Рішення № 72009125, 02.02.2018, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
219/11028/17
Номер документу
72009125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/11028/17

Провадження № 2-а/219/62/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

24 грудня 2018 року м. Бахмут Донецької області

Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Любчика О.В., секретаря Єлісеєвої С.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, який у подальшому уточнив, про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування позову зазначив, що є пенсіонером МВС України з 01.01.2008 року в званні підполковника міліції у відставці. На пенсію пішов з посади заступника начальника міськвідділу по роботі з персоналом Артемівського МВ ГУМВС України в Донецькій області. На даний час перебуває на обліку у відповідача, з 2008 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ. Розмір пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до вказаного Закону з моменту призначення та на час звернення до суду з урахуванням видів основного та додатково розмірів грошового забезпечення, становить 4030 гривень 42 копійки щомісячно. 21.07.2017 року він звернувся до відповідача та отримав довідку про розмір грошового забезпечення №7320 від 23.06.2017 року Головного управління МВС України в Донецькій області для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року становить 8202 гривень 40 копійок. Додавши до заяви вказану довідку він звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії та її виплату, починаючи з 01.01.2016 року. Відповідач своїм рішенням №40 від 28.07.2017 відмовив у перерахунку пенсії у зв’язку із відсутністю грошових коштів на вказані цілі. Тому, не погодившись із вказаними діями відповідача звернувся до суду із вказаним позовом та просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, скасувати рішення про відмову та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням надбавок та премій. Крім того, просив стягнути з відповідача судовий збір.

Відповідач направив суду заперечення проти позову та зазначив, що позивач порушив 6-місячний строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права, бо стверджує, що його право порушено з 01.01.2016 року, а з позовом звертається лише 05.10.2017 року. Також, відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення №7320 від 23.06.2017 року, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01.01.2016 року суперечать чинному законодавству. Виплата цього виду пенсій забезпечується за рахунок Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань. Пенсійний фонд та його органи звільняються від сплати судового збору. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Позивач про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, проте в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач будучи повідомлений належним чином про дату та час судового засідання до судового засідання свого представника до суду не направив. Просив суд відмовити у позові повністю, посилаючись на раніше надане заперечення на позов.

Неявка у судове засідання позивача та представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, тому справа розглянута у відсутність сторін.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яким врегульовані спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що позивач з 01 січня 2008 року перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Спірним є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що мається відповідне посвідчення (а.с. 13).

Позивач звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» отримав рішення від відповідача № 40 від 28.07.2017 (далі – оскаржуване рішення №40) про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та її виплату.

Згідно оскаржуваного рішення встановлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Відповідач зазначив, що законних підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає (а.с.20).

Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється сторонами, станом на час прийняття оскаржуваного рішення №40, відповідач отримав від Головного управління МВС України в Донецькій області довідку №7320 від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.16).

Вирішуючи питання правомірності відмови відповідача в здійсненні перерахунку пенсії позивачу суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Таким чином, суд прийшов до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45.

Отже, на час розгляду справи відповідачем виконанні всі необхідні дії, передбачені Порядком для здійснення позивачу перерахунку пенсії, однак, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено. Доказів, які б спростовували даний висновок суду відповідачем не надано.

Суд звертає увагу на те, що відсутність в Державному бюджеті України коштів на фінансування перерахунку пенсії не може бути законної підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.

Згідно рішень ЄСПЛ «Сук проти України», «Кечко проти України» та «Бурдов проти Росії» державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Дана норма (ч.3 ст.51 Закону України №2262) була доповнена згідно із Законом № 614-VIII від 15.07.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.01.2016 року.

Отже, суд прийшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, бо це спеціальна норма.

Виходячи з вищенаведеного, вимоги позивача стосовно визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії, скасування оскаржуваного рішення №40 від 28.07.2017 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року є безумовно обґрунтованим та підлягають задоволенню.

Суд вважає, що відповідач, приймаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу вчинив дії, а не бездіяльність.

Суд не приймає заперечення відповідача про застосування строку звернення до адміністративного суду, бо у даному випадку має місце протиправні дії відповідача, про які позивач дізнався з рішення відповідача від 28.07.2017 року № 40.

Стосовно вимог позивача про зобов’язання здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання 49%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 13% та премії у розмірі 30% суд вважає, що вони не підлягають задоволенню, оскільки не ґрунтуються на вимогах закону.

В частині задоволення вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк від дати набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, слід відмовити у зв’язку із тим, що позивачем не доведено у необхідності такого контролю та відсутності законних підстав для нього, підстав вважати, що дане рішення суду не буде виконане, з огляду на його обов’язковість та відповідальність за невиконання, не має.

З урахуванням наведених обставин та правових норм, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

При зверненні до суду позивачем були понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАСУ, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 640 грн., сплачений позивачем підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,9,12,77,139, 242-246 КАС України, суд,

ухвалив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.07.2017 року № 40 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», починаючи з 1 січня 2016 року.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКП НОМЕР_1), витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 02 лютого 2018 року.

Суддя О.В.Любчик