
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/15531/16 Суддя (судді) першої інстанції: Огурцов О.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Парінова А.Б., Ключковича В.Ю.
за участю:
секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.,
позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Глюбенко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради про надання (передання) у власність земельної ділянки, нагадання можновладним структурам, що раз ми ідемо в Європу, то треба дотримуватись верховенства права,
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Київської міської ради про: надання (передання) у власність земельної ділянки, нагадання можновладним структурам, що раз ми ідемо в Європу, то треба дотримуватись верховенства права; зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення в порядку статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2017 року позов задоволено частково.
Зобов'язано Київську міську раду розглянути питання щодо передачі позивачу у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1. Зобов'язано Київську міську раду у строк до 60 днів з дати набрання цією постановою законної сили, надати до суду звіт про її виконання. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову у задоволенні позову.
Свої доводи обґрунтовує тим, що постійна комісія Київської міської ради діяла у межах компетенції та у спосіб, що не суперечить нормам чинного законодавства.
До Київського апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від позивача, зареєстрований 03.01.2017 за вх. № 239, у якому він зазначає, що судом першої інстанції винесено обґрунтоване рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин по справі та з врахуванням норм чинного законодавства, та просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2017 року - без змін.
У судовому засіданні 01 лютого 2018 року представник відповідача апеляційну скаргу підтримав. Позивач заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив наступні обставини справи, які учасниками процесу не оскаржуються.
Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) супровідним листом від 07.04.2016 № 057052-6502 направлено Заступнику міського голови - секретарю Київради В. Прокопіву для подальшого розгляду у відповідних комісіях Київської міської ради, відповідно до регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київради від 12.11.2014 № 351/351 підготовлений проект рішення Київської міської ради „Про передачу громадянину ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" (справа А-22061).
26.04.2016 на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування розглянуто проект рішення Київської міської ради „Про передачу громадянину ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" (справа А-22061) та прийнято рішення, оформлене протоколом № 11, яким ухвалено відхилити проект рішення у зв'язку із відсутністю затвердженого детального плану та плану зонування території відповідно до статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) супровідним листом від 02.06.2016 № 057022-10817, в якому зазначено про те, що на прийомі у голови постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування Міщенко О.Г., що відбувся 27.05.2016, прийнято рішення повторно направити на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування справу А-22061 разом з відповідним проектом рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 проект рішення Київської міської ради та оригінал документації із землеустрою (справа А-22061) направлено до Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування.
29.06.2016 на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування повторно розглянуто проект рішення Київської міської ради „Про передачу громадянину ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" (справа А-22061) та прийнято рішення оформлене протоколом № 13, яким ухвалено підтримати проект рішення та відкласти винесення зазначеного питання на розгляд пленарного засідання сесії Київської міської ради до затвердження плану зонування або детального плану цієї території або до прийняття Верховною Радою України закону щодо зупинення дії заборони на відведення земельних ділянок відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також, в протоколі засідання постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування від 29.06.2016 № 13 зазначено про те, що до комісії надійшли наступні документи: звернення Голови Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності від 09.06.2016 №001-К-917/5 щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_2, лист прокуратури міста Києва від 06.06.2016 №08/К-6965 щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_2, звернення представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 17.06.2016 №001-К-917/6 щодо заяви гр. ОСОБА_2
Позивач, вважаючи, що вказані дії відповідача протиправними, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем належним чином не прийнято рішення за результатами розгляду заяви позивача щодо передачі йому у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 .
Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіряючи у межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення місцевого адміністративного суду, зазначає наступне.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст. 116 Земельного кодексу України).
