
Справа № 591/7067/17
Провадження № 2-а/591/126/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі
головуючого судді Кривцової Г.В.
з участю секретаря Кальченко М.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Сумської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2017 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з січня 1983 року по серпень 2001 року він працював на різних посадах в органах прокуратури України. З жовтня 2001 року йому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», за посадою заступника прокурора м. Суми, розмір якої складає 90% від суми місячної заробітної плати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». На своє звернення, ОСОБА_1 отримав довідку прокуратури Сумської області від 29 лютого 2016 року № 16-зп-16 про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.
07 квітня 2016 року, на звернення позивача про перерахунок пенсії, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило у здійсненні перерахунку, в зв'язку з чим він звернувся за захистом до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21 квітня 2016 року було визнано протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 29 лютого 2016 року № 16-зп-16 та зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області від 29 лютого 2016 року № 16-зп-16 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
У липні 2017 року позивач дізнався, що довідка № 16-зп-16, видана 29 лютого 2016 року прокуратурою Сумської області, не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про його заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а саме: невірно вказано середній відсоток премії 88%, в той час як відсоток премії працюючим працівникам склав 168,15%. У зв'язку з цим йому виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, оскільки відповідачем невірно застосовується спільний ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30.
06 липня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до прокурора Сумської області про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії, оскільки довідка № 16-зп-16 була видана без врахування фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах станом на 01 грудня 2015 року.
Позивач отримав відповідь від 18 липня 2017 року за № 18-594 вих-17, якою було відмовлено у видачі уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії за відсутності підстав для її видачі.
18 серпня 2017 року позивач звернувся зі скаргою до прокуратури Сумської області, однак отримав відповідь про відсутність нормативного документу, який регулює зазначені в заяві питання.
Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача видати йому, в зв’язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2012 року №505» та від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», оновлену довідку для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) станом на 01 січня 2016 року згідно з доданими розрахунками, зокрема в довідці зазначити премію в розмірі 168,15%.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити. Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача, звертаючи увагу, що вони не відповідають вимогам законодавства.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити. Надала суду пояснення аналогічні письмовому відзиву (а.с.102-106), який зводиться до наступного.
У відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідач зазначає, що відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час Урядом України не розроблено жодного нормативно-правового документу, яким би встановлювався порядок чи методика перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури України. Також будь-які нормативні акти Верховної Ради України, Уряду, роз’яснення відповідних органів державної влади чи Генеральної прокуратури України щодо порядку видачі довідки про заробітну плату колишнім працівників прокуратури із урахуванням підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників (для пред’явлення до Пенсійного Фонду України), а також визначення її форми, змісту чи переліку складових і їх відсоткового розміру, відсутні та на цей час не розроблені.
Ураховуючи зазначену прогалину в законодавчому регулюванні даних правовідносин, з метою недопущення порушення прав на перерахунок пенсії такої категорії пенсіонерів з числа прокурорсько-слідчих працівників, прокуратурою Сумської області при розрахунку розміру чинної заробітної плати та видачі відповідних довідок пенсіонерам, у т.ч. ОСОБА_1, у минулих роках за аналогією закону застосовувались положення п. 6 наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад». Однак, відповідний наказ втратив чинність з 21 липня 2017 року на підставі наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики від 23 березня 2017 року № 454/64 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144».
Також зазначається, що при видачі позивачу у 2016 році довідки для перерахунку пенсії №16-зп-16 від 29 лютого 2016 року станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України та Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року №2569/0/14-06/039, №18-656, №4724/02-30 щодо призначення та перерахунку пенсій. Розмір заробітної плати для перерахунку пенсії у довідці був зазначений з урахуванням фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідній посаді.
У зв’язку з отриманням працівниками прокуратури області у 2015 році різного розміру премій упродовж року (відсоток визначається за наказами прокурора області кожного місяця упродовж року), відсоток визначений у довідці виданої ОСОБА_1 від 29 лютого 2016 року №16-зп-16 вказано у середньому розмірі премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою - 88%, що складало 6725,95 грн.
Відповідач, не визнаючи позов ОСОБА_1, посилається на те, що у відповідності до п.п. 1, 2, 4 (розділу II Порядок преміювання працівників та членів Комісії) «Положення про преміювання працівників органів прокуратури, Національної академії прокуратури України та членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів», затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 09 серпня 2017 року №234, зареєстрованого в ОСОБА_3 юстиції України від 19 серпня 2017 року за №1028/30896 щомісяця, до 17 числа, перший заступник або заступник Генерального прокурора, перші заступники або заступники керівників регіональних прокуратур, перший проректор чи проректор Національної академії прокуратури України, які згідно з розподілом обов’язків відповідають за організацію бухгалтерських служб, погоджують відповідно з Генеральним прокурором, керівниками регіональних прокуратур, ректором Національної академії прокуратури України середньо визначений розмір виплати, який спрямовується на преміювання працівників.
