Рішення № 72025995, 30.01.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
809/1837/17
Номер документу
72025995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2018 р. справа № 809/1837/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Вдовіна Р.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дію, -

ВСТАНОВИВ:

22.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій просив: визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неперерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2546/108/05/8-17; виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії без обмежень починаючи з 01.01.2016.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

У зазначений строк позивач недоліки усунув, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, з підстав відсутності в бюджеті коштів.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.01.2018. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.23-27). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що на даний час відсутнє фінансове забезпечення з Державного бюджету України для здійснення таких виплат, вказав на необґрунтованість позовних вимог в частині проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 з підстав пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Також відповідач зазначив про неможливість стягнення з нього судових витрат у випадку задоволення позову, оскільки на момент надання відзиву на позов Правлінням Пенсійного фонду України не затверджено кошти на судові витрати на 2018 рік.

17.01.2018 через канцелярію суду позивач подав відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України, в якій зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими, просив відхилити відзив.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, який міститься в матеріалах справи. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що на даний час відсутнє фінансове забезпечення з Державного бюджету України для здійснення таких виплат, вказав на обмеження граничного розміру пенсії згідно частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та необґрунтованість позовних вимог в частині проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року з підстав пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення викладені у відзиві, дослідивши і оцінивши докази, суд установив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

01.12.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.8-9), надавши одночасно довідку за №2546/108/05/8-17 від 15.06.17, отриману від Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою, прирівняною до посади, яку займав позивач до виходу на пенсію (а.с.10).

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №1581/13 від 11.12.2017, відмовлено у перерахунку пенсії та роз'яснено, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.11).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 за № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно довідки за №2546/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 15.06.17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, розмір грошового забезпечення за посадою заступник начальника відділу по кадрах Тисменицького РВ ВС прирівняною до посади заступник начальника відділу поліції становить: посадовий оклад - 3250,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби 45% - 2452,00 грн.; премія 2,65% -209,42 грн.

Абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1, а розмір такого грошового забезпечення поліцейських встановлений постановою Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015.

З огляду на викладене, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказаним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402.

Пунктом 24 вказаного Порядку передбачено, що при виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як визначено в пункті 3 вказаного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В той же час суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Таким чином, згідно з даною нормою підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону може бути як прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України, так і заява про перерахунок пенсії, подана пенсіонером особисто. При цьому, на думку суду, наведені дві підстави перерахунку пенсії є самостійними і не суперечать та не виключають одна одну.

Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 року в справі №21-484/а13.

Також, на думку суду, подання позивачем у спірних правовідносинах заяви про перерахунок пенсії є належним способом реалізації його конституційного права на пенсійне забезпечення з врахуванням бездіяльності Кабінету Міністрів України та інших компетентних державних органів щодо вчинення дій та прийняття рішень, передбачених зазначеним вище Порядком, спрямованих на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Стосовно вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 та доводів відповідача стосовно застосування строків звернення до суду, які встановлені частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, проте такий не був проведений з вини уповноважених органів, суд прийшов до переконання про зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з дати виникнення цього права (з 01.01.2016) без обмеження будь-яким строком.

Разом з тим суд зазначає, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень охоплюється вимогою про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 та яка, з урахуванням вищенаведеного, підлягає до задоволення.

Стосовно твердження відповідача про відсутність належного бюджетного фінансового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії, а також посилання на те, що на даний час Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та направив її до Міністерства соціальної політики України, а відтак відповідний перерахунок та виплату пенсій подібній категорії осіб буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "СУК проти України" виклав правову позицію, відповідно до якої, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Окрім цього, у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, суд вважає посилання відповідача щодо відсутності фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим, недопустимим та судом до уваги не береться.

Що стосується обмеження граничного розміру виплати пенсії, передбаченого частиною 5 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає за необхідне зазначити те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-ХІІІ поширює свою дію на правовідносини які виникли після його прийняття, а позивач вже знаходився в той час на пенсії. Також, зміни стосуються статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка врегульовує саме призначення, а не перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1280,00 грн., що підтверджуються квитанцією №98.66.1/9480474 від 22.12.2017 року, наявною в матеріалах справи.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 77400) з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №2546/108/05/8-17 від 15.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №2546/108/05/8-17 від 15.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 1 280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 06 лютого 2018 р.