Згідно з ч.3 ст. 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3.1 частини третьої статті 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 № 63/9120 (далі - Тимчасовий порядок) для прийняття Київською міською радою рішення про надання (передачу) земельної ділянки у власність або в оренду громадянин подає до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань у разі передачі (надання) земельної ділянки на підставі документації із землеустрою заяву про передачу земельної ділянки (далі - заява), до якої додає у разі формування нової земельної ділянки або передачі земельної ділянки із зміною її цільового призначення: оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з матеріалами його погодження; позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації - у разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законодавством; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; висновок Департаменту земельних ресурсів щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки, одержаний відповідно до статті 11 розділу 4 цього Порядку; довіреність або засвідчену в установленому законодавством порядку її копію, на підставі якої інтереси зацікавленої особи представляє уповноважена нею особа (у разі якщо заява подається представником).
Згідно з пунктом 4 статті 21 розділу 7 Тимчасового порядку приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації заяви або протягом наступного робочого дня передає цю заяву з доданими до неї документами, сформованими у кадастрову справу, до Департаменту земельних ресурсів, а у випадку надходження до Київської міської ради клопотання секретаріат Київської міської ради у день реєстрації цього клопотання або протягом наступного робочого передає його через приймальню Київради з земельних питань до Департаменту земельних ресурсів для розгляду у строк, що не перевищує 10 робочих днів, та для формування кадастрової справи, якщо така не сформована, і підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність чи оренду або про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи оренду.
Згідно з пунктом 6 статті 21 розділу 7 вказаного Тимчасового порядку на підставі розробленої і погодженої документації із землеустрою або клопотання про передачу земельної ділянки без складання документації із землеустрою, крім випадків, визначених частиною п'ятою цієї статті, Департамент земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність чи в оренду або про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи в оренду.
Відповідно до пункту 8 статті 21 розділу 7 Тимчасового порядку рішення приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком, та у строки, встановлені законодавством. Суб'єктом подання проекту рішення виступає Департамент земельних ресурсів, а проект рішення у цьому разі підписується директором та керівником юридичної служби цього департаменту та подається на розгляд Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Згідно статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації.
Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах. За рішенням обласних рад голови постійних комісій з питань бюджету можуть працювати в раді на постійній основі.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Порядок діяльності Київської міської ради, її органів та посадових осіб встановлено Регламентом Київської міської ради (далі - Регламент Київради), затвердженим Рішенням Київради від 12 листопада 2014 року №351/351 «Про Регламент Київської міської ради» (далі - Регламент).
Статтею 21 Регламенту Київради визначений порядок подання проектів рішень на розгляд Київради та вимоги щодо їх оформлення. Так, суб'єктами подання проектів рішень виступають Київський міський голова, заступник міського голови - секретар Київради, депутати Київради, постійні та тимчасові контрольні комісії Київради, депутатські фракції, групи, виконавчий орган Київради (Київська міська державна адміністрація), загальні збори громадян в порядку, визначеному законодавством, Статутом територіальної громади міста Києва та цим Регламентом.
Проекти рішень Київради подаються до управління організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради у паперовому та в електронному вигляді. Проект рішення Київради нормативно-правового характеру повинен містити положення про оприлюднення та набрання ним чинності.
Разом з проектом рішення до секретаріату Київради подається:
1) пояснювальна записка (із зазначенням прізвища та ініціалів особи, яка є суб'єктом подання проекту рішення, повної назви її посади, контактних даних особи, відповідальної за супроводження проекту рішення, а також зазначається доповідач проекту рішення на пленарному засіданні Київради);
пояснювальна записка повинна містити:
опис проблем, для вирішення яких підготовлено проект рішення та обґрунтування адекватності і достатності передбачених у проекті рішення механізмів і способів вирішення існуючих проблем, а також їх актуальності для територіальної громади міста Києва;
правове обґрунтування необхідності прийняття рішення (з посиланням на конкретні положення і норми нормативно-правових актів, на підставі й на виконання яких підготовлено проект рішення);
детальний опис цілей і завдань, очікуваних позитивних соціально-економічних та інших наслідків для територіальної громади від реалізації запропонованого проекту рішення;
2) додатки (якщо вони є).
