Ухвала суду № 72007928, 01.02.2018, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
922/4337/17
Номер документу
72007928
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі про банкрутство

(підготовче засідання)

"01" лютого 2018 р.Справа № 922/4337/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Савченко А.А.

при секретарі судового засідання Бєсєдіній М.М.

розглянувши заяву Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області, м. Харків про визнання банкрутом ТОВ "Декуріон" , код ЄДРПОУ 32676024 за участю :

ініціюючий кредитор - не з’явився

боржник - не з’явився

ВСТАНОВИВ:

Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області звернулось до суду з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Декуріон".

Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво № 1794 від 22.06.2017р., адреса: вул. Кудрявська,11, м. Київ, Україна, 04053) для призначення розпорядником майна.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.12.2017р. прийнято заяву Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області про порушення справи про банкрутство до розгляду. Підготовче засідання по справі призначено на "10" січня 2018 р. о(б) 11:00 год. Зобов'язано арбітражного керуючого ОСОБА_1, визначеного автоматизованою системою, надати суду заяву на участь у справі в якості розпорядника майна. Запропоновано ініціюючому кредитору надати суду: уточнення вимог за заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в контексті ст.11 Закону України про банкрутство; оригінал довіреності, якою уповноважено ОСОБА_2 на представництво інтересів ГУ ДФС у Харківській області в судах, для огляду в судовому засіданні та належним чином завірену її копію для долучення до матеріалів справи. Запропоновано боржнику надати відзив на заяву про порушення справи про банкрутство з доказами його відправлення ініціюючому кредитору та інші відомості зазначені в ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Встановити боржнику строк на подання відзиву до 09 січня 2018р.

27 грудня 2017 року на електронну адресу суду надійшло повідомлення арбітражного керуючого ОСОБА_1 про неможливість надати згоду на виконання повноважень розпорядника майна ТОВ "Декуріон" у зв’язку з великою завантаженістю в роботі та неможливістю відряджень до м. Харкова з метою участі в судових засіданнях.

27 грудня 2017 року здійснено повторний запит на визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна у справі №922/4337/17.

Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво №523 від 21.03.2013р.) для призначення розпорядником майна.

03 січня 2018 року арбітражним керуючим ОСОБА_3 надано до суду заяву на участь у справі №922/4337/17 про банкрутство ТОВ "Декуріон".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.01.2018р. відкладено розгляд справи в підготовчому засіданні на "25" січня 2018 р. о(об) 11:20, запропоновано ініціюючому кредитору та боржнику виконати вимоги, викладені в ухвалі суду від 26.12.2017р. в повному обсязі.

10 січня 2018 року до суду надійшла заява ГУ ДФС у Харківській області про уточнення вимог (вх. №538), в якому заявник просить суд прийняти заяву та порушити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Декуріон".

Того ж дня до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_4 на участь у справі №922/4337/17.

В судовому засіданні 25.01.2018р. постановлено ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 01.02.2018р. о 12:30год. відповідно до п. 2,3 ст. 216 ГПК України, яку було занесено до протоколу судового засідання від 25.01.2018р.

01 лютого 2018 року ініціюючим кредитором надано до суду додаткові документи для долучення до матеріалів справи.

Представник ініціюючого кредитора в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник боржника в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких документів до матеріалів справи не надавав.

Розглянувши у підготовчому засіданні суду надані ініціюючим кредитором документи, здійснивши оцінку поданих суду доказів, суд встановив наступне.

ТОВ "Декуріон" з 01.01.2016р. перебуває на обліку як платник податків в Слобожанській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області.

З матеріалів справи вбачається, що боржник має перед бюджетом податковий борг по податку на додану вартість на загальну суму 2878749,04грн., з якого основного платежу в сумі 2877099,30грн., штрафних санкцій в сумі 646,80грн. та пені в сумі 994,02грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.06.2015р. у справі №803/1227/15-а стягнуто з рахунків ТОВ "Декуріон" на користь держави податковий борг в сумі 2896334,83грн. (в тому числі по земельному податку в сумі 15784, 83грн. та по податку на додану вартість в сумі 2880550,00грн.).

На виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 24.06.2015 року у справі №803/1227/15-а на рахунки підприємства виставлялись інкасові доручення, проте вони повертались до інспекції без виконання, в рахунок погашення заборгованості стягнуто 172,08грн.

Відповідно до абз.2. ч.3 ст.10 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом” в редакції Закону України № 4212 -VI від 22.12.2011 року (далі - Закон про банкрутство), безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), не включається неустойка ( штраф, пеня ) та інші фінансові санкції.

Таким чином, у зв`язку з несплатою у встановлені строки сум грошових зобов`язань за ТОВ "Декуріон" обліковується заборгованість перед бюджетом у розмірі 2878749,04грн., з яких сума безспірних грошових вимог становить 2877099,30грн.

Безспірні вимоги кредитора до боржника в сумі 2877099,30грн. складають більш ніж триста мінімальних розмірів заробітної плати, оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року - 3723,00 грн., тому триста мінімальних заробітних плат станом на момент відкриття провадження у справі про банкрутство становлять 1116900,00 грн.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України , іншими законодавчими актами України.

Так, частиною першою статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються органами доходів і зборів, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами.

Згідно із пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з абзацом першим пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Механізм виконання судових рішень про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, який передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. Відповідно до пункту 12.4 зазначеної Інструкції, судове рішення, на підставі якого з платника податків стягуються кошти, до банку не подається. Натомість реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.

Абзацами другим та третім пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Аналіз положень Закону України "Про виконавче провадження" та Податкового кодексу України дає підстави для правового висновку про те, що примусове виконання рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу платника податків – юридичної особи за законом покладено виключно на контролюючі органи (органи доходів і зборів) за визначеною Податковим кодексом України процедурою, без залучення до неї органів державної виконавчої служби.

Таким чином, виходячи з приписів статті 95 Податкового кодексу України, частини третьої статті 10, частини сьомої статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", доказами в підтвердження безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора - органу доходів і зборів, є рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, інкасові доручення для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України.

Відповідна постанова органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження у такому випадку до заяви органу доходів і зборів про порушення провадження у справі про банкрутство не додається, оскільки списання коштів з рахунків боржника здійснюється відповідно до умов і порядку, визначених Податковим кодексом України, а не Законом України "Про виконавче провадження".

Одночасно суд звертає увагу на те, що перебіг трьохмісячного строку, визначеного частиною 3 статті 10 Закону про банкрутство, починається з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, оформленого стягувачем (контролюючим органом) на підставі рішення суду, що набрало законної сили. Інкасові доручення прийняті банком 23.11.2016р. та 22.08.2017р., тому строк, визначений законом, заявником додержано.

Отже, в судовому засіданні судом з’ясовано, що протягом тривалого часу стан підприємства має всі ознаки неплатоспроможності, які перелічені в ст. 1, п. 3 ст. 10 Закону про банкрутство. Безспірні вимоги кредитора до боржника сукупно становлять більше ніж триста мінімальних розмірів заробітної плати (2877099,30грн.), які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку. Вони підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і інкасовими дорученнями, згідно з якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Відповідно до положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення розпорядника майна, що затверджено постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 8 від 14.07.2016р. за результатом направлення господарським судом відомостей (конкретної справи про банкрутство, спеціалізації арбітражного керуючого) автоматизованою системою було визначено арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво № 1794 від 22.06.2017р., адреса: вул. Кудрявська,11, м. Київ, Україна, 04053), якого ухвалою від 26.12.2017р. суд зобов'язав надати заяву на участь у справі в якості розпорядника майна.

Однак, визначений автоматизованою системою арбітражний керуючий ОСОБА_1 надіслав до суду повідомлення про неможливість надати згоду на виконання повноважень розпорядника майна ТОВ "Декуріон".

27 грудня 2017 року здійснено повторний запит на визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна у справі №922/4337/17.

Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво №523 від 21.03.2013р.) для призначення розпорядником майна.

