Рішення № 72014663, 05.02.2018, Оржицький районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
543/1300/17
Номер документу
72014663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

543/1300/17

2-а/543/5/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2018 селище Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого – судді Гришка О.Я.,

з участю секретаря – Федорини А.А.,

представника позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Оржицького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

У позові ОСОБА_2 вказує, що він є пенсіонером МВС за вислугою років. У 2003 році його було звільнено з посади начальника відділення ДАІ Оржицького районного відділу Оржицького РВ УМВС України в Полтавській області. З моменту виходу на пенсію йому проводиться нарахування та виплата пенсії у розмірі, що був встановлений законодавством ще на момент його виходу на пенсію. У зв’язку зі змінами у законодавстві він звернувся до ГУ МВС України в Полтавській області, на що отримав довідку, згідно якої розмір його пенсійного забезпечення з 01.01.2016 року повинен складати 7761,31 грн.

Позивач вказує, що 15.09.2017 року він звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, однак отримав відмову.

Посилаючись на вищевикладені обставини, ОСОБА_2 просить суд визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку та виплати різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії за вислугу років) відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, Наказу МВС України від 06.04.2016 року за № 60 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною ним посадою, яка знаходиться в пенсійній справі, за період, передбачений ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Також, позивач просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії за вислугу років) ОСОБА_2, як пенсіонеру МВС, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за виписками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988, Наказу № 260 та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною посадою, яка знаходиться в пенсійній справі, за період передбачений ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, позивач просить вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, в своїх поясненнях посилався на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача на розгляд справи не з’явився, направив суду відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі. У відзиві представник відповідача зазначив, що Головне управління не наділено повноваженнями щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначене уповноваженими органами силових структур та не вчиняло будь-яких рішень, дій чи бездіяльності, що є предметом оскарження у даному спорі, а тому вимоги до відповідача є передчасними. Відповідач зазначає, що рішення про призначення (перерахунок) пенсії органами Пенсійного фонду приймається у відповідності до Порядку №135/13402, в разі подачі пенсіонером заяви, форма якої затверджена додатком №1 до цього Порядку, з доданими до неї всіма необхідними документами. Оскільки від позивача заява у відповідності до вищезазначеного Порядку до Пенсійного фонду не надходила, рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії по заяві від 15.09.2017 року не приймалося, а була надана лише відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також представник відповідача вказує, що оскільки перерахунок та виплата пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з Державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів та направлено до Міністерства соціальної політики України, що підтверджується листом ПФУ від 28.03.2017 року № 9493/02-23.

У відповіді на відзив позивач ОСОБА_2 вказав, що процедура проведення перерахунку пенсії врегульована Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджених Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, в якій жодної стандартизованої форми заяви про проведення перерахунку пенсії не передбачено. Бланк (зразок) такої заяви розміщений на офіційному сайті УПФ України, однак жодних посилань на обов’язковість дотримання саме такої форми звернення відповідачем не зазначається. ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.09.2017 року позивач вважає відмовою у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до Постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 з мотивів відсутності коштів на дані цілі в Державному бюджеті України.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за вислугою років, що підтверджується пенсійним посвідченням №94/11249 (а.с. 11).

Позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії пенсіонера МВС, додавши довідку № 4/11249 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області (а.с. 13-14).

Листом від 19.09.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області повідомило позивача про те, що його заява про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та надання копії розпорядження про перерахунок пенсії розглянута. Надати копію розпорядження про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року управління позивачу не має можливості, оскільки перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с. 15).

Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено судом, позивач 15 вересня 2017 року звернувся до відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії, при цьому додавши довідку № 4/11249 від 12 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області.

Тобто, орган Пенсійного фонду України повідомлений про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено не було.

З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.

ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.09.2017 року № 614/П-03 щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), держава може визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Національна поліція створена на основі матеріально-технічної бази та кадровому потенціалі міліції; на неї покладені ті ж самі завдання, які виконувала міліція; відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції збережено соціальні гарантії, пільги, компенсації, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Також, Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов зазначив, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, крім іншого, з тієї підстави, що відповідачем не приймалися жодні рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, які могли б бути предметом оскарження у даному спорі, що, на думку відповідача, узгоджується з висновками, наведеними у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13. Однак, суд не приймає до уваги такі твердження представника відповідача, оскільки справа № 21-484а13 стосується ситуації, коли підвищення грошового забезпечення військовослужбовців торкалося лише введення щомісячної премії військовослужбовцям у розмірі від 90 % до 125 % посадового окладу, згідно відповідного наказу Міністра оборони України. В даному ж випадку мова йде про ситуацію, коли розміри грошового забезпечення поліцейських були встановлені окремою постановою Кабінету Міністрів України, і в результаті такого підвищення грошового забезпечення поліцейських у відповідному порядку повинен бути перерахований розмір пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ.

З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_2 є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню. Такий висновок узгоджується з правовою позицією, вкладеною в Постанові Пленуму Верховного суду України від 15.04.2005 року №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», за якою перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.

З метою захисту прав позивача необхідно визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії за вислугу років) ОСОБА_2, як пенсіонеру МВС, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за виписками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988, Наказу № 260 та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною посадою, починаючи з 01.01.2016 року.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6-9, 90, 139, 241-246, 257-262 КАС України,-

в и р і ш и в :

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: м. Полтава, вул. Соборності, 66, код ЄДРПОУ 13967926) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку та виплати різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії за вислугу років) ОСОБА_2, пенсіонеру МВС, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, Наказу МВС України від 06.04.2016 року за № 60 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною ним посадою, яка знаходиться в пенсійній справі, за період, передбачений ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії за вислугу років) ОСОБА_2, як пенсіонеру МВС, відповідно до довідки 4/7889 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988, Наказу № 260 та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною посадою, починаючи з 01.01.2016 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 06.02.2018 року.

Суддя