Постанова № 72027515, 06.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
805/3796/17-а
Номер документу
72027515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 року справа №805/3796/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Василенко Л.А., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника позивача Колбаєва О.В.,

представника відповідача Беспалої О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі №805/3796/17-а (головуючий 1 інстанції - Кочанова П.В.) за позовом приватного акціонерного товариства «Краснополянський піщаний кар'єр» до Донецької обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати незаконною відмову Донецької ОДА, викладену у листі від 21.06.2017 року № вх 01-03839-19з/05 у наданні ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 га в оренду строком на 10 років для експлуатації кар'єру, під'їзної автодороги та залізниці, з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд;

зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання ПрАТ Краснополянський піщаний кар'єр від 07.04.17 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 га в оренду строком на 10 років для експлуатації кар'єру, під'їзної автодороги та залізниці, з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд по суті з дотриманням вимог діючого законодавства.

В обґрунтування зазначив, що до клопотання від 07.04.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної позивачем додані детальний план території, викопіювання з схеми землеустрою та техніко економічного обґрунтування. Тобто позивач надав повний перелік документів, необхідний для вирішення питання про надання дозволу з урахуванням вимог закону.

Проте відповідач протиправно листом від 21.06.2017 року відмовив в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, пославшись на невідповідність цільового призначення земельної ділянки у детальному плані території, оскільки за положеннями Земельного кодексу зазначається орієнтовний розмір земельної ділянки, а позивач звертався за дозволом на розробку проекту землевпорядної документації, яка призначена для визначення точних меж та розміру ділянки, її призначення, особливостей використання тощо.

Невідповідність цільового призначення земельної ділянки не може розглядатись в якості підстави для відмови у наданні дозволу, оскільки зазначений детальний план має назву «Детальний план території для розміщення виробничих будівель та споруд піщаного кар'єру на землях промисловості населеного пункту с. Красна Поляна Великоновосільківського району Донецької області», а позивач звернувся за дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 га в оренду строком на 10 років. Таким чином, позивач у своєму клопотанні визначив призначення ділянки у повній відповідності детального плану територій.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року позов задоволено.

Визнано незаконною відмову Донецької ОДА, викладену у листі від 21.06.2017 року № вх. 01-03839-19з/05 у наданні ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 га. в оренду строком на 10 років для експлуатації кар'єру, під'їзної автодороги та залізниці, з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд.

Зобов'язано Донецьку ОДА повторно розглянути клопотання ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» від 07.04.17 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 га. в оренду строком на 10 років для експлуатації кар'єру, під'їзної автодороги та залізниці, з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд по суті з дотриманням вимог діючого законодавства.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначив, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків передбачених ч. 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України, зокрема, при наявності спеціального дозволу на користування надрами.

У позивача наявний спеціальний дозвіл на користування надрами, за яким площа родовища складає 74,4000 га. Проте, в клопотанні позивача площа витребуваної земельної ділянки складає 76,1169 га. На графічному матеріалі, який додано до клопотання позивача має бути зазначена площа витребуваної земельної ділянки, яка має співпадати (або бути меншою) з ліцензійною площею родовища корисних копалин.

Також цільове призначення земельної ділянки у детальному плані території не узгоджується з цільовим призначенням, зазначеним у клопотанні позивача.

При цьому, відповідач не відмовляв позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а лише запропонував усунути зауваження, викладені в листі та звернутись до облдержадміністрації з відповідним клопотанням та додатками до нього.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 18 серпня 2005 року між ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» та Великоновосільківською райдержадміністрацією було укладено Договір оренди землі № 1. (а.с.112-114)

Відповідно до п. 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для експлуатації кар'єру, під'їзної автодороги та залізниці, опор ЛЕМ 35кВ, яка знаходиться на території Краснополянської сільської ради Великоновосільківського району Донецької області.

За цим договором в оренду передається земельна ділянка загальною площею 185,1298 га, у тому числі під відкритими розробками та карєрами 185,1298 га.

Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 7 Договору).

07.09.2015 року позивач звернувся до Донецької обласної державної адміністрації з клопотанням про продовження строку дії договору оренди (а.с.48)

Листом від 22.09.2015 року Донецька ОДА повідомила ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр», що у зв'язку з порушенням строку звернення, договір поновленню не підлягає, а відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» у разі закінчення строку на який було укладено договір, його дія припиняється. Тому позивач може укласти договір оренди лише на загальних підставах. (а.с.49-50)

Листом відповідача від 31.03.2016 року № 06977-189/02 ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» запропоновано надати містобудівну документацію на якій зазначений розмір ділянки.(а.с.61-64)

Вказану містобудівну документацію, а саме детальний план території під виробничими будівлями і спорудами піщаного карєру площею 76,1169 га на замовлення Великоновосільківської райдержадміністрації та ПрАТ «Краснополянський піщаний карєр» розроблено Волноваським районним госпрозрахунковим проектно виробничим архітектурно планувальним бюро та затверджено у встановленому законом порядку (а.с.23-37)

Після отримання графічної та містобудівної документації, позивач звернувся до відповідача з клопотанням від 07.04.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 76,1169 в оренду строком на 10 років для експлуатації карєру, підїзної автодороги та залізниці з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд. (а.с.14-15)