03 січня 2018 року арбітражним керуючим ОСОБА_3 надано до суду заяву на участь у справі №922/4337/17 про банкрутство ТОВ "Декуріон".

Розглянувши кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_3 суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.97 Закону про банкрутство передбачено, що арбітражним керуючим (розпорядником майна) може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту, стаж роботи за фахом не менше трьох років або одного року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти, пройшов навчання та стажування протягом шести місяців у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства, володіє державною мовою та склав кваліфікаційний іспит. Кандидатура арбітражного керуючого ОСОБА_3В відповідає вищевказаній нормі Закону. З урахуванням вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про необхідність призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_3, встановивши розмір оплати послуг арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень, шляхом її авансування ініціюючим кредитором, згідно ч.2 ст.115 Закону про банкрутство.

Враховуючи призначення розпорядником майна боржника визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого ОСОБА_3, суд відхиляє кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4 для призначення розпорядником майна боржника.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним на підставі ст. 16 Закону про банкрутство відкрити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Декуріон", ввести процедуру розпорядження майном боржника на строк 115 днів, призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_3, встановивши йому оплату послуг (грошову винагороду) за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень, ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів та з метою виявлення всіх кредиторів і осіб, які можуть взяти участь у санації боржника оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ "Декуріон".

Керуючись ст.ст. 232, 233, 234, 240 ГПК України, ст.ст. ст.ст. 1, 11, 16 97, 114, 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд -

УХВАЛИВ:

1. Відкрити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Декуріон", код ЄДРПОУ 32676024.

2. Визнати розмір безспірних вимог ТОВ "Декуріон" у сумі 2877099,30грн.

3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах;

забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;

не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;

зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;

не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

4. Ввести процедуру розпорядження майном боржника - ТОВ "Декуріон" (вул. Петровського, буд. 163 є, м. Дергачі, Дергачівський район, Харківська область, 62300, ідентифікаційний код 32676024) на 115 днів до 27 травня 2018 року.

5. Призначити розпорядником майна боржника - ТОВ "Декуріон" (вул. Петровського, буд. 163 є, м. Дергачі, Дергачівський район, Харківська область, 62300, ідентифікаційний код 32676024) арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво №523 від 21.03.2013р., адреса: 61064, АДРЕСА_1, поштова адреса: 61064, м. Харків, а/с 2750, іпн НОМЕР_1).

6. Встановити арбітражному керуючому ОСОБА_3 оплату послуг (грошову винагороду) за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень, шляхом її авансування ініціюючим кредитором, згідно ч.2 ст.115 Закону про банкрутство.

7. Відхилити кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4 для призначення розпорядником майна боржника ТОВ "Декуріон"

8. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ "Декуріон", текст якого додається.

9. Зобов`язати розпорядника майна - арбітражного керуючого ОСОБА_3:

- не пізніше 23 березня 2018 року подати до господарського суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, в порядку п. 5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" подати письмовий звіт про надіслані всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду їх вимог та докази їх отримання кредиторами;

- не пізніше 23 березня 2018 року скласти реєстр вимог кредиторів та подати його на затвердження до господарського суду;

- разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість, провести інвентаризацію майна боржника не пізніше 01 квітня 2018 року. Відомості про результати проведеної інвентаризації подати суду у попереднє засідання.

10. Призначити справу до розгляду в попередньому засіданні на 05 квітня 2018р. о 10:00, яке відбудеться за адресою: 61022, м. Харків, Держпром, 8-під, майдан Свободи, 5, каб. № 104, 1-й поверх.

11. Ухвалу надіслати: Міжрайонний відділ державної виконавчої служби по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Харківській області, державному реєстратору, Слобожанській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, Головному Управлінню ДФС у Харківській області, Дергачівському районному суду Харківської області, боржнику, розпоряднику майна, арбітражним керуючим ОСОБА_1, ОСОБА_4

12. За приписами ч. 13 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її винесення.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255, 256 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала підписана 05.02.2018р.

Суддя ОСОБА_5