Рішення № 72013120, 30.01.2018, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
375/1833/17
Номер документу
72013120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 375/1833/17

Провадження № 2-а/375/7/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2018 року Рокитнянський районний суд Київської області в складі: головуючого судді - Нечепоренка Л.М., при секретарі Киричок В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Рокитне в порядку загального позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Звернувшись до суду із вказаним позовом, позивач посилається на те, що він з 22.05.1990 року по даний час проживає в АДРЕСА_1, що підтверджено записом в паспорті про реєстрацію за вказаною адресою. У 1987 році працював по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і йому був встановлений статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано посвідчення категорії 3 серії А №0210057 від 10.02.1993, яке згодом було перереєстровано Київською обласною адміністрацією.

У 2015 році звернувся до управління Пенсійного Фонду у Рокитнянському районі із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Своїм листом № 749/03 від 28.12.2015 Пенсійний фонд повідомив, що не може зробити перерахунок пенсії, оскільки для перерахунку необхідно надати документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період від 10 до 14 календарних днів, так як надані довідки не дають права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Після цього у 2017 році звернувся до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області для отримання посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії 4-ВП, так як як станом на 1 січня 1993 року прожив та відпрацював в зоні посиленого радіологічного контролю, до якого відносилося і смт.Рокитне, більше 5 років.

Своїм листом за вих. № 775/08 від 24.07.2017 управління відмовило йому у задоволенні звернення з посиланням на зміни до діючого законодавства, відповідно до яких з 01.01.2015 виключено положення про зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим Київська обласна державна адміністрація не приймає від райдержадміністрацій подання на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та потерпілих від Чорнобильської катарстрофи категорії 4 (як вперше, так і дублікатів).

Просить зобов»язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти від нього документи та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації для розгляду та встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4; зобов»язати Київську обласну державну адміністрацію визначити йому статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4В та видати відповідне посвідчення.

Відповідач в особі управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області свого представника у судове засідання не направив, подав заперечення на позов та заяву про розгляд спору у відсутності свого представника, за якими позов не визнає.

Також у своїх письмових запереченнях проти позову посилається на положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим з 01.01.2015 департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймає подання райдержадміністрації на оформлення посвідчень постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4; потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 (як вперше, так і дублікатів); дитини, яка потерпіла від Чорнобильсьвої катастрофи серії Д.

Відповідач в особі Київської обласної державної адміністрації свого представника у судове засідання не направив, подав відзив на позов, в якому просить відмовити в заловоленні позову, так як позивач не надав до управління соціального захисту довідки, підтверджуючої проживання в зоні посиленого радиологічного контролю станом на 01.01.1993 не менше 4 років, за місцем проживання позивача з 01.01.2015 виключено зону посиленого радіологічного контролю та подав заяву про розгляд справи за відсутності представника.

Суд ухвалив провести розгляд спору по суті в порядку загального позовного провадження (письмового провадження) на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ч.3 ст.194 КАС України.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАСУ у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у

справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 22.05.1990 року по даний час проживає в АДРЕСА_1, що підтверджено записом в паспорті про реєстрацію за вказаною адресою. У 1987 році працював по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і йому був встановлений статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано посвідчення категорії 3 серії А №0210057 від 10.02.1993, яке згодом було перереєстровано Київською обласною адміністрацією.

До цього проживав також в смт.Рокитне, але за іншою адресою.

У відповідності до ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України і позивач обрав статус та пільги учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 замість статусу та пільги потерпілого категорії 4.

У 2015 році звернувся до управління Пенсійного Фонду у Рокитнянському районі із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Своїм листом № 749/03 від 28.12.2015 Пенсійний фонд повідомив, що не може зробити перерахунок пенсії, оскільки для перерахунку необхідно надати документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період від 10 до 14 календарних днів, так як надані довідки не дають права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Після цього у 2017 році звернувся до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області для отримання посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії 4-ВП, так як як станом на 1 січня 1993 року прожив та відпрацював в зоні посиленого радіологічного контролю, до якого відносилося і смт.Рокитне більше 5 років.

