
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/8/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю секретаря судового засідання Козак В.Ю.,
сторін:
представника прокуратури ОСОБА_1,
представника позивача-1 не з'явився,
представника позивача-2 не з'явився,
відповідача -1 не з'явився,
відповідача -2 не з'явився,
представника третьої особи-1 ОСОБА_2
представника третьої особи-2 ОСОБА_3, ОСОБА_4
представника третьої особи-3 ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (позивач-1) та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (позивач-2) до начальника відділу взаємодії з суб'єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_5 (відповідач-1), начальника відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_6 (відповідач-2), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру (третя особа-1), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Приватного підприємства "Грін Лайн" (третя особа-2) та Білянської сільської ради (третя особа-3) про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, -
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці просив визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за №26320709 від 20.11.2015 року та рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №27887530 від 21.01.2016 року.
Оскаржуючи вказані рішення відповідачів, позивачем зазначено, зокрема, що 17.10.2015 року Білянською сільською радою Кіцманського району Чернівецької області прийнято рішення №49/41 "Про розгляд клопотання ПП "Грін Лайн", на підставі якого 29.10.2015 року між Білянською сільською радою та ПП "Грін Лайн" укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 7322580700:01:002:0094, загальною площею 14,5012 га для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу по вул. Центральній, 4, в межах с. Біла, Кіцманського району.
Зазначив, що у 2006 році вказаною земельною ділянкою, що належить до земель оборони, в порушення вимог ст. 77, 142 Земельного кодексу України незаконно розпорядилась Кіцманська РДА, якою видано розпорядження №914 від 07.12.2006 року та на підставі якого 08.12.2006 року між адміністрацією та ПП "Грін Лайн" укладено договір оренди на платне користування земельною ділянкою строком на 49 років 11 місяців та 30 днів.
Орендодавцем згідно умов вказаного договору виступала Кіцманська РДА, яка відповідно до Акта приймання-передачі передала ПП "Грін Лайн" земельну ділянку, що обліковується за КЕВ м. Чернівці та перебуває у останнього на праві постійного користування на підставі Державного акту серії Б № 037505 від 1978 року.
Вказане розпорядження Кіцманської РДА скасовано в судовому порядку. Так, рішенням Господарського суду Чернівецької області від 05.10.2010 року, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2011 року та постановою Вищого господарського суду України від 20.06.2011 року, задоволено позов військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах Міністерства оборони України в особі квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці до Кіцманської РДА та ПП "Грін Лайн" та визнано недійсним розпорядження №914 від 07.12.2006 року.
Судом у ході розгляду вказаної справи встановлено, що спірна земельна ділянка у порушення вимог ст.ст. 77, 141, 143, 149 Земельного кодексу України вибула з володіння власника - Міністерства оборони України поза його волею у зв'язку з цим порушено право на її користування Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці.
Державний акт на право користування спірною земельною ділянкою серії Б№037505 від 1978 року видано Чернівецькій КЕТІ району, правонаступником якої є КЕВ м. Чернівці.
Міністерство оборони України чи уповноважені ним органи дозволу на передачу даної земельної ділянки в комунальну власність с. Біла Кіцманського району Чернівецької області не надавали, рішення про її вилучення або добровільну відмову від неї не приймали.
Однак, на підставі рішення Білянської сільської ради №49/41 від 17.10.2015 року, між Білянською сільською радою та ПП "Грін Лайн" 29.10.2015 року укладено договір оренди землі для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу розташованих по вул. Центральній, 4, в межах с. Біла, Кіцманського району.
20.11.2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно управління реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_5 на підставі заяви засновника ПП "Грін Лайн" ОСОБА_4 прийнято рішення за №2630709 про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки загальною площею 14,5012 га, що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району Чернівецької області.
У подальшому, 21.01.2016 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6 па підставі заяви сільського голови Білянської сільської ради ОСОБА_7 прийнято рішення за №27887530 про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було змінено форму власності вказаної земельної ділянки з державної на комунальну.
10.03.2016 року за указаним фактом військовою прокуратурою Чернівецького гарнізону внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Так, унаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них державним реєстратором без достатніх на те підстав прийнято рішення про зміну форми власності з державної на комунальну, унаслідок чого дана земельна ділянка вартістю 3628401,51 грн, що відноситься до земель оборони на підставі державного акту серії Б №037505, вибула з власності держави та фактично використовується на підставі договору оренди ПП "Грін Лайн", чим державі заподіяно збитки, що спричинили тяжкі наслідки.
