
Справа № 344/16384/17
Провадження № 2-а/344/453/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення в сумі 14 500,00 грн. на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум з часу призначення довічного грошового утримання, тобто з 18.10.2016 року, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення в сумі 14 500,00 грн. на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум з часу призначення довічного грошового утримання, тобто з 18.10.2016 року, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору. Позовні вимоги мотивував тим, що з 27.10.2016 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську як суддя у відставці та отримує довічне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Уповноваженою особою суду було підготовлено відповідний пакет документів для звернення до органів ПФУ для призначення довічного грошового утримання, в якому, в числі інших документів, була надана довідка про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій помилково була не врахована допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу, яка включена в оподатковуваний дохід. 15.11.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням отриманої допомоги на оздоровлення відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківської області №318 від 09.11.2017 року. Однак листом відповідач відмовив у такому перерахунку, мотивуючи тим, що допомога на оздоровлення не передбачена Законом України "Про судоустрій і статус суддів", а тому підстави для врахування її в заробіток для обчислення щомісячного довічного грошового утримання відсутні. Відповідно до ч.3 ст.141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" в редакції, що діяла на час припинення нею суддівських повноважень, розмір щомісячного довічного утримання становив 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2%. При цьому в цій нормі Закону застосовано термін "грошове утримання судді", а не "суддівська винагорода". Згідно із ст.ст.133-134 даного Закону, ця норма складається як із суддівської винагороди (посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці), так і при наданні щорічної відпустки - допомоги на оздоровлення. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. В Рішеннях Конституційного суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 та від 18.06.2007 року №4-рп2007 вказано, що щомісячне довічне грошове утримання як і пенсія, є особливою формою соціального забезпечення суддів, тобто, довічне грошове утримання є аналогом пенсійного забезпечення. Просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення протиправними, зобов"язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді з врахуванням суми допомоги на оздоровлення на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року з 18.10.2016 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, стягнути з відповідача 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 31.01.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про зобов"язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення в сумі 14 500,00 грн. на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум з часу призначення довічного грошового утримання, тобто з 18.10.2016 року, в період з 18.10.2016 року по 07.06.2017 року - залишено без розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явився, в прохальній частині адміністративного позову просив проводити розгляд справи в порядку скороченого провадження, направивши на його адресу копію винесеної постанови по справі (а.с. 2-6).
Представник відповідача проти задоволення зазначеного адміністративного позову заперечила з підстав, викладених в попередньо поданому письмовому запереченні (а.с. 15, 16).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності відмови позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.10.2016 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську як суддя у відставці та отримує довічне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, що підтверджується копією відповіді УПФУ в м.Івано-Франківську №504/Д-15 від 29.11.2017 року (а.с. 22).
15.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську із заявою про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку з тим, що при призначенні довічного грошового утримання не врахована допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу 14 500,00 грн., з якої утримано податок з доходів фізичних осіб, військовий збір та нарахований і сплачений до ДПІ у м.Івано-Франківську єдиний соціальний внесок ( з врахуванням максимальної величини місячного доходу, на який нараховується ЄСВ у 2016 році) (а.с. 17).
Як вбачається з копії відповіді Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську №504/Д-15 від 29.11.2017 року, позивачу відмовлено у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням матеріальної допомоги з посиланням на те, що матеріальна допомога не передбачена Законом України "Про судоустрій і статус суддів", не відноситься до складових суддівської винагороди (а.с. 9).
Згідно копії довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року з 18.10.2016 року, ОСОБА_1 у 2016 році при наданні щорічної оплачуваної відпустки була нарахована допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу 14 500,00 грн., з якої утримано податок з доходів фізичних осіб, військовий збір та нарахований і сплачений до ДПІ у м.Івано-Франківську єдиний соціальний внесок (з урахуванням максимальної величини місячного доходу, на який нараховується ЄСВ у 2016 році) (а.с. 8).
Частиною 5 статті 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року №1402-VIII встановлено, що незалежність судді забезпечується: окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом; належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді.
Згідно ч.3 ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Згідно з п. 3 Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016р. за № 4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції, що діяла на час припинення позивача суддівських повноважень, розмір щомісячного довічного утримання становив 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2%.
Питання матеріального забезпечення судді регулюється IX розділом Забезпечення суддів» цього Закону, відповідно до ст.ст. 133-134 Закону суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при наданні щорічної відпустки - виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачено і ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року, тобто виплата допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачена спеціальним законом, яким регулюється забезпечення судді, і вона носить систематичний характер.
Відповідно до п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода у грошовому виразі, що виплачується працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено структуру заробітної плати до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додатком №2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначається крім відомостей про судову винагороду інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, її виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, і вона виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто, матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, а за нормами ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ з урахуванням -норм Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4- рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обовязкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, що вона не є складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Аналіз наведених положень дає підставу для висновку про те, що матеріальна допомога є складовою системи оплати праці судді.
Це узгоджується і з положеннями пенсійного законодавства України. Так, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 06.11.2013 року № 21-350а 13, які в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення на підставі Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 з 08.06.2017 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, позивач 15.11.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеного довічного грошового утримання з урахуванням отриманої допомоги на оздоровлення, то такий перерахунок слід провести з 01.11.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
А тому на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково.
На підставі наведеного, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про судоустрій і статус суддів», керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з врахуванням суми допомоги на оздоровлення в сумі 14 500,00 грн. на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум з 08.06.2017 року, стягнення 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору - задоволити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, щомісячного довічного грошового утримання із зарахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді із врахуванням допомоги на оздоровлення на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №318 від 09.11.2017 року, з 01.11.2017 року без обмеження граничного розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 05.02.2018 року.
Суддя Пастернак І.А.