
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/11797/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Запотічний І.І.
судді Сапіга В.П.
секретар судового засідання Гнатик А.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Камінь-Каширського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 06.11.2017 року у справі № 157/3003/17 (головуючий суддя Гордійчук В.М., постанову оголошено в м. Камінь-Каширський) за адміністративним позовом Камінь-Каширського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомрними, -
В С Т А Н О В И В :
12 жовтня 2017 року Камінь-Каширське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області (позивач) звернулося з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (відповідач) про визнання дій неправомірними та скасування постанови виконавчої служби.
Позовні вимоги обгрунтовує наступним. 09 жовтня 2017 року на адресу управління надійшла постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Грицені Г.Г. від 27 вересня 2017 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 54786522 по виконанню виконавчого листа № 2-а-192/10 виданого 05 листопада 2013 року Камінь-Каширським районним судом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Камінь-Каширському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як особі, віднесеній до І категорії, інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 21 березня по 31 серпня 2010 року з врахуванням виплачених сум.
Вищевказану постанову державного виконавця відповідач вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки її винесено з порушенням Законам України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ № 845 від 03.08.2011 року, оскільки цими нормативно-правовими актами встановлено чіткий механізм виконання відповідних судових рішень, який не дотримано відповідачем. Окрім наведеного позивач посилається на те, що коштів на сплату виконавчого збору в розмірі 12800 грн. в кошторисі витрат Камінь-Каширське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області не передбачено.
Постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 06.11.2017 року у справі № 157/3003/17 в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити його адміністративний позов у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована, фактично, доводами позовної заяви.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про місце, час та дату розгляду скарги.
Згідно частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до частини 2 статті 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного адміністративного суду вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржену постанову залишити без змін, виходячи з наступних мотивів та міркувань.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року, якою скасовано постанову Камінь-Каширського районного суду від 11 жовтня 2010 року у справі № 2-а-192/10 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі про зобов'язання здійснити нарахування та виплату державної та додаткової пенсії, вказаний позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 21 березня 2010 року по 31 серпня 2010 року з врахуванням виплачених сум.
На виконання зазначеної постанови Камінь-Каширським районним судом видано виконавчий лист. 27 вересня 2017 року старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 54786522 щодо виконання вказаного виконавчого листа.
Вказаною постановою старшого державного виконавця боржнику надано строк 10 робочих днів для добровільного виконання рішення суду. Разом з тим, у цій же постанові постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800 грн.
Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
В силу положень п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Як визначено в статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до п. 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень затверджена Наказом Міністерством юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5 стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.
Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що виконавчий лист містить вимогу щодо зобов`язання вчинити певні дії, а не стягнення. Тому виконання вказаного виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України «Про виконавче провадження», а не Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
З оскарженого рішення вбачається, що таке було винесено на підставі виконавчого листа саме немайнового зобов`язального характеру, яким не вирішено питання про стягнення коштів (періодичних платежів) у певній сумі, або за певний конкретний період. А тому на вказані правовідносини не розповсюджується заборона щодо стягнення виконавчого збору, яка встановлена ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Покликання апелянта на відсутність коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки оскаржувані постанови винесені з підстав, в межах та у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження», оскільки фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом було здійснено після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.243, 246, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Камінь-Каширського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а постанову Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 06.11.2017 року у справі № 157/3003/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. І. Довга судді І. І. Запотічний В. П. Сапіга