгеокадастру у Василівському районі ОСОБА_3 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 7 грудня №38 з реєстраційним номером № 38/82-16 від 08.12.2016, яким непогоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0439 га за адресою АДРЕСА_1 та зобов'язати експерта державної експертизи повторно розглянути питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0439 га за адресою АДРЕСА_1 та надати висновок у відповідності до вимог законодавства.

Позивач в судове засідання не з"явився, подав до суду заяву в якій просить справу розглядати у його відсутності, позов підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, з невідомих для суду причин, про час та місце розгляду повідомлявся згідно чинного законодавства, про причини неявки не повідомив, а тому, суд вважає за можливе розглядати справу за наявних доказів у порядку письмового провадження.

Суд, аналізуючи обставини встановлені в судовому засіданні та дослідивши зібрані докази, вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення з таких мотивів.

Згідно оскаржуваного висновка екперта державної еспертизи про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 07.12.2016 року № 38 проект землеустрою щодо земельної ділянки площею 0,0439 га по АДРЕСА_1, який розроблений ТОВ "Інформаційно-консультативний центр «інформ-ініціатива» на замовлення позивача і поданий на погодження 29.11.2016р. не погоджується , так як не в повній мірі відповідає вимогам і нормам законодавства, оскільки відсутня підстава для розробки проекту відведення земельної ділянки, а саме дозволу органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення земельної ділянки, в порушення вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

Згідно копії заяви (повідомлення) позивача від 28.07.2016 року Івано-Франківській міській раді, позивач вказує про те, що він 01.06.2016р. подав до центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Даній заяві було присвоєно реєстраційний номер 171232. Івано-Франківською міською радою, протягом місячного терміну з дня реєстрації заяви, не було надано йому дозволу на розробку проекту землеустрою, тому 28.07.2016 року він скористався своїм правом передбаченим абз. 3 ч..7 ст. 118 Земельного кодексу України і замовив розробку проекту землеустрою земельної ділянки у власність без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Івано-Франківську міську раду. Крім цього додає до даного повідомлення договір про виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який зазначений в додатку до заяви.

Згідно копії відповіді директора департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради від 11.08.2016р. заяву позивача від 28.07.2016 року з приводу замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по принципу «мовчазної згоди» розглянуто даним департаментом за дорученням виконавчого комітету. Питання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0500 га по АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель споруд було розглянуто 23.06.2016 року виконавчим комітетом (прим. Не підтримано МВК) та буде внесено на розгляд чергової сесії міської ради. Згідно ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішенння питань врегулювання земельних відносин є виключно компетенцією міських рад. Про остаточний розгляд питання дозволу на складання проекту землеустрою буде повідомлено додатково.

У відповідності до ст. 118 ч.6-9 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

В статті 186-1 ч.1,2,4,5 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

У відповідності до п.7 Тимчасового порядку взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 580 від 31.08.2016р., система електронного документообігу Держгеокадастру за принципом випадковості вибирає територіальний орган Держгеокадастру, який здійснюватиме погодження проекту землеустрою, та не пізніше наступного робочого дня з дня надходження проекту землеустрою передає відповідному територіальному органу Держгеокадастру матеріали, зазначені у пункті 5 цього Порядку.

Згідно ст. 26 п. 36 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішенння питань врегулювання земельних відносин є виключно компетенцією міських рад.

Згідно ст. 50 ч.3 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, окрім інших перелічених документів, рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом).

Виходячи з наявних доказів, враховуючи, що Івано-Франківською міською радою протягом місячного терміну не прийнято остаточного рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про мотивовану відмову у його наданні , то суд вважає, що позивач правомірно скористався своїм правом замовити розробку проекту землеустрою без надання дозволу на його розробку, про що письмово повідомив міську раду долучивши до повідомлення договір про виконання робіт із землеустрою.

Таким чином, оспорюваний висновок експерта державної експертизи про непогодження розробленого на замовлення позивача проекту землеустрою з підстав відсутності дозволу органу місцевого самоврядування, без зазначення інших підстав та конкретизації в чому полягає неповна відповідність проекту вимогам і нормам законордавства, суд вважає протиправним.

У відповідності до вимог ст. 9 ч.2 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тому, суд у відповідності до повноважень визначених ст. 245 КАС України, з метою повновлення порушених прав позивача слід визнати протиправним та скасувати висновок експерта державної експертизи ОСОБА_3 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 7 грудня №38 з реєстраційним номером № 38/82-16 від 08.12.2016р. та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, яке залучено до участі в справі замість ліквідованого управління Держгеокадастру у Васильківському районі Запорізької області, повторно розглянути питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0439 га за адресою АДРЕСА_1 з наданням відповідного екпертного висновку.

На підставі викладеного, керуючись ст. 205,242-246, 250КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати висновок експерта державної експертизи ОСОБА_3 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 7 грудня №38 з реєстраційним номером № 38/82-16 від 08.12.2016р.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0439 га за адресою АДРЕСА_1 з наданням відповідного екпертного висновку.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його складення, через Коломийський міськрайсуд.

Суддя Потятинник Ю. Р.