
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/9482/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: ОСОБА_1
суддів: Курильця А.Р., Старунського Д.М.,
за участю секретаря судових засідань – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 08 серпня 2017 року (суддя Волоско І.Р., у м. Львові) у справі № 461/4052/17 за адміністративним позовом Автогаражного кооперативу «Гайовий» до Львівської міської ради, Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, –
встановив:
Автогаражний кооператив «Гайовий» звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської міської ради, Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради в якому просив визнати протиправною відмови Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради щодо розгляду та затвердження проекту землеустрою земельної ділянки АК «ГАЙОВИЙ» та зобов’язати Львівську міську раду розглянути на сесії ради і вирішити, відповідно до ст. ст. 123, 124, 134 Земельного кодексу України, питання про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки цільове призначення - 12.04 для розміщення та експлуатації будівель автомобільного транспорту та дорожнього господарства на вул. Замарстинівській 135-А у м. Львові АК «ГАЙОВИЙ» площею-2800 кв.м., кадастровий № 4610137500:05:003:0259. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачі порушили встановлений порядок вирішення питань, пов’язаних із затвердженням проектів землеустрою та передачі земельних ділянок у користування.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 08.08.2017 року позов задоволено.
Із цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така є необґрунтованою та незаконною, винесена з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову про відмову у задоволені адміністративного позову повністю.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що Львівською міською радою не було порушено порядку розгляду звернення позивача, це звернення правомірно скеровано до Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради, яким розглянуто його по суті. Також зазначає, що сесія міської ради не є постійно діючим органом, тому Львівська міська рада не може розглядати на сесії питання, які не підготовлені профільними управліннями.
Представник Львівської міської ради у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просить її задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив та просить залишити її без задоволення.
Представник Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської на розгляд справи не з’явився, однак у судовому засіданні 28.11.2017 апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Згідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.03.2002 Львівською міською радою прийнята ухвала № 1524 «Про погодження АК «ГАЙОВИЙ» місця розташування та надання дозволу на складання проекту відведення земе льної ділянки в оренду терміном на 15 років для будівництва гаражних боксів на вул. Замарс тинівській, 135-А у м. Львові», площа земельної ділянки - 2800 кв.м. Ця ухвала у встановленому законом порядку не була скасована, недійсною не визнавалась, термін її дії необмежений.
Однак з 2006 року по теперішній час позивач не зміг реалізувати ухвалу Львівської міської ради № 1524 від 14.03.2002, у зв’язку неодноразовими невмотивованими відмовами відповідачів.
АК «ГАЙОВИЙ» з власної ініціативи замовив у КП «КАРТОГРАФ» виготовлення проекту зем леустрою земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель автомобільного транс порту та дорожнього господарства на вул. Замарстинівській, 135-А у м. Львові. 13.03.2017 експертом державної експертизи надано висновок № 100/82-17 про те, що про ект землеустрою земельної ділянки 12.04 для розміщення та експлуатації будівель автомобі льного транспорту та дорожнього господарства на вул. Замарстинівській, 135-А у м. Львові АК «ГАЙОВИЙ» площею земельної ділянки - 2800 кв.м. відповідає вимогам земельного законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
Державним кадастровим реєстратором АК «ГАЙОВИЙ» 23.03.2017 видано Витяг № НВ- 4604833802017 на земельну ділянку на вул. Замарстинівській, 135-А у м. Львові кадастровий № 4610137500:05:003:0259 категорія землі - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енер гетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - 12.04 для розміщення та екс плуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
Листом від 18.04.2017 № 4-2301-350 юридичний департамент повідомив, що АК «ГАЙОВИЙ» не є садівничим чи дачним кооперативом і департамент не вбачає підстав затвердження АК «ГА ЙОВИЙ» проекту землеустрою щодо відведення земельної на вул. Замарстинівській, 135-А у м. Львові для обслуговування гаражних боксів.
Управління земельних ресурсів департаменту містобуду вання Львівської міської ради листом від 28.04.2017 № 2403-2428 повідомило, що право оренди земельної ділянки площею 0.2800 га на вул. Замарстинівській, 135-А кадастровий № 4610137500:05:003:0259 може бути реалі зоване виключно на конкурентних засадах (земельних торгах) і тому звернення АК «ГАЙОВИЙ» від 14.03.2017 р. № 2-6139/АП-Л-2403 не може бути вирішене.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити, оскільки питання щодо розгляду та затвердження проекту землеустрою земельних ділянок не належить до компетенції Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської, ці питання повинні розглядатися по суті на сесії міської ради.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіп, се лищ, міст належить, серед іншого, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із зе мель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст. 123 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двоти жневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про на дання земельної ділянки у користування.
Пункт 13 цієї норми, передбачає, що підставою відмови у затвердженні проекту зем леустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного Кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).
Частиною 1 Розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України передбачено, що рішення про надання в користування земельних ділянок, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення в дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до цього Кодексу.
Згідно абз. 3 ч. 1 Розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об’єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів аукціонів.
Отже, суд апеляційної інстанції зазначає, оскільки, позивачу, ухвалою Львівської міської ради від 14.03.2002 № 1524, яка є чинною, скасована не була, протиправною не визнавалась, погоджено місце розташування об’єкта та надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею - 2800 кв.м, на вул. Замарстинівській, 135-А у м. Львові для будівництва авто-гаражних боксів, отже реалізація їхнього права не може бути обмежена проведенням земельних торгів. Крім того, це рішення Львівська міська рада прийняла до 01.01.2008, тому передача в оренду цієї земельної ділянки здійснюється без проведення земельних торгів, аукціонів, згідно Перехідних положень Земельного Кодексу України.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради щодо розгляду та затвердження проекту землеустрою земельної ділянки АК «ГАЙОВИЙ» цільове призначення - 12.04, для розміщення та експлуатації будівель автомобільного транспорту та дорожнього господарства на вул. Замарстинівській 135-А у м. Львові площею - 2800 кв.м., кадастровий № 4610137500:05:003:0259 є протиправною, оскільки прийняття таких рішень не належить до компетенції Управління.
Крім цього, суд апеляційної інстанції зазначає, що питання про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки АК «ГАЙОВИЙ» площею-2800 кв.м., кадастровий № 4610137500:05:003:0259 повинна розглядати безпосередньо Львівська міська рада.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд –
постановив:
апеляційну скаргу Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 08 серпня 2017 року – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: А.Р.Курилець
ОСОБА_3
Постанова складена в повному обсязі 05.02.2018