При цьому, при прийнятті указаних рішень державний реєстратор керувався Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням", що стало підставою виникнення права комунальної власності у територіальної громади с. Біла в особі Білянської сільської ради.
Поряд із цим, позивач також зазначив, що не погоджуючись з рішенням Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області від 17.10.2015 року №49/41, оскаржив його до Господарського суду Чернівецької області.
28.03.2016 року рішенням Господарського суду Чернівецької області по справі №926/141/16-а позов заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та КЕВ м. Чернівці до Білянської сільської ради та ПП "Грін Лайн" задоволено частково.
Судом визнано недійсним рішення Білянської сільської ради 41 сесії VI скликання № 49/41 від 17.10.2015 року "Про розгляд клопотання ПП "Грін Лайн" та на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 29.10.2015 року площею 14,5012 га колишнього військового містечка №192, яка знаходиться за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району Чернівецької області, укладений між органом місцевого самоврядування та ПП "Грін Лайн".
Також зазначив, що з метою поновлення майнових інтересів держави 27.05.2016 року заступником військового прокурора Чернівецького гарнізону до Чернівецького окружного адміністративного суду подано позов в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та КЕВ м. Чернівці до Кіцманської районної ради, за участю третіх осіб – Білянської сільської ради, ПП "Грін-Лайн", Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення №6271-37/15 від 09.06.2015 року "Про встановлення та зміну меж населених пунктів с.Біла, с.Стрілецький кут, с.Ревне, с.Бурдей" в частині включення у межі населеного пункту с. Біла Кіцманського району Чернівецької області земельної ділянки площею 14,5 га, що відноситься до земель оборони та перебуває на праві постійного користування КЕВ м.Чернівці.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.03.2017 року у справі №824/367/16-а, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року, вказаний позов заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону задоволено повністю.
Крім того зазначив, що рішенням Господарського суду Чернівецької області від 08.11.2016 року по справі №926/1314/16, яке набрало законної сили, відмовлено у задоволенні позовних вимог ПП "Грін-Лайн" до Кіцманської районної ради, за участю третьої особи Міністерства оборони України про скасування рішення та визнання недійсним державного акта на право постійного користування землею серії Б№037505 від 1978 року.
Таким чином, на думку позивача, державними реєстраторами всупереч вимог чинного законодавства належним чином не перевірено подані документи і законність заявлених вимог та зареєстровано право оренди земельної ділянки за ПП "Грій Лайн", а у подальшому і право комунальної власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району Чернівецької області, загальною площею 14,5012 га за органом місцевого самоврядування.
Водночас, вказана земельна ділянка відносилась до державної власності, перебувала на балансі КЕВ м. Чернівці, входила до сфери управління Міністерства оборони України, а рішення уповноваженого органу щодо її відчуження або добровільної відмови від неї не приймалось, що також підтверджується рішеннями судів, які набрали законної сили. Крім того, позивач зазначає, що дана земельна ділянка відноситься до земель оборони в силу закону.
Відповідачі 1 та 2, не погоджуючись з позовними вимогами, надали суду письмові заперечення в яких зазначили, що відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням" від 14.05.2013 року № 233 рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У разі продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах державна реєстрація права держави чи територіальної громади на них здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснюється їх формування, до проведення таких земельних торгів.
Державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснено таке формування, одночасно із державною реєстрацією похідного речового права на такі земельні ділянки (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут), крім випадків, коли рішенням відповідного органу про затвердження документації із землеустрою передбачено здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельні ділянки.
При поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки.
При наданні у постійне користування земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права постійного користування такими земельними ділянками".
Таким чином, відповідачі не вбачали підстав для відмови у внесенні відповідних змін до Державного реєстру речових прав та прийнятті спірних рішень.
Заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Міністерства та зазначив, що підтримує позовні вимоги повністю, з викладених у позовній заяві підстав та наявних у справі доказів.
Представник Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника КЕВ м. Чернівці та зазначив, що підтримує позовні вимоги повністю та просив їх задовольнити.
Відповідачі 1 та 2 в судове засідання не з'явились, подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності та просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представники третіх осіб 2 та 3, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів заперечували проти позовних вимог та просили відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до Державного акта на право користування землею серії Б №037505 виданого 1978 року виконавчим комітетом Кіцманської районної ради народних депутатів згідно рішення №372/2 від 03.11.1978 року за Чернівецькою квартирно-експлуатаційною частиною району в Кіцманському районі Чернівецької області, як землекористувачем закріплено в безстрокове і безоплатне користування 34,9 га землі в межах згідно плану землекористування для господарських потреб, в тому числі площею 14,5012 га, на якій розташоване військове містечко №192 (а.с.160-164 т.3).
