
_____________________
Справа № 520/3729/17
Провадження № 2-а/520/236/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2018 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
судді Пучкової І.М.
за участю секретаря Бродецької Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради, в якому просила: визнати протиправною бездіяльність КРА ОМР щодо нездійснення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об’єкта будівництва (гаражу) за адресою: м. Одеса, вул. Гаршина, 10, та ненадання конкретної відповіді на заяву; зобов’язати відповідача здійснити перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об’єкта будівництва (гаражу) за адресою: м. Одеса, вул. Гаршина, 10, та надати змістовну відповідь на запит від 30.11.2016 року.
Представник відповідача ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради проти задоволення позовних вимог заперечив, просив слухати справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
30.11.2016 року позивачкою на ім’я голови ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради подано заяву про проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об’єкта будівництва (гаражу) за адресою: м. Одеса, вул. Гаршина, 10, та про надання відповіді у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
На цю заяву КРА ОМР 29.12.2016 року надало відповідь, якою повідомила, що направила листа на адресу філіалу «Інфоксводоканал» з проханням провести перевірку законності встановленого гаража на охоронній зоні водопроводу та про результати перевірки повідомити КРА ОМР, рекомендовано звернутися до суду у випадку, якщо позивач вважає, що її сусід своїми діями порушив її права та законні інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування віднесені повноваження, зокрема, із здійснення державного контролю за дотриманням законодавства, зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому середовищу.
Статтями 6,7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється органами місцевого самоврядування шляхом моніторингу та реалізації містобудівної діяльності на всіх рівнях, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Відповідно до "Положення про ОСОБА_2 районну адміністрацію Одеської міської ради", затвердженого рішенням Одеської міської ради від № І328-УІІ від 07.12.2016р., відповідач є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Київського району м. Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Згідно з п.п. 2.8.,2.13 зазначеного "Положення", до повноважень відповідача належить здійснення заходів щодо отримання інформації про замовника (власника) об'єкта будівництва, наявність передбачених чинним законодавством дозвільних документів щодо виконання підготовчих та (або) будівельних робіт за відповідним об'єктом будівництва, наявність майнових прав на земельну ділянку, на якій здійснюється виявлене будівництво, та відповідність виявленого на ній об'єкта будівництва цільового призначення такої земельної ділянки; здійснення заходів щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан; здійснення контролю за недопущенням самовільного будівництва в ОСОБА_2 районі та звернення до суду з відповідними позовами.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі ст. 5 цього Закону, звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Статтею 7 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Між тим, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їхніх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Статтею 20 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їхні керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
- на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
- скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
- вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину внаслідок ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також, на прохання громадянина, не пізніш, як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
- у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
- не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, що спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не відміняє вимоги частини дев'ятої цієї статті.
Разом з тим, згідно з положеннями ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Дослідивши текст звернення та запиту позивачки, суд, враховуючи наведені законодавчі положення, дійшов висновку, що зазначений лист КРА ОМР не містить повної, ґрунтовної та чіткої відповіді на поставлені нею питання, тому ця відповідь не може вважатися такою відповіддю, яку необхідно надати за наслідками розгляду заяви по суті.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності КРА ОМР щодо неналежного розгляду запиту позивача та, з метою належного захисту прав позивача, вважає за доцільне зобов’язати КРА ОМР розглянути даний запит та надати відповідь на нього з урахуванням висновків суду у цій справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 72 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 640 грн.
Керуючись ст. 5-6, 77, 139, 242-243 КАС України, Законом України "Про звернення громадян", Законом України "Про доступ до публічної інформації", -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради щодо нездійснення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об’єкта будівництва (гаражу) за адресою: м. Одеса, вул. Гаршина, 10, та ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 30.11.2016 року.
Зобов’язати ОСОБА_2 районну адміністрацію Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Ак. Корольва, 9, код за ЄДРПОУ 26303241) здійснити перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об’єкта будівництва (гаражу) за адресою: м. Одеса, вул. Гаршина, 10, та надати змістовну відповідь ОСОБА_1 на заяву від 30.11.2016 року.
Стягнути з ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Ак. Корольва, 9, код за ЄДРПОУ 26303241) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Пучкова І. М.