
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Косар А.І.
29 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 578/238/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старостіна В.В.
суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машура Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову, суддя Косар А.І., Краснопільського районного суду Сумської області від 14.11.2017 по справі № 578/238/17
за позовом ОСОБА_1
до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
06.03.2017 р. позивач, ОСОБА_1 звернувся до Краснопільського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:
- зобов'язати Великописарівське об'єднане управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок з 06.09.2016 р. призначеної йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції /далі - ЧАЕС/, інваліду 3 групи, захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з розрахунку, що його середній заробіток за дні виїзду в зону відчуження за червень 1986 року складає 1383,23 крб. (0,01383 грн);
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Великописарівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області на його користь сплачені судові витрати за проведення експертизи в сумі 4456,80 грн.
В обгрунтування вимог зазначив, що він у період з 26.06.1986 р. по 28.07.1986 р. виконував обов'язки в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як призваний на військові збори в/ч № 61610, має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, являється інвалідом третьої групи, інвалідність пов'язана з виконанням робіт на ЧАЕС. У період виконання обов'язків з ліквідації аварії на ЧАЕС працював на Кременчуцькому сталеливарному заводі на посаді токаря. Вважає, що пенсія відповідачем нараховується невірно, так як для обрахунку пенсії взятий розмір відшкодування фактичних збитків за 60% втрати працездатності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по інвалідності 3 групи без заробітку, попри те, що призначення пенсії мало бути здійснене на основі фактичного заробітку за роботу в зоні відчуження з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, ІІ - 4, І - 3).
Постановою Краснопільського районного суду Сумської області від 14.11.2017р. позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано Великописарівське об'єднане управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 3 групи, категорії 1, починаючи з 06.09.2016р., з розрахунку, що його середній заробіток за дні виїзду у зону відчуження за червень 1986 року складає в сумі 1383,23 руб. (0,01383 грн).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, витрати пов'язані з проведенням судової економічної експертизи № 670 від 29.09.2017 в розмірі 4456,80 грн., шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області /юридична адреса: смт Краснопілля, вул. Перемоги, 22а, код ЄДРПОУ 40383863.
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем, Великописарівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати постанову Краснопільського районного суду Сумської області від 14.11.2017р.
В судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасникв справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, є інвалідом 3 групи, за захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ступінь втрати професійної працездатності, за висновком МСЕК, встановлена у розмірі 60%, що підтверджується копіями посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, серія НОМЕР_3 від 17.02.2011р. із вкладкою № НОМЕР_6 від 17.02.2011р., посвідчення інваліда 3 групи, серія НОМЕР_4 від 07.02.2011р., пенсійного посвідчення серія НОМЕР_5, виданого 15.04.2011р., довідок до актів огляду МСЕК від 21.01.2011р. та 10.08.2016р., витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії №1215 від 07.12.2010р.
У період з 19.09.1983р. по 18.11.1989р. позивач працював токарем Кременчуцького сталеливарного заводу.
Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 39269 від 15.02.2008р. по архівних документах в/ч 61610 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 26.06.1986р. (наказ №18) по 28.07.1986р. (наказ №51). Дні виїзду в зони: червень місяць 1986р. - 3 зона - 4 (чотири) дні, 2 зона - 1 (один) день; липень місяць 1986р. - 2 зона - 15 (п'ятнадцять) днів, зона (номер зони не зазначений) - 13 (тринадцять) днів. Тривалість робочого дня та кратність оплати не вказана. Отримав дозу опромінення 1, 008. В документах в/ч на виплату грошового забезпечення офіцерам, прапорщикам і військовослужбовцям за контрактом за червень-липень ОСОБА_1 не значиться. Місце дислокації частини за вказаний період - с. Окопи.
Відповідно до записів військового квитка НОМЕР_2 зазначено, що в період проходження спеціальних зборів при в/ч 61610 з 05.06.1986р. по 28.07.1986р., ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.
Згідно із довідкою ВАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" №40-Н(А)932 від 26.07.2012р. з доданим розрахунком, ОСОБА_1, за роботу в населених пунктах зони відчуження з 26.06.1986р. по 28.07.1986р., фактична заробітна плата складає: у червні 1986р.- 130,87 крб.; у липні 1986р. - 532,98 крб. Оплата праці за дні роботи в зоні відчуження: за червень 1986р. за 4 дні - 66,08 крб., за 1 день - 12,39 крб.; за липень 1986р. за 15 днів - 185,85 крб., за 13 днів - 53,69 крб.
