
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року справа №242/3360/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Гайдара А.В., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року у справі №242/3360/17 за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії по заробітку за ст..37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії; скасувати рішення відповідача №1212 від 06.07.2017 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 26.05.2017 року в розмірі 83 % розрахунку пенсії від заробітку за період з 01.12.2005 року по 26.05.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідок.
В обґрунтування позову зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 83 % від сум заробітної плати.
23.06.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням від 06.07.2017 року № 1212 відповідач відмовив в перерахунку пенсії по заробітку відповідно до вимог до статті 37 Закону України «Про державну службу», посилаючись на Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу», на підставі п. п. 1 п. 2 Перехідних положень якого перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.
Така відмова порушує конституційні права позивач та є неправомірною.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування зазначив, що суд не розібрався в позовних вимогах, зазначивши, що позивач просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії тільки з 26.05.2017 року відповідно до ст..37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати.
Проте позивач просив здійснити перерахунок по заробітку за період з 01.12.2015 року по 26.05.2017 року на підставі відповідних довідок про складові заробітної плати, та з 26.05.2017 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати, із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент призначення у 2001 році в розмірі 83 % з врахуванням сум, визначених в довідках.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, який підтримав доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Селидівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію з 11.01.2000 року, з 13.09.2001 року на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 83 % від сум заробітної плати.
23.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в порядку передбаченому ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року .
При цьому позивач надав довідки про заробітну плату №06-59б від 23.06.2017 року та №06-60б від 23.06.2017 року, видані виконкомом Української міської ради. (а.с.10,12)
Також надав довідки про складові заробітної плати (а.с.11,13)
Рішенням Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1212 від 06.07.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку в порядку передбаченому ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року з посиланням на те, що з 01 травня 2016 року вищевказаний Закон втратив чинність в його попередній редакції, а нова редакція передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якому відсутні спеціальні норми щодо перерахунку пенсії державних службовців.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII на підставі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано) пенсію.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що у відповідача на момент звернення ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії були відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі поданої заяви, оскільки норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратили чинність.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За приписами ст.37-1 Закону №3723 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону №3723 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (даліПостанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.
Крім того, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон №889).
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням окладів.
Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Крім цього судова колегія зауважує, що постановою Селидівського міського суду Донецької області від 25.11.2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.01.2014 року по справі №242/5647/13-а зобов'язано УПФУ в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії позивача в розмірі 83% загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги та оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Як підтвердив в суді апеляційної інстанції позивач ОСОБА_1, такий перерахунок йому здійснено в 2016 році, після розгляду справи Вищим адміністративним судом України.
З урахуванням перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаних судових рішень, в даному судовому спорі ОСОБА_1 звернувся саме за новим перерахунком, а не за відновленням своїх прав, порушених при призначенні пенсії, під час якого при обчисленні розміру заробітної плати для призначення пенсії не були враховані всі її складові.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що пенсійний орган, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року у справі №242/3360/17 - залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року у справі №242/3360/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 06.02.2018 р. та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 06.02.2018 р.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Л.В. Ястребова