
Справа № 587/3345/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області(м.Суми, вул. Степана Бандери,43, код ЄДРПОУ 40383837) про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та свої позовні вимоги мотивує тим, що у листопаді 2014 року її було взято на облік у управлінні соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. З часу переміщення отримання призначеної пенсії, яка є її єдиним джерелом для існування, здійснювалося за місцем перебування на обліку - у Сумському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, проте з березня 2017 року виплата пенсії була припинена. У зв»язку з чим вона направила письмове звернення до відповідача, про надання у письмовому вигляді відомостей про номер та дату рішення органу пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії - якщо таке рішення приймалось, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії, відомостей про дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії. З відповіді відповідача на запит вбачається, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам їй припинені всі види соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі з дня скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), враховуючи письмову інформацію Держприкордонслужби. Зазначає, що відповідачем рішення про припинення виплати їй пенсії не виносилось. Таке рішення надано не було. Вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. Крім того, відсутність внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання (перебування), що визначена за змістом відповіді відповідача як підстава прийняття рішення про припинення їй виплати пенсії, не може вважатись порушенням або обов»язковою умовою для отримання соціальних послуг. Вказує, що наявність статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні належної пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема: проходження ідентифікації особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду України без прийняття відповідного рішення, тощо. З огляду на судову практики Європейського Суду з прав людини, вважає, що припинення відповідачем виплати пенсії у звязку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, або у звязку із її тимчасовою відсутністю за місцем проживання (перебування) та на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч. 1 ст.49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р., без прийняття рішення про таке припинення і за відсутності законодавчо встановлених підстав для такого припинення, є дискримінацією за ознакою місця проживання, а також за ознакою належності її до категорії внутрішньо переміщених осіб. 18 вересня 2017 року їй була видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та прийнято рішення про відновлення виплати пенсії з вересня 2017 року. Просила визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії, зобов»язати Сумське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити заборгованість з пенсії за період з 01 березня 2017 року по 31 серпня 2017 року.
Позивачка в судове засідання не з»явилася, її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, від нього надійшла заява з проханням слухати справу у його відсутність, проти позову заперечував, в обґрунтування заперечень зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач, перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01 березня 2017 року, як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. З 14 червня 2016 року рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. З березня 2017 року управлінням згідно з рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управлінням соціального захисту населення Сумської РДА виплата пенсії припинена відповідно до даних Державної прикордонної служби України. Рішення Сумським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області про припинення пенсії позивачу не приймались, оскільки фактично ними виплати зупинено на підставі рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення Сумської РДА. З 01 жовтня 2017 року виплату пенсії позивачу було поновлено.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території.
З інформаційного листа Сумського об»єднаного УПФ України в Сумській області та копії паспорта позивача (а.с. 5-6) вбачається, що позивач перемістився з тимчасово окупованої території, до цього постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 1, кв. 116 .
Згідно інформаційного листа Сумського об»єднаного УПФ України в Сумській області ОСОБА_1 перебуває на обліку з 01 серпня 2014 року.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії по розгляду питань з призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №2 від 02 лютого 2017 року ОСОБА_1 припинено виплати пенсії з березня 2017 року, на підставі листа Держприкордонслужби про тривалу відсутність(понад 60 днів) за місцем проживання та в зв»язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщених осіб з підстави, визначеної статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», як таким, що повернулись до покинутого місця постійного проживання (а.с. 30 зв.б).
ОСОБА_1С звернулася до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області зі зверненням, в якому просила надати відомості про номер та дату рішення органу пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії - якщо таке рішення приймалось, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії, відомостей про дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії.
На її запит було видано витяг з протоколу № 19 від 28.09.2017 року засідання комісії по розгляду питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, з якого вбачається, що їй були припинені всі види соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі в зв’язку з скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), враховуючи письмову інформацію Держприкордонслужби лист від 26.01.2017 року № 0.64-3107/0/15-17.( арк.с.10-11)
Відповідно до листа Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 01 грудня 2017 року №26553/06-22 виплати ОСОБА_1 припинено з 01 березня 2017 року, а з 01 вересня 2017 року відновлено виплати пенсії на підставі рішення комісії по розгляду питань з призначення( відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, протокол №19 від 28.09.2017 року( арк.с.16)
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Луганськ.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Судом встановлено, що рішення Сумським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області про зупинення з 01.03.2017 року виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймалось.
Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку, що Сумським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 у звязку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке зупинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати їй пенсії та зобов»язання відповідача виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що порушення права позивача на отримання пенсії відбулось з 01.03.2017 року, у зв»язку з чим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення з 01.04.2017 р. виплати пенсії позивачу та зобов»язати відповідача виплатити виниклу заборгованість з цієї дати по дату відновлення виплат- 31 серпня 2017 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача є протиправними.
Оскільки позивач як інвалід 2 групи судом звільнений від сплати судового збору, з відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, необхідно стягнути судовий збір в розмір 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень.
Керуючись Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд 242-244, 246 КАС України ,
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 ) до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, м. Суми) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 березня 2017 року.
Зобов»язати Сумське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 за період з 01 березня 2017 року по 31 серпня 2017 року.
Стягнути з Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень на користь держави судовий збір в розмірі 640 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя