
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/2926/17 Судді суду першої інстанції:
Мазур А.С. (суддя-доповідач),
Аблов Є.В., Літвінова А.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сорочка Є.О.,
суддів Земляної Г.В.,
Ісаєнко Ю.А.,
за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року, що прийнята у місті Києві, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників (пенсіонерів) Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку пенсій ОСОБА_6;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітника (пенсіонера) Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_6 з 01.01.2016;
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_6 з підстав відсутності рішення Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для поліцейських;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії співробітнику (пенсіонеру) Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_6 з 01.01.2016 з урахуванням змін розмірів грошового забезпечення на підставі надісланого Міністерством внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників (пенсіонерів) Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні співробітників (пенсіонерів) Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, для перерахунку пенсії ОСОБА_6;
- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_6 з підстав відсутності рішення Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для поліцейських;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_6 з 01.01.2016 з урахуванням змін розмірів грошового забезпечення на підставі надісланого Міністерством внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників (пенсіонерів) Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Міністерство внутрішніх справ України в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що Міністерство внутрішніх справ України виконало свій обов'язок щодо повідомлення Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції. Скаржник також звертає увагу на те, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформування органів Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити у її задоволенні, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що з 2013 року ОСОБА_6 є пенсіонером, перебуває на обліку в головному управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві як пенсіонер органів внутрішніх справ, отримуває пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 31.01.2017 звернувся за місцем обліку до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з інформаційним запитом про проведення перерахунку встановленої йому пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, у зв'язку з набранням чинності Закону від 23.12.2005 №900-VІІІ та встановленням, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейським Національної поліції», грошового забезпечення (посадових окладів) для поліцейських, що перевищують розміри посадових окладів за військовим (спеціальним) званням, встановлених для працівників МВС постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Того ж дня, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій, соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», позивач звернувся за місцем обліку до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з інформаційним запитом щодо витребування від Міністерства внутрішніх справ України довідки про грошове забезпечення та здійснення перерахунку призначеної йому пенсії.
У відповідь на подані запити ОСОБА_6 отримав лист від Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві від 03.02.2017 за вих. 2624/03/Т-263, Т-263/1, в якому зазначено, що після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, підстав для здійснення перерахунку немає.
Позивач, не погоджуючись з отриманою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.02.2017 за вих. 2624/03/Т-263, Т-263/1, 08.02.2017 звернувся до Міністерства внутрішній справ України із запитом про направлення до Пенсійного фонду України офіційного листа про підстави перерахунку йому пенсії у зв'язку із змінами, які виники на підставі постави Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Міністерство внутрішніх справ України дало відповідь позивачу листом від 13.02.2017 № 22/6-101зі, у якій зазначено, що відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, МВС надіслано до ПФУ повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що Міністерство внутрішніх справ України направило повідомлення до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ з порушенням п'ятиденного строку для такого повідомлення. Також суд першої інстанції зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, на яке покладено тягар доказування, не надано суду будь-яких належних та допустимих доказів, які б свідчили про отримання/неотримання документів про зміни у грошовому утриманні позивача, і відповідно, наявність/відсутність правових підстав для здійснення йому перерахунку пенсії на момент його звернення до суду.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.
Відповідно до частини першої та третьої статті 312 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що доводи апеляційної скарги стосуються виключно рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України. Тому, суд апеляційної інстанції переглядає оскаржуване рішення лише в цій частині.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (у редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), згідно з яким, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, із набранням чинності (02.12.2015) постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 у Міністерства внутрішніх справ України виник обов'язок у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, до кола яких належить також і позивач.
Проте, як вірно встановлено судом першої інстанції, Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії лише 03.02.2017, тобто з порушенням встановленого п'ятиденного строку. Таким чином, оскаржуваною бездіяльністю Міністерства внутрішніх справ України порушено право позивача на своєчасний перерахунок його пенсії.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що Міністерство внутрішніх справ України не повноважне направляти до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку певного пенсіонера, однак у даній справі судом вирішено питання поновлення прав позивача, які були порушенні Міністерством внутрішніх справ України неподанням відповідного повідомлення відносно колишніх працівників міліції, до числа яких належить і позивач.
Отже, суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позову в частині, що стосується протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 34, 243, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.О. Сорочко
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Ю.А. Ісаєнко
Повний текст постанови складений 05.02.2018.