До вказаного клопотання були додані графічні матеріали щодо місця розташування земельної ділянки та балансову належність об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці, копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно, копія гірного відводу, спеціальний дозвіл на користування надрами, копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копія листа Донецької ОДА від 31.03.2016 року № 06977-89/02, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та довідка з ЄДРПОУ.(а.с.15)

Листом від 21.06.2017 року відповідач зазначив підстави неможливості надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки:

-площа витребуваної земельної ділянки складає 76,1169 га, що не відповідає доданому до клопотання графічному матеріалу, наявність якого передбачена вимогами статті 123 Земельного кодексу України,

- цільове призначення земельної ділянки у детальному плані території, який затверджено розпорядженням голови Великоновосільківської райдержадміністрації від 21.03.2017р. № 61, не відповідає клопотанню ПрАТ «Краснополянський піщаний карєр»;

- на плані гірничих робіт не зазначена площа земельної ділянки, яка передбачена для відведення, а план гірничих робіт має бути погоджений відповідними особами (генеральним директором, маркшейдером та геологом);

-поданий пакет документів не містить інформації щодо власника/балансоутримувача автодороги та залізничної колії.

Тому позивачу запропоновано врахувати зазначені недоліки та знову звернутись з відповідним клопотанням та додатками до нього у встановленому законом порядку.(а.с.16)

Позивач вважає лист Донецької ОДА від 21.06.2017 року фактичною відмовою відповідача в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, прийшов до висновку, що позивачем були надані всі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством для отримання від відповідача дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тому у відповідача були відсутні правові підстави, визначені нормативно-правовими актами, не надавати позивачу такий дозвіл.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних обставин.

В зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі, позивач розпочав процедуру оформлення свого права користування земельною ділянкою із земель державної власності.

Відповідно до ч.2 ст 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як визначено ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

На підставі ч. 5 ст. 122 Земельного Кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Згідно ст..13 Кодексу України «Про надра» користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до положень статті 18 зазначеного Кодексу надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

На підставі ст. 19 Кодексу України «Про надра» надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно з ч.1 ст..123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Як визначено ч.2, ч.3 ст.123 Земельного Кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Аналіз зазначених положень свідчить, що для отримання в користування земельної ділянки із земель державної власності зацікавлена особа повинна звернутися з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади.

При цьому в клопотанні повинен бути визначений орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання долучаються графічні матеріали з бажаним місцем розташування та розміром земельної ділянки.

Як вбачається з клопотання ПрАТ «Краснополянський піщаний кар'єр» та доданих до нього графічних матеріалів, вищезазначені вимоги закону позивачем виконано: надано клопотання з необхідними графічними матеріалами, вказано розмір земельної ділянки та її цільове призначення.

Позивачу Державною службою геології та надр України було надано спеціальний дозвіл на користування надрами (реєстраційний номер 2555 від 12 жовтня 2001) для видобування, назва родовища Краснополянське родовище, яке розташоване 0,5 км на північний захід від с. Красна Поляна Великоновосілківського району Донецької області. Дозвіл видано строком на 20 років до 12 жовтня 2031 року. (а.с.21-22)

Актом Донецької обласної ради позивачу надано горний відвід для розробки родовищ пісків.

Також позивачем до документів для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було долучено викопіювання зі схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель на території Краснополянської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, яким визначені межі земельної ділянки та зазначено кадастровий номер земельної ділянки1421283000:02:001:0002, що спростовує доводи відповідача про ненадання відомостей на підтвердження присвоєння кадастрового номера витребуваній підприємством земельній ділянці.

Таким чином, позивачем надані всі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Таким чином, відповідач може прийняти рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою тільки з підстав невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів, нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації тощо.

Донецька ОДА фактично відмовляючи позивачу у наданні дозволу листом від 21.06.2017 року, не вказала жодної з причин відмови, передбачених ч.3 ст.123 ЗК України (невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку), на підставі якої прийняте вказане негативне рішення.

Судова колегія не приймає доводи відповідача, що підставою для відмови в наданні дозволу є невідповідність площі земельної ділянки згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами та площі, зазначеної у відповідному клопотанні позивача, оскільки нормами ст. 123 ЗК України передбачено, що в клопотанні зазначається лише орієнтовний розмір земельної ділянки.

При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду).

З зазначених підстав судова колегія не приймає посилання відповідача на невідповідність цільового призначення земельної ділянки у детальному плані території з цільовим призначенням, зазначеним у клопотанні позивача.

Підсумовуючи викладене, зважаючи на надання позивачем клопотання з зазначеними в ньому орієнтовним розміром земельної ділянки та її цільовим призначення, повного пакету документів, необхідних для вирішення питання про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, судова колегія приходить до висновку про незаконність відмови відповідача в наданні такого дозволу.

При цьому судова колегія не приймає доводи апелянта, що він не відмовляв позивачу у наданні дозволу, а роз'яснив йому про необхідність усунути недоліки.

Судова колегія зазначає, що лист від 21.06.2017 року є саме відмовою в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки статтею 123 ЗК України не передбачено надання проміжних відповідей або роз'яснень зацікавленій особі при отриманні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а визначено повноваження - або надати дозвіл, або надати мотивовану відмову у його наданні.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі №805/3796/17-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі №805/3796/17-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 06.02.2018 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено 06 лютого 2018 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Л.А. Василенко

Л.В. Ястребова