Відповідач зазначає, що жодних доказів нарахування чи отримання позивачем відсотку премії у розмірі - 168,15% на час виходу на пенсію у січні 2001 року, тобто фактичного отримування колишнім працівником виплат заробітної плати із врахуванням визначеного позивачем відсотку премії (168,15%) до суду не надано та матеріалами справи не підтверджено.
Таким чином, на час звернення ОСОБА_1 до прокуратури Сумської області були відсутні норми, на підставі яких можливо у відповідності до ст. 19 Конституції України визначити у довідці про розмір заробітної плати відсотковий розмір премії саме 168,15 %, а отже і видати таку уточнену довідку, про що прокуратура області повідомила заявника.
Зазначається, що відсутність на час звернення позивача до прокуратури Сумської області затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури та видачі відповідних довідок, не є доказом неправомірності дій відповідача. Тому представник вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та в спосіб, передбачений законодавством.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Починаючи з 2001 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», визначена пенсія за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21 квітня 2016 року зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у відповідності до довідки прокуратури Сумської області від 29 лютого 2016 року №169-ЗП-16 виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру місячного заробітку, без обмежень максимального розміру та здійснити відповідні виплати (а.с.33-34).
Частиною 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням визначено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 V-ІІ, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
У довідці № 16-зп-16, виданій 29 лютого 2016 року прокуратурою Сумської області ОСОБА_1 зазначено, що останній працював заступником прокурора м. Суми. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад – 28484 грн., кл.чин – 130 грн., вислуга років – 1191,20 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески – 6237,12 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи – 2918,44 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) – 590,64 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 590,64 грн. Всього 14506,04 грн. (а.с.32).
06 липня 2017 позивач звернувся до прокурора Сумської області з заявою, в якій просив видати уточнену довідку до довідки за №16-зп-16 від 29 лютого 2016 року з розшифровкою всіх зазначених у ній сум, зокрема розмір премії, надбавок та матеріальної допомоги, тощо, а також посилання на відповідні законодавчі акти при нарахуванні зазначених у довідці сум (а.с.36).
Листом прокуратури Сумської області позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії від 29 лютого2016 № 16-зп-16 станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що на вимогу позивача була надана довідка про складові заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013. Тому згідно чинного законодавства підстав для видачі уточнюючої довідки для перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено. Дана обставина сторонами визнана повністю.
У спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26 липня 2001 року (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26 липня 2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01 травня 2006 року. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к для працівників органів прокуратури Сумської області встановлено відсоток для обрахування премії за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % від місячної заробітної плати (а.с.66).
Згідно матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про видачу йому уточнюючої довідки для перерахунку пенсії.
Із відзиву прокуратури Сумської області вбачається, що у виданій позивачу довідці станом на 01 грудня 2015 року складові заробітної плати були зазначені по відповідній посаді, зокрема, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 із змінами та доповненнями – середній розмір премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою – 6725,95 грн. (88%) (а.с.32,102-106).
Положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Доводи відповідача на підтвердження своїх заперечень проти позову про відсутність нормативних актів Верховної Ради України, Уряду тощо, які б регулювали порядок видачі довідки про заробітну плату колишнім працівникам прокуратури, не можна взяти до уваги, оскільки ст. 49 КЗпП України чітко визначає обов’язок власника або уповноваженого органу видати працівникові на його вимогу довідку з зазначенням відповідних складових, та відсутність роз’яснень з цього питання або визначеної форми довідки не звільняє від обов’язку надання повної та достовірної інформації роботодавцем.
Оскільки рішення щодо призначення, перерахунку певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, твердження відповідача щодо відсутності порядку і методики перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, не ґрунтуються на законі, та не звільняє відповідача від обов’язку надання довідки з відображенням повної інформації щодо складових заробітної плати позивача.
Також відповідачем не обґрунтовано, на підставі якого нормативного акту при видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії ним було застосовано середній відсоток премії 88%, в той час як за наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к відсоток премії працюючим працівникам складав 168,15%, а тому доводи позивача щодо зазначення недостовірних відомостей у довідці, виданій 29 лютого 2016 року, відповідачем не спростовані.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.
При цьому застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки такі вже були ним реалізовані при видачі довідки про складові заробітної плати, в якій зазначений розмір відсотків премії відповідачем не доведений відповідними нормативними актами, і в даному випадку у прокуратури Сумської області відсутня інша альтернативна поведінка.
Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) до Прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 оновленої довідки про заробітну плату за відповідною посадою працюючого працівника прокуратури Сумської області станом на 01 січня 2016 року.
Зобов'язати прокуратуру Сумської області видати ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» оновлену довідку для перерахунку пенсії про заробітну плату на відповідній посаді для працюючих працівників прокуратури Сумської області на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) станом на 01 січня 2016 року згідно з доданими розрахунками, зокрема в довідці зазначити премію в розмірі 168,15%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 06 лютого 2018 року.
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В. Кривцова