Рішення № 72007498, 01.02.2018, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
910/23164/17
Номер документу
72007498
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.02.2018Справа № 910/23164/17

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Шкурдової Л.М., при секретарі судового засідання Гнідіна М.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у м. Києві

до відповідача: комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району"

про стягнення 16176,92 грн., -

Представники:

від позивача: Дацько Я.О. - представник за довіреністю

від відповідача: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві до комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району» про стягнення 16 176,92 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державною екологічною інспекцією у м.Києві в межах повноважень визначених законодавством України в період з 09.11.2015 по 27.11.2015 було проведено планову перевірку дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району», у ході якої виявлено порушення, які зафіксовано в Акті №04/328а, а саме - здійснення викидів в атмосферне повітря без отримання дозволу. За результатами перевірки видано припис №04/143п від 02.12.2015 р. щодо необхідності отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Позивачем було здійснено розрахунок збитків, завданих державі. Розмір збитків, завданих за період здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу склав 16 176,92 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28 грудня 2017 року відкрито провадження у справі № 910/23164/17 та призначено до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, явку представника в судове засідання не забезпечив.

У судовому засіданні 01.02.2018 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією у м. Києві (позивач) відповідно до Наказу Державної екологічної інспекції в м. Києві № 403 від 09.11.2015 р. та Направлення № 329 від 09.11.2015 р. було проведено планову перевірку дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району» (відповідач).

У ході перевірки позивачем виявлено порушення природоохоронного законодавства відповідачем - відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. У зв'язку із закінченням строку дії дозволу на викиди № 8038900000-183 05.02.2013 р. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів здійснювалися без дозволу з 06.02.2013 р. до 09.11.2015 р.

Вказані порушення зафіксовані позивачем в Акті №04/328а. За результатами перевірки позивачем видано припис №04/143п від 02.12.2015 р. щодо необхідності отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

З 11.07.2016 по 22.07.2016 позивачем проведено позапланову перевірку, у ході якої встановлено отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл видано 24.06.2016 р. позивачем встановлено, що діяльність без дозволу здійснювалася в період з 06.02.2013 по 23.06.2016 р.

28.07.2016 р. позивачем видано відповідачу припис щодо необхідності надання довідки щодо годин роботи джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по кожному джерелу окремо за період з 06.02.2013 по 23.06.2016 р.

Позивачем на підставі звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та довідки щодо кількості годин роботи стаціонарних джерел викидів, а також відповідно до положень Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10 грудня 2008 року, було здійснено розрахунок збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства відповідачем. Розмір спричинених відповідачем збитків становить 16 176,92 грн.

12.01.2017 р. позивач звернувся до відповідача у справі з претензією № 12 вих.№153-04/11 від 24.01.2017 року з пропозицією добровільного відшкодування в розмірі 25 509, 44 грн. Відповідачем у справі в добровільному порядку вказаний розмір збитків відшкодовано не було.

Статтею 50 Конституції України кожному гарантується право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Відповідно до статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

Згідно зі статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Разом з тим, відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами визначено Постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13березня 2002 року «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи». Згідно положень вказаного порядку дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Відповідно до положень пункту 4.2. Положення «Про Державну екологічну інспекцію у м.Києві», затвердженому Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12 грудня 2011 року Державна екологічна інспекція у м.Києві відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль),зокрема в частині дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин.

Відповідачем не спростовано доводів позивача щодо вчинення відповідачем порушення вимог природоохоронного законодавства. У матеріалах справи також відсутні будь-які докази оспорювання відповідачем результатів проведеної позивачем перевірки та правомірності нарахування позивачем відповідачу збитків, завданих порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав у позивача для нарахування та стягнення з відповідача, завданих порушенням природоохоронного законодавства збитків.

Таким чином, суд вважає, що вимога позивача у справі про стягнення з відповідача у справі 16 176,92 грн., завданих державі внаслідок здійснення останнім наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у 2016 році є надходження, визначені пунктом 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, а саме 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Разом з тим, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є надходження, що визначені пунктом 4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України, зокрема 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету АРК - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про правильність здійснення розподілу позивачем у справі розміру грошових сум, які підлягають стягненню з відповідача у справі, залежно від необхідності зарахування їх в дохід спеціального фонду Державного бюджету України та в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради.

Відповідно до вимог статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району" (03151, м.Київ, вул.Народного Ополочення, будинок 16, код ЄДРПОУ 31806946) на користь Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м.Київ, вул.Набережно-Лугова, будинок 4, код ЄДРПОУ 37975277) 16 176 (шістнадцять тисяч сто сімдесят шість) грн 92 коп - збитків, з яких 4853 (чотири тисячі вісімсот п'ятдесят три) грн 08 коп в дохід спеціального фонду Державного бюджету (30%) та 11 323 (одинадцять тисяч триста двадцять три) грн 84 коп в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради (70%) на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: одержувач УДК у Солом'янському районі м. Києва на р /р 33118331700010, МФО 820019, одержувач ГУ ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38050812, код бюджетної класифікації 24062100 та 1600 (тисячу шістсот) грн 00 коп - витрати по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Київського апеляційного господарського суду.

Суддя Л.М. Шкурдова

Дата складення повного судового рішення: 05.02.2018р.