Відповідно до висновків судової економічної експертизи №670 від 29.09.2017р. зазначено: за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків на ЧАЕС за період з 26.06.1986р. по 28.07.1986р. ОСОБА_1 методично обгрунтовано нарахування заробітку в суммі 1056,90 руб., в тому числі за червень 1986 р. - 251,33 руб., за липень 1986 р. - 805,57 руб.; за роботу, повязану з ліквідацією наслідків на ЧАЕС за період з 26.06.1986р. по 28.07.1986р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодаства, складає 1383,23 руб. (0,01383 грн.) за червень 1986р.; пенсія позивачу ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, значиться нарахованою у мінімальному розмірі відповідно до п. 11.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В лютому 2017 року позивач звернувся до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про порядок нарахування йому пенсії. Відповідно до відповіді за №1350/03-29 від 16.02.2017р. зазначено, що пенсія йому нараховується відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по інвалідності 3 групи без заробітку, в розмірі відшкодування фактичних збитків за 60 відсотків втрати працездатності, розмір його пенсії станом на 01.02.2017р. становить 2805,75 грн., в тому числі: 1808,15 грн. - основний розмір пенсії; 284,70 грн. - додаткова пенсія внаслідок ЧК ст. 49; 374,10 грн. - підвищення як ІВВ 3 гр.; 50,00 грн. - цільова допомога; 288,80 грн. - державна адресна допомога. Розмір пенсії позивача було визнано таким, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при обчисленні розміру пенсії із заробітку, одержавного за роботу у зоні відчуження за весь відпрацьований час, Великописарівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області повинно було обчислено окремо по кожному місяцю і для обчислення пенсії повинно було застосовано найбільший розмір заробітку.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції враховуючи наступне.
Згідно статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Згідно частини третьої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
В силу вимог частин першої та п'ятої Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 01.01.2012р., затверджено "Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Цей порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно підпункту 4 п. 3 вказаного Порядку № 1210 заробітна плата для обчислення пенсії обраховується наступним чином - у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробіток за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25, 4. Коли дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітку здійснюється у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності, додається до суми обчисленого заробітку.
Згідно п. 8 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки : у 3 зоні - 5, 2 зоні - 4, 1 зоні - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644. Зразок форми надано у додатку до цього Наказу. Розділ цієї довідки - "Заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія", містить наступні графи:
1.Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках;
2.Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
3.Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (з зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати).
4.Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).
Тобто, відповідно до п. 3 Порядку №1210, розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчислюється з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідок ВАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" та архівної довідки, позивач відпрацював на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році два неповні календарні місяці (червень - 4 календарні дні, червень - 1 календарний день, липень - 15 календарних днів, липень - 13 календарних днів), розрахунковий розмір заробітку за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії обчислюється окремо по кожному місяцю і для обчислення пенсії застосовується найбільший розмір заробітку.
Згідно висновку судової економічної експертизи №670 від 29.09.2017р., за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 26.06.1986р. по 28.07.1986р., ОСОБА_1 методично обгрунтовано нарахування заробітку в сумі 1056,90 руб., в тому числі: за червень 1986 року - 251,33 руб.; за липень 1986 року - 805,57 руб. Середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 26.06.1986р. по 28.07.1986р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 1383, 23 руб. (0,01383 грн) за червень 1986 року; пенсія позивачу ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, значиться нарахованою у мінімальному розмірі відповідно до п. 11.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють питання виплати щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Щодо посилань відповідача, про те що Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судових витрат, зокрема витрат пов'язаних з проведенням судової економічної експертизи за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, суд зазначає наступне.
Згідно статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 5 червня 2012 року № 4901-VI, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Тобто, здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати, а саме, витрати, пов'язані із проведенням судової економічної експертизи, у розмірі 4456,80 грн, підлягають стягненню з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень на користь позивача у повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визначе, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додетражжям норм матеріального та працесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Краснопільського районного суду Сумської області від 14.11.2017 по справі № 578/238/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)В.В. СтаростінСудді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 05.02.2018 року