Рішення № 72026408, 01.02.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
816/2468/17
Номер документу
72026408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2468/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді – Бойка С.С., розглянув у розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, Прокуратури Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

28 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, Прокуратури Полтавської області про

визнання протиправними дій та неправомірною бездіяльністю Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в прийняті рішення про перерахунок і виплату пенсії за вислугою років в розмірі 90 % від загальної суми складових без обмеження граничного розміру із вересня 2017 року;

зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області прийняти рішення та провести роботу спрямовану на повний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в межах 90 відсотків від заробітної плати за теперішньою існуючою аналогічною посадою в органах прокуратури, за він був звільнений на пенсію за вислугою років, без обмежень граничного розміру починаючи з вересня 2017 року;

визнання протиправними дій прокуратури Полтавської області, щодо відмови ОСОБА_1 у оформленні та наданні довідки про його теперішню заробітну плату за аналогічною посадою начальника відділу прокуратури Полтавської області за його заявою від 27.09.2017 для послідуючого надання її органам системи пенсійного Фонду України;

зобов'язання прокуратуру Полтавської області виготовити та надати Полтавському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Полтавської області та ОСОБА_1 відповідно довідку про його теперішню заробітну плату за аналогічною посадою начальника відділу прокуратури Полтавської області за його заявою від 27.09.2017 (з урахуванням уточненого адміністративного позову).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у Полтавському об'єднаному управлінню пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" змінено розмір грошового забезпечення працівників прокуратури.

З метою проведення перерахунку пенсії позивач звернувся до прокуратури Полтавської області із заявою про виготовлення та надання йому довідки про теперішню по аналогічній посаді за якою він і вийшов на пенсію за вислугу років. Однак отримав відмову.

Крім того, позивач звертався до Полтавського об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі вже наявних матеріалів пенсійної справи, безпосередньої до самої Постанови КМУ №657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Однак отримав відмову у зв'язку з тим, що органами прокуратури Полтавської області не надано нової довідки його про теперішню заробітну плату.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

17.01.2018 судом одержано відзив Полтавського об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що згідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак на даний час відповідний нормативний акт не прийнято, а тому починаючи з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Звертав увагу на те, що позивач з заявою про перерахунок пенсії не звертався. ОСОБА_1 до управління було подано заяву у порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян", на яку і було надано відповідь у відповідності до вимог вказаного Закону.

25.01.2018 судом одержано відзив прокуратури Полтавської області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що за відсутності урядової постанови щодо умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, прокуратура області позбавлена можливості складати та видавати будь-які довідки з цього приводу. Звертав увагу на те, що Кабінет Міністрів України нормативно-правовий акт який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не прийнято, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

З урахуванням наведеної норми процесуального закону, подана позивачем 19.01.2018 відповідь на відзив не є заявою по суті справи.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що позивач з 04.09.2001 перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

27.09.2017 позивач звернувся до Прокуратури Полтавської області з заявою про видачу довідки щодо перерахування розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 для подальшого пред'явлення до органів Пенсійного фонду України за посадою, з якої призначено пенсію (а.с. 25).

Листом від 20.10.2017 №18-431/вих.17 Прокуратура Полтавської області повідомила ОСОБА_1 про те, що з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру", підстав для надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії немає (а.с. 26, 27).

Крім того, 28.11.2017 позивач звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017 за матеріалами справи на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та трьох безстрокових рішень національного суду /а.с. 28. 29/.

Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області листом від 21.12.2017 №725/Б-14/3 позивачу повідомлено, що починаючи з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України "Про прокуратуру" не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Роз'яснено, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідки про заробітну плату видану та оформлену відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погодившись з такими рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам щодо визнання протиправними дій прокуратури Полтавської області, щодо відмови ОСОБА_1 у оформленні та наданні довідки про його теперішню заробітну плату за аналогічною посадою начальника відділу прокуратури Полтавської області за його заявою від 27.09.2017 для послідуючого надання її органам системи пенсійного Фонду України та зобов'язання прокуратуру Полтавської області виготовити та надати Полтавському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Полтавської області та ОСОБА_1 відповідно довідку про його теперішню заробітну плату за аналогічною посадою начальника відділу прокуратури Полтавської області за його заявою від 27.09.2017, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсії, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

В силу частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 (в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проте, згідно вищевказаної статті в редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно із Законом України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Разом із тим, станом на момент звернення позивача до прокуратури Полтавської області із заявою про видачу довідки про заробітну плату питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст. 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вказує, що позивач має право на отримання довідки про заробітну плату, з огляду на дію Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", оскільки у такому разі мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

Згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Так, Конституційний Суд України сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення

Враховуючи викладене, суд вказує, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у наданні вказаної довідки у контексті позиції Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.

