Постанова № 72028536, 29.01.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
818/1291/17
Номер документу
72028536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Гелета С.М.

29 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1291/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Старостіна В.В.

суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машура Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на постанову, суддя С.М. Гелета, Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 по справі № 818/1291/17

за позовом ОСОБА_1

до Державної фіскальної служби України

про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.09.2017р. позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України від 28.04.2017, оформлене листом № 5928/І/99-99-04-04-01-14 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій від 20.10.2016, яка направлена листом від 17.02.2017 № 1085;

- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що він є службовою особою правоохоронного органу, має звання лейтенанта податкової міліції, працює у слідчому управлінні фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області. На підставі наказу ДФС України був відряджений у розпорядження ГУ ДФС у Донецькій та ГУ ДФС у Луганській областях на період з 05.11.2015р. по 03.12.2015р. Наказами ДФС України відрядження ОСОБА_1 продовжувалось декілька разів та тривало до 06.03.2016р. В квітні 2016 позивач звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій. Рішенням комісії, оформленим листом № 5928/І/99-99-04-04-01-14, у наданні позивачу статусу учасника бойових дій відмовлено із посиланням на те, що надання статусу учасника бойових дій іншим працівникам ДФС окрім осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення АТО без внесення змін до чинного законодавства не вбачається за можливе.

Постановою Сумського окружного адміністартивного суду від 19.10.2017р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково.

Скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, викладене в протоколі №5 від 25.04.2017, про що повідомлено листом від 28.04.2017 №5928/і/99-99-04-04-01-14, в частині відмови у наданні ОСОБА_1статусу учасника бойових дій.

Зобов'язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем, Державною фіскальною службою України, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду. Також зазначає, що позивач згідно норм чинного законодавства не має права на отримання статусу учасника бойових дій, оскільки не є особою рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС.

В судовому засданні предтавник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив їх задовольнити.

Позивач наполягав на законності та обгрунтованості рішення суду першої інстанції та просив апеляційну скаргу ДФС України залишити без задоволення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 Михайлоич працює в органах податкової міліції, а саме на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області, має спеціальне звання лейтенант податкової міліції.

Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 27.10.2015 № 3462-о позивача було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 05.11.2015р. по 03.12.2015р.

Наказом ДФС України "Про продовження відрядження працівників податкової міліції" від 27.11.2015р. № 3751-о відрядження ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 04.12.2015р. по 01.01.2016р.

Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 08.12.2015р. року № 3902-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 02.01.2016р. по 30.01.2016р.

Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 25.01.2016р. № 104-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 31.01.2016р. по 28.02.2016р.

Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 19.02.2016р. № 434-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 29.02.2016р. по 06.03.2016р.

Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 10.02.2017р. № 3685/99-99-21-10-01-18д, виданою начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов'янськ) Державної фіскальної служби України полковником податкової міліції Власовим О.С. підтверджено, що позивач дійсно в період з 05.11.2015 по 06.03.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. В зазначеній довідці вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій.

Листом від 28.04.2017р. № 5928/І/99-99-04-04-01-14 "Про надання інформації" відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що Комісією прийнято рішення відмовити в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишнім) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв'язку з чим було повернуто позивачу направлені до Комісії заяву та матеріали.

Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування рішення Комісії, викладеної у протоколі № 5 від 25.04.2017р. щодо відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач працює в органах податкової міліції на посаді старшого слідчого з ОВС першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області, має спеціальне звання лейтенанта податкової міліції, то відноситья до категорії осіб які працюють в органах ДФС України, а також зазначив, що спірне рішення Комісії не містить жодних підстав для відмови у наданні йому статусу учасника бойових дій.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції враховуючи наступне.

Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до статті 4 вказаного Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно зі статтею 5 Закону № 3551 учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до п. 19 ч. 1 статті 6 Закону № 3551 учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Також, зазначено, що Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Зокрема, п. 2 зазначеного Порядку визначено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Основні завдання та функції ДФС визначені Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 236.

21.08.2014 року наказом ДФС України № 60 затверджено Положення про Головне управління ДФС України у Сумській області.

Пунктом 1 Положення № 60 передбачено, що ГУ ДФС у Сумській області є територіальним органом ДФС України.

Отже, колегія суддів зазначає, що оскільки позивач працює в органах податкової міліції, а саме на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області, має спеціальне звання лейтенанта податкової міліції, то він відноситься до категорії осіб які працюють в органах ДФС України.

Порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій у Державній фіскальній службі встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 року № 957, зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 року № 1553/29683.

Відповідно до п. 1 Положення № 957 Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України утворюється відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.

Згідно п.п. 5 п. 2 Положення № 957 Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав.

Вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій встановлений пунктом 7 Положення № 957:

- відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення;

- надання недостовірних даних про особу;

- виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення;

- наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.

Зазначені підстави є вичерпними та не підлягають розширеному тлумаченню.

Однак рішення відповідача - Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову позивачу в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом №5 від 25.04.2017р., про яке позивача проінформовано листом від 28.04.2017 року № 5928/І/99-99-04-04-01-14 не містить жодних підстав для відмови, передбачених Положенням № 957.

В ході судового розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанціях відповідачем не доведено, що при прийнятті оскаржуваного рішення він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині відмови позовних вимог щодо зобов'язання Комісії прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення № 957 Комісія призначена для прийняття рішень про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій, розгляду та вивчення поданих заяв та інших матеріалів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України (ДФС), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Також, згідно з п. 2 розділу ІІ Положення № 957 Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав; приймати рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС.

Тобто, виключно Комісії належить право надавати або відмовляти у наданні статусу учасника бойових дій, а тому суд не може підміняти повноваження Комісії зобов'язуючи надавати статус учасника бойових дій.

Також, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, про те що єдиною підставою відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій є лише не віднесення його посади до осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України, до яких, на думку Комісії, позивач не належить.

Інші підстави для відмови, а саме чи брав участь позивач безпосередню в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України Комісією не досліджувалися, зміст протоколу №5 від 25.04.2017р. такі обставини не відображають.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визначє, що суд першої інстанціїправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла до висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 по справі № 818/1291/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)В.В. СтаростінСудді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 05.08.2018.