Рішення № 72025193, 06.02.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
750/13222/17
Номер документу
72025193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/13222/17

Провадження № 2-а/750/256/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді Карапута Л.В.,

секретаря Сорокіної А.О.,

за участю позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

14.12.2017 року позивач звернувся до суду з позовом та подавши виправлений адміністративний позов від 22.12.2017 року просив зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного на 01.01.2016 року, а саме: посадового окладу - 3400 грн. 00 коп., оклад за званням підполковника поліції - 2200 грн. 00 коп., надбавки за стаж служби в поліції в розмірі 35% - 1960 грн. 00 коп., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 510 грн. 00 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % - 3780 грн. 00 коп, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 28% - 952 грн. 00 коп., надбавки за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 30% - 1020 грн. 00 коп. та премії у розмірі 43 % - 5943 грн. 46 коп.

Позов мотивує тим, що безпідставне не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії посадового окладу, оклад за званням підполковника поліції, надбавки за стаж служби в розмірі 35% - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі - 28% та премії у розмірі 43 % - нарахованих на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року потягнуло до зменшення загального розміру пенсії, чим порушено його пенсійні права.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.12.2017 відкрито провадження у даній справі.

У судовому засіданні позивач пред'явлений позов підтримав і наполягав на задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач отримує пенсію відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку виплачує Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку від 17.05.2017 № 101/8372, про розмір грошового забезпечення станом на день виникнення права на перерахунок пенсії, тобто на 01.01.2016 року, до складу якого включено:

посадовий оклад в розмірі 3400 грн,

оклад за спеціальне звання підполковник поліції в розмірі 2200 грн,

35% надбавку за стаж служби в поліції в розмірі 1960 грн,

15% надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 510 грн,

6,15% премію в розмірі 496 грн 30 коп.

Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8566 грн 30 коп.

Позивач не погоджується з діями відповідача з тих підстав, що, на його думку, в довідці безпідставно не вказано надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі - 28% та премії у розмірі 43 % - нарахованих на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, при цьому безпідставно знижено розмір премії з 43% до 6,15%.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262 (у редакції Закону з 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Законом України № 900 статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що саме Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

При цьому, на день набрання чинності Законом № 900 Постанова № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Крім того, суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відтак, право позивача на перерахунок пенсії є безспірним.

В той же час, у нову довідку УМВС України не було включено складові, які були включені при обрахунку пенсії позивача в попередньому періоді.

З даного приводу суд зазначає наступне.

У відповідності до ст. 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.

В матеріалах справи наявний розрахунок пенсії позивача (а.с. 11) з якого вбачається, що позивач перед призначення пенсії отримував, в тому числі, певні надбавки та премії про врахування яких при новому перерахунку він просить.

В розумінні вищезазначених норм, суд доходить до висновку, що соціальні гарантії, визначені Прикінцевими та перехідними положеннями № 900, означають право пенсіонера на осучаснення розміру його пенсійного забезпечення в бік наближення до розмірів пенсій осіб, які отримують такі пенсії виходячи з нових розмірів грошового забезпечення.

В той же час, пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відтак, для суду слід встановити чи були спірні надбавки скасованими чи такими, що не виплачувались станом на 01.01.2016.

Так Указ Президента України від 31.08.2001 р. № 771/2001, на який посилається позивач як на підставу для перерахунку пенсії, втратив чинність на підставі Указу Президента України № 1234/2007 від 18.12.2007 р.

Стаття 3 Указу Президента України від 16.06.1999 р. № 650, якою вносились зміни до Указу Президента України від 04.10.1996 р. № 926/96 та передбачалась надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань - до 50 відсотків окладів грошового забезпечення, втратила чинність на підставі Указу Президента України від 18.12.2007 № 1234/2007.

Указ Президента України від 24.04.2003 р. № 370 втратив чинність на підставі Указу Президента України № 1234/2007 від 18.12.2007 р.

Постанова ВР України від 16.12.1993 р. № 3720 -XII втратила чинність на підставі Закону № 193-VIII від 12.02.2015 р.

З огляду на вказане, суд доходить до висновку, що станом на 01.01.2016 р. діючі поліцейські вказаних надбавок не отримують та не матимуть права на врахування їх розмірів у разі виходу на пенсію.

Зазначаючи про соціальні гарантії, не слід залишати поза увагою, що право на перерахунок пенсії, виходячи з сучасного розміру грошового забезпечення поліцейського, і є державною соціальною гарантією, яка захищається, крім того, статтею 63 Закону № 2262, відповідно до якої у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Крім того, в позовних вимогах позивач заявляє про врахування премії працівнику міліції в розмірі 43%, але виходячи з окладу діючого працівника поліції, так і премії поліції, що є не припустимим, оскільки позивач, фактично, просить суд зобов'язати врахувати два розміри однієї і тієї ж складової грошового забезпечення, що не передбачено діючим законодавством.

Таким чином, виходячи із обставин справи, станом на 01.01.2016 року надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 28%, надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 30%, премія - 43% не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, правомірно в довідці не включено до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача дані виплати.

За таких обставин, пред'явлений позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2, 9, 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

в и р і ш и в :

у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Чернігівській області (м. Чернігів, проспект Перемоги, 74, код ЄДРПОУ 08592365) про зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.В. Карапута