
Справа № 569/18792/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2018 року Рівненський міський суд
в особі судді – Ковальова І.М.
при секретарі – Мізера А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
В Рівненський міський суд з позовом до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії звернувся ОСОБА_1
В судовому засіданні позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримали з підстав, викладених в позовній заяві, просять суд їх задоволити та зобов’язати головне управління пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Рівненській області про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії №5/90 від 15 травня 2017 року провести з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 59% грошового забезпечення з включенням до суд грошового забезпечення: посадовий оклад за посадою оперуповноваженого з ОВС УБОЗ – 2600 грн.; оклад за спеціальне звання підполковник міліції – 2200 грн.; надбавка за стаж служби (за вислугу років) 40% - 1920 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18% - 468 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 28% - 728 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 42% - 2822,4 грн.; премія 17% - 1825,53 грн., що входять до розміру його пенсії; нарахувати та виплатити йому одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішенні Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст.43, першого речення частини першої ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду та стягнути з відповідача понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 640,00 грн.
В судовому засіданні представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнала та просить суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач по справі є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років з 13 листопада 1996 року. Пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до вимог частин третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ (далі – Закон № 900-VІІІ), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі – ОСОБА_2 КМУ № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме ОСОБА_2 КМУ № 988.
ОСОБА_2 КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим. Тому суд дійшов висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
В силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (із змінами, внесеними Законом № 900-VІІІ) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, після набуття чинності внесених Законом № 900-VІІІ змін до Закону № 900-VІІІ та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з ОСОБА_2 КМУ № 988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі ОСОБА_2 КМУ № 988.
Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
20 червня 2017 року до УМВС України в Рівненській області Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було направлено списки колишніх співробітників МВС, пенсія яких підлягає перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з ОСОБА_2 КМУ № 988.
15 травня 2017 року головою ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області було видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була надана відповідачу.
Як слідує з письмового відзиву на адміністративний позов, відповідач перерахунок пенсії позивачу не провів і виплату пенсії у новому розмірі не здійснив, посилаючись на відсутність бюджетних коштів для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов’язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу.
Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не сприймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов’язань.
Таким чином, відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії позивача та не проведенні її виплату позивачу у новому розмірі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Як встановлено в судовому засіданні довідка ліквідаційної комісії була надана відповідачу 15 травня 2017 року, тому відповідач не пізніше 10 днів з дня їх надходження мав прийняти рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії позивачу. Оскільки суд дійшов висновку, що відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії позивача та не проведенні її виплату позивачу у новому розмірі, вимоги позивача підлягають до задоволення частково, а саме проведення перерахунку пенсії позивачу має бути проведено з першого числа місяця, в якому було подано відповідну довідку, тобто з 01 травня 2017 року.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Що стосується решти позовних вимог, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги не знайшли свого підтвердження, повністю спростовані поясненнями представника відповідача, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
Аналізуючи довідку №5/90 від 15 травня 2017 року, яка видана ліквідаційною комісією відповідачу, та позовними вимогами позивача, вбачається, що позивач самостійно визначив та обрахував суми надбавок, встановлених наказом УМВС №499, що не передбачено вимогами ОСОБА_2 КМУ №988 від 11 листопада 2015 року. Оскільки позивач не є уповноваженим органом що може самостійно встановлювати та обраховувати собі надбавки, а також включати їх до довідки про зміну грошового забезпечення тому з цих підстав в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки судове рішення, яке набрало законної сили є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами, невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (стаття 370 КАС України).
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, тому з цих підстав вимоги не підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6,9,19,77,241-246,255,295,382 КАС України, суд,-
в и р і ш и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії – задоволити частково.
Зобов’язати головне управління пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Рівненській області про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії №5/90 від 15 травня 2017 року провести з 1 травня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Стягнути з Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 640,00 грн.
В решті позовних вимог позивачу відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :