Рішення № 72004395, 22.01.2018, Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
392/1672/17
Номер документу
72004395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 392/1672/17

Провадження № 2-а/392/10/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року м. Мала Виска

Маловисківський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Березія Ю.А.,

при секретарі Красній Г.Г.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Жигалова Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він народився 17 травня 1962 року і відповідно чинного законодавства про пенсійне забезпечення має право на пенсію за віком на пільгових умовах. Позивач зазначив, що його пільговий стаж тракториста-машиніста становить 20 років 05 місяців і 17 днів, а загальний стаж роботи - 29 років 10 місяців 24 дні. Позивач вказав, що 06 жовтня 2017 року він звернувся до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про призначення пенсії, але відповідач листом від 30 жовтня 2017 року відмовив у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність уточнюючої довідки з підприємства, де працював трактористом-машиністом.

У судовому засіданні позивач підтримав пред'явлений позов, посилаючись на вищевикладені обставини.

Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що без уточнюючої довідки, яка підтверджує пільговий характер роботи, визнати право на пенсію позивача неможливо.

Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин (частини 1 статті 6 КАС України).

З наведених вище норм законодавства випливає, що особа на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте, ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки особи у сфері публічно-правових відносин, створюючи певні негативні праві (юридичні) наслідки для такої особи.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював трактористом-машиністом в колгоспі «Первое Мая», ПКГ «Первое Мая», СТОВ «Восход» з 01 червня 1979 року по 31 грудня 1983 року, з 28 серпня 1985 року по 15 січня 1988 року, з 01 липня 1988 року по 28 лютого 2000 року, з 28 лютого 2000 року по 23 березня 2002 року, що підтверджується копією трудової книжки і архівними довідками (а.с. 6-7, 10-12).

З матеріалів відмовної пенсійної справи позивача вбачається, що 06 жовтня 2017 року він звернувся до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 8).

30 жовтня 2017 року відповідач відмовив йому у призначені пенсії за віком у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки підприємства (а.с. 9).

Державна реєстрація підприємства припинена 19 січня 2015 року (а.с. 13-16).

Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсії на пільгових умовах призначаються за окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди пенсії на пільгових умовах призначаються за Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії на пільгових умовах призначаються трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції а колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловікам після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Таким чином, виходячи зі змісту статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення» можливість призначення пільгової пенсії зокрема трактористам-машиністам пов'язується з наявність відповідного пільгового стажу, визначення якого здійснюється за умови безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції.

З пояснень свідків ОСОБА_3 і ОСОБА_4 вбачається виконання позивачем трудових обов'язків трактористом-машиністом при безпосередній зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, документом про трудову діяльність працівника відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту від 29 липня 1993 року № 58, є трудова книжка, а уточнюючі довідки про період та характер роботи, що дають право на пільгову пенсію, вимагаються у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року №1566/11846.

Пунктом 4.1 цього порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також переведення з одного виду пенсії на інший при звернені особи з відповідною заявою.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Суд зазначає, що спеціальний трудовий стаж - це період роботи особи в певних умовах праці чи на посадах, який дає право на призначення пільгового пенсійного забезпечення.

Пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року № 110, встановлено, що у графі 3 трудової книжки «Відомості про роботу» пишеться: «прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій».

Пунктом 20 Порядку № 637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи та не потребує додаткових відомостей у разі наявності відповідних записів у ній, визначених пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року №110.

Відповідно до пункту 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Крім того, у вказаному вище Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначено, що у такому випадку трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до органу Пенсійного фонду України за місцем свого проживання ряд документів, перелік яких визначений цим пунктом, в тому числі: заяву про підтвердження стажу роботи, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, або інші документи, що підтверджують факт припинення юридичної особи (в тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами (довідку про заробітну плату, копії документів для проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати). У разі необхідності, заявник може подавати і інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Вказані документи перевіряються органом Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника на предмет правильності їх оформлення та відповідність викладених у них відомостей даним паспорта та документам про стаж заявника та передаються до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, для розгляду по суті (п. 13 Порядку).

Оскільки наданими до суду архівними довідками та записами в трудовій книжці позивача повністю підтверджено факт його роботи трактористом-машиністом протягом всього спірного періоду, з урахуванням показань допитаних свідків, які підтвердили вказаний факт, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії за віком згідно пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а дії відповідача - протиправними.

Таким чином, для задоволення позову є законні підстави.

Керуючись статтями 245, 246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 06 жовтня 2017 року.

Зобов'язати Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області зарахувати до пільгового стажу роботи період роботи ОСОБА_1 трактористом-машиністом в колгоспі «Первое Мая», ПКГ «Первое Мая», СТОВ «Восход» з 01 червня 1979 року по 31 грудня 1983 року, з 28 серпня 1985 року по 15 січня 1988 року, з 01 липня 1988 року по 28 лютого 2000 року, з 28 лютого 2000 року по 23 березня 2002 року.

Зобов'язати Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 06 жовтня 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 40385588, вул. Центральна, 62 в м. Мала Виска Кіровоградської області) на користь ОСОБА_1 - 640 гривень судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1, АДРЕСА_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;

відповідач Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, вул. Центральна, 62 в м. Мала Виска Кіровоградської області, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40385588.

Головуючий суддя