
У Х В А Л А
з питань залишення позовної заяви без розгляду
01 лютого 2018 року № 813/2438/17 Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Кухар Н.А.,
при секретарі – Шавель М.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представник позивача – ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Львові клопотання про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про поновлення на роботі, визнання протиправними та скасування наказів та стягнення коштів за час вимущеного прогулу, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області про поновлення на роботі, визнання протиправними та скасування наказів та стягнення коштів за час вимущеного прогулу.
Ухвалою від 07 липня 2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 07 липня 2017 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
17 листопада 2017 року представником відповідача на адресу суду подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу ГУНП у Львівській області № 1845 від 27.05.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції, оскільки позивач звернувся в суд з пропущенням строків встановлених 3 ст. 99 КАС України.
Позивач та його представник в судовому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання, просили поновити строк звернення до суду.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
Заслухавши думку сторін, суд вважає, що клопотання задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У зв'язку із наведеним слід зазначити, що 15.12.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України та викладено його в новій редакції.
Підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, в новій редакції (далі - КАС України) встановлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України (в редакції з 15.12.2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 100 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Так, відповідно до частини 5 статті 122 КАС України (в редакції Закону №2147-VIII) для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Позивач в судовому засіданні пояснив, що 07.11.2017 року його представником було отримано наказ № 1845 від 27.05.2017 року про притягнення позивача до відповідальності у вигляді звільнення з ОВС. До матеріалів справи було долучено копію листа від 06.11.2017 року Головного управління національної поліції у Львівській області про направлення завіреної копії наказу від 27.05.2017 року № 1845.
Доказів отримання наказу позивачем раніше відповідачем не надано.
Суд зазначає, що дотримання строку звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту таких прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання вказаних строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною першою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Встановлені судом обставини свідчать про поважність причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду. Причини, з яких позивач пропустив строк звернення до суду є об'єктивними, незалежними від його волі.
Відтак, суд дійшов висновку про необхідність поновити позивачу строк звернення до суду щодо оскарження наказу № 1845 від 27.05.2017 року та про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 122, 240, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог – відмовити.
Поновити позивачу строк звернення до суду щодо оскарження наказу № 1845 від 27.05.2017 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і підписаний 06 лютого 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.