Рішення № 72026012, 31.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
806/38/18
Номер документу
72026012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/38/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії з 01.01.2016 довідки про розмір грошового забезпечення позивача з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії та зобов’язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 з урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції -2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (30%) - 1485,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % - 3217,5 грн.; премія (80 %) - 5148,0 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у порушення норм чинного законодавства ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області при виготовленні довідки для перерахунку його пенсії не була включена надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премію в розмірі 80%. Звернувшись до відповідача із заявою про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією, включно з надбавкою за виконання особливо важливих завдань (50%) та премією 80%, отримав відмову. Вважає бездіяльність відповідача щодо не виготовлення та не направлення довідки з урахуванням зазначеної надбавки та премії, такою, що грубо протирічить діючому законодавству України, яке гарантує право на перерахунок пенсії та її виплату як пенсіонеру органів внутрішніх справ України.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування якого вказав, що ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області вже направлено до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка відповідає вимогам чинного законодавства. Вимога ж позивача про включення до нової довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань є неправомірною, оскільки така надбавка не передбачена постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Премія для виплати пенсії позивачу встановлена згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 45 на рівні середнього розміру - 2,36% грошового забезпечення, а тому поданий позов є безпідставним та необґрунтованим.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Встановлено, що відповідно до наказу начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (по особовому складу) № 537 о/с від 28.12.2007 ОСОБА_1 звільнено у запас (з поставленням на військовий облік) за п.64 б (через хворобу) зі служби в органах внутрішніх справ.

Після звільнення позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII).

З метою перерахунку призначеної пенсії, ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою начальника сектору дільничних інспекторів міліції Червоноармійського РВ УМВС від 05.05.2017 № 85/163 (а.с. 17).

Згідно із вказаною довідкою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає 6586,87 грн., в тому числі: посадовий оклад 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (30%) 1485,00 грн.

При цьому, у вищезазначену довідку відповідачем не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), а замість премії в розмірі 80% включено премію в розмірі 2,36%.

У зв'язку з наведеним, 12.11.2017 позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією та із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, зокрема з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та розміру премії у розмірі 80 % (а.с.18-19).

Листом від 15.12.2017 № М-224/48-2017, УМВС України в Житомирській області надало відповідь, згідно якої щомісячна премія враховується для перерахунку пенсій у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Середні розміри надбавок та премій доведені до ліквідаційних комісій УМВС України в областях Міністерством внутрішніх справ. Надбавка за виконання особливо важливих завдань постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 не передбачена, тому відсутні підстави для її врахування. А тому довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області супровідним листом УМВС України в Житомирській області, відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає (а.с. 20-21).

Позивач, вважаючи порушеним право на перерахунок пенсії та її виплату внаслідок бездіяльності ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, звернувся з цим позовом до суду.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд зважає на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначаються Законом 2262-ХІІ .

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (норма вступила в законну силу 29.12.2015) встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (Постанова КМУ № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п.15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України Про Національну поліцію, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу" (Постанова КМУ № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як вбачається із грошового атестату № 1, на момент призначення пенсії позивачу до складу його грошового забезпечення включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків (122,50 грн.), яка була передбачена абзацом третім підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, та премію у розмірі 80 відсотків (815,36 грн.), яка була передбачена пунктом 2 цієї ж Постанови.

Вказані складові не включені до довідки від 05.05.2017 № 85/163, згідно якої здійснювався перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Імперативність даної норми з метою застосування до даних спірних правовідносин полягає в тому, що зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не може мати наслідком скасування вже призначених пенсіонеру інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.

Оскільки станом на час звільнення з органів внутрішніх справ позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 відсотків та премію 80 відсотків, ці виплати мають бути враховані в розмір пенсії.

За приписами статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи зміст даної статті, положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, в частині видів надбавок (їх відсутності) встановлених для поліцейських не розповсюджуються на порядок перерахунку пенсії позивачу, оскільки призведуть до зворотної дії у часті (дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності) та обмеження змісту і обсягу існуючих прав і свобод позивача.

Зменшення розміру пенсії позивачу шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були йому встановлені, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, суд розцінює як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.

Крім того, Постанова КМУ №1294 та Постанова КМУ №988 в рівній мірі розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять у собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ, і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною Постановою одночасно встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій. Враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 по справі №803/473/17 (К/800/28614/17).

Згідно ч.3 ст.51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом п.3 Порядку № 45, обов'язок підготовки та подання довідки до головного управління Пенсійного фонду України покладений на державний орган, з якого особа була звільнена із служби.

Здійснивши системний аналіз викладеного законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи у сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії.

На підставі викладеного суд вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та премії в розмірі 80 % підлягає задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, сплачений судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп. відповідно до квитанції від 22.12.2017 №25, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає присудженню на користь позивача.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 довідки про розмір грошового забезпечення позивача з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії.

Зобов’язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 з урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016, в тому числі надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % ; премії у розмірі 80 %.

Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області (10001, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37, код ЄДРПОУ 40108625) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (12001, Житомирська область, Пулинський район, смт.Пулини, вул.Шевченка,172, ідентифікаційний код 255613078) 1280 (тисяча двісті вісімдесят) грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду у порядку, визначеному статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення через суд першої інстанції.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 05 лютого 2018 року