Пунктами 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до схем посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України.

Водночас, як було зазначено вище, на час звернення позивача з заявою про надання довідки про заробітну плату з метою здійснення вказаного перерахунку пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 у справі "Суханов та Ільченко проти України", першим і найголовнішим правилом ст. 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в "інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст. 1 Першого протоколу, так як заявники мали "законне сподівання" на перерахунок пенсії.

Твердження відповідача щодо відсутності у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а тому відсутні підстави для видачі йому довідки, суд не може прийняти до уваги, оскільки питання перерахунку пенсії належить до повноважень відповідного органу ПФУ, а не прокуратури.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про протиправність дій прокуратури Полтавської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату.

Як наслідок, суд вказує про необхідність зобов'язання прокуратури Полтавської області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії, виходячи з розміру посадового окладу визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за посадою аналогічної посаді старшого помічника прокурора області з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті, яку позивач обіймав на час виходу на пенсію.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам позивача щодо визнання протиправними дій та неправомірною бездіяльністю Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в прийняті рішення про перерахунок і виплату пенсії за вислугою років в розмірі 90 % від загальної суми складових без обмеження граничного розміру із вересня 2017 року та зобов'язання Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області прийняти рішення та провести роботу спрямовану на повний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в межах 90 відсотків від заробітної плати за теперішньою існуючою аналогічною посадою в органах прокуратури, за він був звільнений на пенсію за вислугою років, без обмежень граничного розміру починаючи з вересня 2017 року, суд виходить з наступного.

Як зазначалось вище, частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 (редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII) встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Частиною шостою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутн6ості такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовуються для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Враховуючи відсутність нормативного акту який би регулював умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вказаними порядками врегульовано подібні правовідносини, що виникають у зв'язку з виникненням особи права перерахунок пенсії.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 №1566/11846 встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

За приписами пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, Порядком №45 визначено особливу процедуру перерахунку пенсій, зокрема, встановлено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення.

Враховуючи, викладене, суд приходить до висновку, що проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії можливо лише за дотриманням двох вимог звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою та довідкою уповноваженого органу про розмір заробітної плати.

Позивачем до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою встановленого зразка не звертався, натомість ним було подано заяву довільної форми, яка була розглянута Управлінням в порядку визначному Законом України "Про звернення громадян". Отже, рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймалося.

Крім того, судом встановлено, щодо довідка про розмір грошового забезпечення позивачем до управління не подавалась, у зв'язку з відмовою прокуратури Полтавської області у її видачі, враховуючи викладене, суд вважає передчасними позовні до управління пенсійного фонду.

На думку суду посилання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у відзиві на позовну заяву на встановлення Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" максимального розміру пенсії також є передчасними, оскільки про розмір належної до виплати позивачу пенсії можливо буде судити лише після видачі прокуратурою Полтавської області довідки про розмір заробітної плати.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).

А у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду" (зокрема, пункт 43 рішення від 20.07.2004 у справі "Шмалько проти України").

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі "Класс та інші проти Німеччини", "одним з основоположних принципів демократичного суспільства є принцип верховенства права, пряме посилання на який міститься у преамбулі Конвенції. Із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури" (пункт 55).

З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.

Зважаючи на обставини даної справи, беручи до уваги тривале не виконання відповідачем обов'язку щодо видачі довідки про заробітну плату позивача, суд, з метою відновлення порушених прав ОСОБА_1, на виконання завдань адміністративного судочинства, визначених частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

А відтак, суд вважає за доцільне зобов'язати прокуратуру Полтавської області у місячний строк з дати набрання даним рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до вимог частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36004) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36003), прокуратура Полтавської області (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36020) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії прокуратури Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні йому довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, виходячи з розміру посадового окладу визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за посадою аналогічною посаді старшого помічника прокурора області з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті, яку ОСОБА_1 обіймав на час виходу на пенсію.

Зобов'язати прокуратуру Полтавської області виготовити та видати ОСОБА_1 довідку про розмір його заробітної плати виходячи з розміру посадового окладу визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за посадою аналогічною посаді старшого помічника прокурора області з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті, яку ОСОБА_1 обіймав на час виходу на пенсію.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Зобов’язати прокуратуру Полтавської області у місячний строк з дати набрання даним рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко