Постанова № 72001043, 31.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
826/17888/16
Номер документу
72001043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/17888/16 Суддя (судді) першої інстанції: Шрамко Ю.Т.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Вівдиченко Т.Р.,

Федотова І.В.,

при секретарі: Нікітіній А.В.,

за участю:

представника позивача Линник Л.С.,

представника відповідача Жуль Б.С., Богданця Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 жовтня 2017 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбуд Інвест», про скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Холдингова компанія «Київміськбуд», звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати припис, винесений Голосіївським районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві №30 від 29.06.2016 року, про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.

В судовому засіданні представники відповідача доводи апеляційної скарги підтримали і просили її задовольнити, в той час, як представник позивача проти цього заперечувала, просила залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного перегляду представник третьої особи до суду не прибув, що, відповідно до ч.2 ст.313 КАС України, не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції установлено та вбачається з матеріалів справи, що наказом Головного управління ДСНС України у м. Києві від 17.05.2016 року доручено Голосіївському районному управлінню ГУ ДСНС України у м. Києві, який є структурним підрозділом, провести планову перевірку.

24.06.2016 року за результатами планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Голосіївським районним управління ГУ ДСНС України у м. Києві складений Акт №357, яким встановлено 46 порушень.

29.06.2016 року Голосіївським районним управління ГУ ДСНС України у м. Києві складений Припис №30 з переліком порушень, які необхідно усунути на об'єкті будівництва, розташованого у Голосіївському районі м. Києва по пр. Глушкова, 92-Б.

Вважаючи оскаржуваний припис протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність дій та рішення відповідача, однак, колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.

Так, відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 (далі - Закон №877-У) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 4 Закону №877-У).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403 (далі - Кодекс) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно із ст. 47 Кодексу державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності' 1, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Одним із основним завдань ДСНС, передбачених ч. 3 вищезазначеного Положення, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Пункт 7 Положення регламентує, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 1 положення «Про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві», затвердженого наказом ДСНС України 04.02.2013 № 3, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Так, з матеріалів справи вбачається, що наказом Головного управління ДСНС України у м. Києві від 17.05.2016 року доручено Голосіївському районному управлінню ГУ ДСНС України у м. Києві, який є структурним підрозділом, провести планову перевірку позивача.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 р. № 306, затверджені «критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» (далі - Критерії).

Відповідно до п.6 Критеріїв ступінь ризику з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки планові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням суб'єктами господарювання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюються з такою періодичністю: з високим ступенем ризику - не частіше ніж один раз на рік.

Згідно п.1. Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки, є, зокрема: кількість осіб, які перебувають на об'єкті (визначається відповідно до ДСТУ-Н Б 8.1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва"); умовна висота будинку (визначається відповідно до ДБН В, 1.1,7-2002 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва"); площа об'єкта; категорія складності об'єкта будівництва (визначається відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва"); наявність підземних та/або підвальних поверхів, приміщень, споруд (визначається відповідно до ДБН В.2.2-9:2009 "Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення").

Відповідно до Закону №877-У, Кодексу та з метою здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки Головним управління розроблений та затверджений план - графік на квартал з урахуванням положень, визначених статтею 5 вищезазначеного закону.

Так, статтею 5 Закону №877-У встановлено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

План - графік перевірок суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику розташованих на території міста Києва на II квартал затверджено 17.03.2017 заступником начальника Головного управління ДСНС України ум. Києві.

У вищезазначеному Плані - графіку заплановано перевірку об'єкту ПАТ «КХ Київміськбуд», розташованого за адресою: проспект Глушкова, 92 -Б у місті Києві, а саме: будівництво готельно-житлового комплексу з приміщеннями соціально-побутового призначення.

При цьому, відповідно до п.4 ч.1 ст.5 Закону №877-У план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Так, Головним управлінням опубліковано на офіційному верз-сайті план - графік перевірок, в якому запланована перевірка будівництва готельно-житлового комплексу з приміщеннями соціально - побутового призначення за адресою: проспект Глушкова, 92-Б у Голосіївському районі міста Києва.

На виконання плану - графіку перевірок на II квартал Головним управлінням видано наказ №215 від 17.05.2016 «Про проведення планових перевірок», яким наказано організувати та забезпечити проведення у червні 2016 року, планових перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки згідно додатком, у тому числі Будівництва готельно-житлового комплексу з приміщеннями соціального призначення, ПАТ «ХК «Київміськбуд», а саме: в період 0 06.06.2017 по 24.06.2017, а саме, у п. 60 додатку до наказу державному інспектору доручено в період з по 24.06.2016 провести планову перевірку позивача.

Повідомлення про проведення планової перевірки від 20.05.2016 № 24/1273 надіслано рекомендованим листом керівнику ПАТ «ХК «Київміськбуд» (замовник) та керівнику ТОВ «Укрбуд Інвест» та були отримані їх уповноваженими особами про, що свідчать фіскальні чеки від 20.05.2016 №№ 5955, 5952 та рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.225).

Таким чином, колегія суддів приймає доводи апелянта, що позивач був завчасно повідомлений про здійснення планового заходу щодо нього.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, представників відповідача було допущено до проведення перевірки.

Щодо доводів про проведення перевірки без присутності уповноваженої особи позивача слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п. 3.3.8 Договору підряду № 571/КБ від 22.04.2016 на виконання робіт з будівництва житлового будинку № 2 готельно-житлового комплексу з приміщеннями соціально-побутового призначення на проспекті Академіка Глушкова, 92-Б у Голосіївському районі міста Києва, укладеного між ПАТ «ХК «Київміськбуд» (замовник) та ТОВ «Укрбуд Інвест» (генпідрядник), обов'язком Генпідрядника є: нести відповідальність за порушення норм з охорони праці, забезпечити дотримання на будівельному майданчику техніки безпеки, протипожежних заходів, що полягає у створенні належних умов праці, безпеки технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту, санітарно-побутових умов, забезпечити безперешкодний доступ на об'єкт уповноваженого представника замовника з питань техніки безпеки, нести відповідальність за порушення техніки безпеки.

Відповідно до п. 3.3.5 Договору обов'язком Генпідрядника є залучення для виконання робіт субпідрядні організації тільки за письмовим погодженням із Замовником. Координувати діяльність субпідрядних організацій, нести відповідальність за належне виконання ними спеціальних робіт на об'єкті, своєчасно здійснювати розрахунки з ними за виконані роботи на підставі укладених договорів, та щомісячно надавати замовнику звіт щодо фінансування субпідрядних організацій за виконані роботи, згідно з графіком, погодженим із Замовником.

В період з 06 червня 2016 року по 24 червня 2016 року представниками Головного управління здійснений плановий захід, присутнім під час здійснення якого був керівник проекту ТОВ «Укрбуд Інвест» Якимчук В.І., що і було відображено в акті перевірки № 357 від 24.06.2017 та приписі № 30 від 29.06.2016.

Як пояснив представник відповідача у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, у зв'язку з відмовою Якимчука В.І. в отриманні акту перевірки № 357, він був направлений рекомендованим листом на юридичну адресу і позивача, і третьої особи 239-242).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 та ч. 5 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної безпеки та обов'язок із забезпечення пожежної безпеки під час проектування та забудови населених пунктів, будівництва будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації.

Відповідно до статті 8 Закону №877-У орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Згідно із п. 3.15, 3.16, 3.17 Розділу III Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11,2015 №1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 за № 1467/27912, передбачено, що на підставі акта перевірки або довідки про результати перевірки органу влади, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання або органу влади виявлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, протягом п'яти днів з дня її завершення складається припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.

Припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту (далі - припис) складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання або органу влади, установи, організації чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник припису з підписом такої особи щодо погоджених строків усунення порушень вимог законодавства зберігається в органі Держтехногенбезпеки України, який здійснював перевірку.

До припису включаються невиконані заходи з попереднього припису із зазначенням строків, з яких вони пропонувалися до виконання, та пропонуються нові строки, а також зазначаються нові заходи, які були виявлені під час перевірки, і строки їх виконання.

На підставі вищевикладеного Голосіївським районним управління складений припис № ЗО від 29.06.2016 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної, техногенної безпеки, в якому встановлені строки (терміни) усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки до 08.07.2016 року.

Пунктом 3.17 вищезазначеного Порядку передбачено, що у разі якщо посадова особа або уповноважений нею представник суб'єкта господарювання чи органу влади відмовляється від отримання припису особисто, припис надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення із зазначенням дати реєстрації в канцелярії органу Держтехногенбезпеки України та вихідного номер.

Як наголошує апелянт, вказані в акті та приписі порушення мають капітальний характер, а їх наявність підтверджується, зокрема, наявними в матеріалах справи фототаблицями.

При цьому, наявність зазначених порушень на час проведення перевірки позивачем не спростована.

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 51 Кодексу цивільного захисту України, діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях.

Крім того, Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач діяв правомірно, в межах наданих повноважень та на їх виконання, що він і довів суду як суб»єкт владних повноважень.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції рішення ухвалено при недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 жовтня 2017 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-331 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 05 лютого 2018 року.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Т.Р.Вівдиченко

І.В.Федотов