Своїм листом за вих. № 775/08 від 24.07.2017 управління відмовило йому у задоволенні звернення з посиланням на зміни до діючого законодавства, відповідно до яких з 01.01.2015 виключено положення про зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим Київська обласна державна адміністрація не приймає від райдержадміністрацій подання на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та потерпілих від Чорнобильської катарстрофи категорії 4 (як вперше, так і дублікатів).

У ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначений статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до ст.11 вказаного Закону - ч.4) до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

В статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказано, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильскої катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Вадача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає, що позивач набув статус потерпілого 4 категорії, що підтверджено наданими суду документами, а саме - копією трудової книжки, згідно записів у якій позивач 18.09.1984 прийнятий на роботу трактористом 3-го класу до Рокитнянського районного виробничого об»єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства, де працював до 12.06.1989 і з вказаного підприємства був відряджений для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В подальшому позивач був прийнятий на роботу до Рокитнянського виробничого управління житлово-комунального господарства водієм підметно-вбиральної машини, звідки був звільнений 24.05.1993, а потім прийнятий на роботу водієм Рокитнянського АТП 13236, де працював до 01.08.2001.

Також суду наданий витяг з амбулаторної картки позивача. згідно записів у якій останній проживав в АДРЕСА_1, а потім АДРЕСА_1 та неодноразово звертався до лікарів Рокитнянської ЦРЛ у 1985. 1986, 1987, 1988, 1991 р.р. та копією військового квитка, згідно записів у якому позивач був призваний до лав Збройних сил Рокитнянським РВК та згодом став на облік там же. 05.09.1986 проходив учбові збори, отримав 09.05.1987 мобілізаційний припис та 28.02.1992 прийняв військову присягу на вірність народу України.

Як було вказано вище, документом, що посвідчує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення відповідної категорії.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Документи для оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи подаються громадянами до управлінь соціального захисту населення районних райдержадміністрацій.

На підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено з 01.01.2015 зону посиленого радіологічного контролю за місцеми проживання позивача, що стало підставою для відмови у прийнятті документів від позивача відповідачем - управлінням соціального захисту населення Рокитнянської РДА.

Тобто позивач, хоча є фактично потерпілим 4 категорії, але вже з 01.01.2015 не проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, тому, як стверджує відповідач, відсутні правові підстави для віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії з числа потерпілих та видачі відповідного посвідчення.

Аналізуючи вказані законодавчі акти, суд приходить до висновку, що згідно умов, передбачених ст.11Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

В той же час, незважаючи на скасування зони посиленого радіоекологічного контролю за місцем проживання позивача, він залишається потерпілим, так як у свій час, тобто до 01.01.15 отримав свою частину радіоактивного опромінення і виконав умови вищевказаного Закону - станом на 1 січня 1993 року прожив або відпрацював у цій зоні не менше чотирьох років.

Тому суд вважає, що відмова відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА у прийнятті документів позивача для оформлення Подання на оформлення статусу постраждалого категорії 4 є неправомірною, так як у Законі України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» не вказано про заборону приймати відповідні заяви з документами, так як це порушує права громадян на звернення до державних органів за захистом своїх прав та інтересів.

Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст.5, 6, 8, 9, 10, 19, 77, 241, 242, 245, 250 КАС України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Зобов»язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти заяву від ОСОБА_1 про надання йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категоріїОСОБА_1 та направити його з відповідними документами до Київської обласної державної адміністрації.

Зобов»язати Київську обласну державну адміністрацію прийняти Подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії ОСОБА_1 та вирішити питання про надання ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії з видачею відповідного посвідчення.

Стягнути в рівних частках з управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.

Учасник справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов»язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд в 30-денний строк з дня отримання його копії.

Суддя