Секретаріат Київської міської ради забезпечує відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обов'язкове оприлюднення проектів рішень Київради на офіційному веб-сайті Київської міської ради не пізніше як за 20 днів до дати їх розгляду на пленарному засіданні Київради.
Статтею 7 Регламенту Київради визначено, що постійні комісії Київради є органами Київради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень Київради та актів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Стаття 23 Регламенту Київради визначає порядок реєстрація проектів рішень Київради та їх розгляд постійними комісіями Київради:
Проекти рішень Київради реєструються в управлінні організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради. Проект рішення Київради, поданий з дотриманням вимог частин другої - десятої статті 21 цього Регламенту, реєструється не пізніше двох днів з дня надходження.
Протягом трьох днів з дня реєстрації проекту рішення Київський міський голова або заступник міського голови - секретар Київради надає доручення щодо розгляду проекту рішення профільній постійній комісії, яка, враховуючи функціональну спрямованість постійних комісій, визначається профільною з попереднього розгляду відповідного проекту рішення, а також іншим постійним комісіям відповідно до їх функціональної спрямованості.
Після реєстрації проекту рішення управління адміністративного та господарського забезпечення Київської міської ради робить сканкопію проекту рішення Київради та додатків до нього, в той же день розміщує відповідні матеріали на офіційному веб-сайті Київради, а управління організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради направляє оригінал проекту рішення і його письмові копії для розгляду постійним комісіям Київради.
Постійні комісії Київради (окрім профільної) протягом чотирнадцяти днів з моменту реєстрації проекту рішення у комісії опрацьовують його та за результатами розгляду проекту рішення:
1) підтримують проект рішення Київради:
візують проект рішення без зауважень;
візують проект рішення із зауваженнями чи пропозиціями;
2) відхиляють проект рішення.
Зауваження чи пропозиції викладаються у висновку постійної комісії та направляються до профільної постійної комісії. Висловлені зауваження та пропозиції постійних комісій є обов'язковими для розгляду профільною постійною комісією Київради.
У разі ненадходження до профільної постійної комісії письмової інформації про результати розгляду постійною комісією проекту рішення протягом встановленого цією частиною строку, проект рішення вважається погодженим такою постійною комісією.
Профільна постійна комісія протягом тридцяти днів з моменту реєстрації проекту рішення у комісії опрацьовує його та за результатами розгляду проекту рішення:
1) підтримує проект рішення Київради:
візує проект рішення без зауважень;
візує проект рішення із зауваженнями чи пропозиціями;
за згодою суб'єкта подання направляє проект рішення на доопрацювання, в тому числі шляхом створення робочої групи постійної комісії для доопрацювання проекту рішення;
2) відхиляє проект рішення.
У разі якщо профільна постійна комісія протягом встановленого строку не розглянула проект рішення, останній вважається погодженим профільною постійною комісією.
В матеріалах справи відсутні будь-які письмові докази, що підтверджують прийняття постійною комісією одного з рішень, що передбачені частиною шостою статті 23 Регламенту.
При цьому, колегія суддів зазначає, що а ні Регламентом, а ні жодним іншим нормативно-правовим актом постійній комісії не надано права на відкладення вирішення питання щодо передачі земельної ділянки безоплатно у приватну власність до настання певної події чи на певний строк.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем належним чином не прийнято рішення за результатами розгляду заяви позивача щодо передачі йому у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1" (справа А-22061), в зв'язку з чим необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути питання щодо передачі у приватну власність позивача вказаної земельної ділянки.
За таких обставин, висновки суду першої інстанції про наявність підстав задоволення позову ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та дотриманні норм процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для скасування оскаржуваного судового рішення колегія суддів не вбачає.
Поряд із цим, надавши правову оцінку всім доводам скаржника, викладеним у апеляційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що ним не спростовано правильності висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 321, 322, 325, 329 КАС, Київський апеляційний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяЮ.В. Ключкович
Повне судове рішення складено 05 лютого 2018 року