
Справа № 401/3873/16-а; 2-а/401/3/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2018 р. Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого - судді Гармаш Т.І., при секретарі - Липко О.А, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську справу за адміністративним позовом Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" до виконавчого комітету Світловодської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, про визнання протиправним та скасування рішення № 812 "Про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання",-
ВСТАНОВИВ:
Позивач СП ТОВ "Світловодськпобут" звернулось до суду із позовом та просив визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 12.10.2016 року № 812 "Про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання". В обгрунтуванні позовної заяви зазначає, що незважаючи на існування чітко встановленого порядку відключення окремих будинків від мереж централізованого теплопостачання, який встановлено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4, виконавчий комітет Світловодської міської ради 12.10.2016 року приймає рішення № 812 «Про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання». Згідно даного рішення виконавчим комітетом Світловодської міської ради надано громадянам дозвіл на відключення квартир (вбудованих нежитлових приміщень) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання згідо Додатку 1 до рішення. Позивач вважає, що дане рішення є таким, що суперечить вимогам діючого законодавства України оскільки реалізація права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП покладається виключно на постійну діючу міжвідомчу комісію, а не на виконавчий комітет Світловодської міської ради. Позивач вважає, що відповідач, приймаючи рішення про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, порушив вимоги Закону України «Про теплопостачання», пункти 24,25,26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, вимоги Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. В наданих письмових запереченнях позов не визнав. Зазначив, що у відповідності до п.п. 3 п. 6 ст. 30 Закону України № про місцеве самоврядування в Україні" здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів належить до відання виконавчих органів міських, селищних та місцевих рад. З прийнятого рішення вбачається, що воно прийняте з метою реалізації права споживача на відключення окремої квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при наявності технічної можливості.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши докази,суд дійшов такого висновку.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради за № 742 від 15.08.2012 року СП ТОВ "Світловодськпобут" є виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Світловодськ. (Том 1, а. с. 5)
Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради 12.10.2016 року № 812 «Про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання» надано дозвіл на відключення квартир від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення. ( Том 1, а.с. 6).
Судом встановлено, що зазначені в реєстрі громадяни проживають за різними адресами в багатоквартирних будинкам, тобто не є мешканцями одного будинку та не є представниками ініціативних груп.
Відповідачем суду не надано доказів наявності копій протоколів загальних зборів мешканців будинків, де мешкають заявники, щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення.
Відповідно до ч.1, ст.77 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2, ст. 77 КАС України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 2, ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст.10 Закону України «Про теплопостачання» до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Відповідно до п.25 «Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води» затверджених постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства.
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних нормі правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання п. 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Згідно абз. 1 п. 1.2 Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Відповідно п. 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Тобто, Порядком передбачене відключення від мереж централізованого опалення не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Крім того, п. 2.2. Порядку встановлено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Але, будинки в цілому не належать третім особам на праві власності, вони є власниками окремих квартир в будинках. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку.
З наведеного вбачається, що Комісією виконавчого комітету Світловодської міської ради при розгляді заяв власників окремих квартир щодо надання дозволу на відключення від ЦО та ГВП було порушено вимоги та умови, передбачені Порядком, а тому, рішення виконкому Світловодської міської ради, прийняте за наслідками розгляду протоколу Комісії від 29.09.2017 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Судові витрати по справі у вигляді сплаченого позивачем судового збору повинні бути стягнуті, відповідно до ч. 1, ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача, за рахунок бюджетних асигнувань останнього.
На підставі викладеного та до ч. 2, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 319, 383 Цивільного кодексу України, ст.10 Закону України «Про теплопостачання», п.25 «Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води», п.п. 1.2,2.1,2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, керуючись ст. ст. 139, 241-246, 257, 262-263, 293, 295, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Спільного підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» (місце розташування: вул. Г. Сковороди, б. 2-«а» м. Світловодськ Кіровоградської області, код ЄДРПОУ: 31678853,)
до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, (місце розташування: вул. Героїв України, б. 14 м. Світловодська Кіровоградської області, код ЄДРПОУ: 04055280)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_1, ОСОБА_2, (АДРЕСА_1), ОСОБА_3 (АДРЕСА_2); ОСОБА_4( АДРЕСА_3); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4); ОСОБА_6 (АДРЕСА_6); ОСОБА_7 (АДРЕСА_7); ОСОБА_8 ( АДРЕСА_8); ОСОБА_9 (АДРЕСА_5); ОСОБА_10 (АДРЕСА_9); ОСОБА_11 (АДРЕСА_10); ОСОБА_12 (АДРЕСА_11); ОСОБА_13 (АДРЕСА_12); ОСОБА_14 (АДРЕСА_13); ОСОБА_15 (АДРЕСА_14); ОСОБА_16 (АДРЕСА_15); ОСОБА_17.(АДРЕСА_16); ОСОБА_18 (АДРЕСА_17); ОСОБА_19 (АДРЕСА_18); ОСОБА_20. (АДРЕСА_19); ОСОБА_21 (АДРЕСА_20); ОСОБА_22 ( АДРЕСА_21); ОСОБА_23 (АДРЕСА_22); ОСОБА_24.(АДРЕСА_23); ОСОБА_25 (АДРЕСА_24); ОСОБА_26 (АДРЕСА_25); ОСОБА_27.(АДРЕСА_26); ОСОБА_28 (АДРЕСА_27); ОСОБА_29( АДРЕСА_28)
про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 12.10.2016 року № 812 "Про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання".
Стягнути з Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут», сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 1378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку п.15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду : Т.І.Гармаш
22.01.2018