
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №712/11823/17 Головуючий у І інстанції - Мельник І.О.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Мацедонської В.Е., Безименної Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2017 (м. Черкаси, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, третя особа - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, третя особа - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 26.06.2017 №169/06, відповідно до якого проводиться з позивача утримання виявленої суми переплати в сумі 5442,85 грн з 01.07.2017.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2017 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, третя особа - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення задоволено, визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в частині стягнення з позивача переплати пенсії з нарахованих пенсійних виплат по 20 % щомісячно до повного погашення заборгованості. Скасовано рішення управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсії №169/06 від 26.06.2017.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи судовому порядку.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси та отримує пенсію як державний службовець.
Постановою Соснівського районного суду від 28.07.2016 (справа №712/8124/16-а) відповідача зобов'язано здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 01.06.2016 з урахуванням довідки про заробітну плату № 857/28-5/10 від 30.06.2016, яка їй була видана Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради.
Після виконання зазначеної постанови суду, відповідачем в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради було проведено документальну перевірку відомостей, зазначених в довідці №857/28-5/10 від 30.06.2016 про складові заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.
За результатами перевірки встановлено, що наведені в довідці окремі складові заробітної плати працюючого за аналогічною їй посаді державного службовця не підтверджуються даними первинного бухгалтерського обліку. У зв'язку з цим Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради відкликано раніше видану позивачеві довідку №857/28-5/10 від 30.06.2016, натомість видано нову - від 26.04.2017 №2833/28-55/10.
З цього приводу відповідачем була переглянута пенсійна справа позивача з встановленням переплати пенсії в сумі 5442,85 грн.
26.06.2017 відповідачем прийнято рішення № 169/06, з посиленням на вимоги ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», про утримання 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.07.2017 до повного погашення переплати в сумі 5442,85 грн.
Позивач вважаючи вищевказане рішення суду першої інстанції протиправним, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлена відповідальність за достовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії: органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано стягнення сум пенсії, над міру виплачених пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку: суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом названих норм відповідальність пенсіонера наступає виключно у випадках свідомого надання особисто пенсіонером особистої недостовірної інформації або неповідомлення органу, який призначає пенсію, відомих йому обставин, що зумовлюють зменшення призначеної пенсії. На пенсіонера може бути покладений обов'язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об'єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об'єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з боку позивача відсутні зловживання, які б призвели до виплати пенсій у більшому розмірі, подання ним недостовірних даних для призначення пенсії, тому оскаржуване рішення №169/06 від 26.06.2017 про утримання пенсії винесене без законних підстав, порушує права та законні інтереси позивача, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а рішення підлягає скасуванню.
Відповідачем у своїй апеляційній скарзі не надано доказів на підтвердження зловживань з боку позивача з метою отримання пенсії у більшому розмірі, інших нових доводів, які б спростовували рішення суду першої інстанції не викладено.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку щодо необґрунтованості рішення суду першої інстанції та наявності підстав для його скасування.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2017 - без змін.
Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст виготовлено 05.02.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.Е. Мацедонська
Н.В. Безименна