ОСОБА_8 з Директивою Міністра оборони України від 20.04.2005 року №Д-322/1/010 Чернівецьку квартирно-експлуатаційну частину району переформовано у Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 08.11.2016 року №926/1314/16 відмовлено у задоволенні позову ПП "Грін Лайн" про скасування рішення виконавчого комітету Кіцманської районної ради народних депутатів Чернівецької області від 03.11.1978 року №372/21 та визнання недійсним державного акта на право користування землею Б№037505 виданий Виконавчим комітетом Кіцманської районної ради народних депутатів в 1978 році Чернівецькій Квартирно-експлуатаційній частині району в Кіцманському районі Чернівецької області (а.с.26-28 т.2).
Як встановлено з матеріалів справи, 30.12.2005 року між Державною компанією з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт", діючої від імені Міністерства оборони України, та громадянином ОСОБА_9 укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, за яким продавець передає покупцю будівлі та споруди військового містечка №192, що знаходяться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вул. Центральна, буд. 4. Вказане майно належало Державі в особі Міністерства оборони України та перебувало в оперативному управлінні Чернівецької квартирно-експлуатаційної частини району на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Білянською сільською радою 30.03.2005 року(а.с. 88-93 т.3).
ОСОБА_8 з умовами договору купівлі-продажу від 12.10.2006 року, вищезазначене майно площею 14,5 га передано у власність ПП "Грін Лайн" (а.с. 44-45 т.2).
Розпорядженням Кіцманської районної державної адміністрації за №914 від 07.12.2006 року, затверджено технічну документацію зі складання договору оренди на земельну ділянку для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу ПП "Грін Лайн" в адміністративних межах Білянської сільської ради та надано ПП "Грін Лайн" в оренду строком на 49 років 11 місяців 30 днів для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу земельну ділянку площею 14,5012 га в адміністративних межах Білянської сільської ради.
08.12.2006 року на виконання вищезазначеного розпорядження, між Кіцманською районною державною адміністрацією та ПП "Грін Лайн" укладено договір оренди землі (а.с.52-56 т.2).
ОСОБА_8 з Державного земельного кадастру НВ-7301170642015 від 15.09.2015 року, земельна ділянка за кадастровим номер 7322580700:01:002:0094, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району Чернівецької області, 12.12.2006 року право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано за Кіцманською районною державною адміністрацією та на підставі розпорядження Кіцманської РДА від 07.12.2006 року зареєстровано право оренди земельної ділянки за ПП "Грін Лайн" (а.с.107 т.3).
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 05.10.2010 року у справі №10/268 (а.с.43-45 т.1), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2011 року та постановою Вищого Господарського суду України від 20.06.2011 року №10/268 (а.с. 146-152, т. 2), за позовом військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці до Кіцманської районної державної адміністрації та ПП "Грін Лайн" визнано недійсним розпорядження Кіцманської державної адміністрації №914 від 07.12.2006 року, про передачу в оренду ПП "Грін Лайн" земельної ділянки загальною площею 14,5 га колишнього військового містечка №192, а також прийнято відмову від позову та припинено провадження у справі в частині зобов'язання ПП "Грін Лайн" звільнити незаконно зайняту земельну ділянку колишнього військового містечка №192, загальною площею 14,5012 га.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2014 року у справі №926/644/14, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року та постановою Вищого господарського суду України від 08.10.2015 року, за позовом Чернівецького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці до Кіцманської районної державної адміністрації та ПП "Грін Лайн" про визнання недійсним договору від 08.12.2006 року оренди земельної ділянки площею 14,5012 га колишнього військового містечка №192, яка знаходиться в с. Біла Кіцманського району Чернівецької області, у задоволенні позову відмовлено у зв’язку з пропуском строку позовної давності.
Судом також встановлено, що розглянувши проект землеустрою щодо зміни меж населеного пункту с. Біла, Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, розроблений ПП "Захід-Зем", рішенням XXXIV позачергової сесії VI скликання Кіцманської районної ради Чернівецької області від 26.12.2014 року №56/34 погоджено проект землеустрою щодо зміни меж населеного пункту с. Біла Білянської сільської ради із включенням в межі 165,45 га, з них: для ведення особистого селянського господарства – 44,0987 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – 44,50 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд – 4,00 га, для ведення садівництва – 43,15 га, земель сільськогосподарського призначення (сінокіс) – 12,55 га, вулиці та проїзди – 2,65 га, землі громадської забудови (для здійснення несільськогосподарської підприємницької діяльності) – 14,5013 га.
У подальшому, рішенням ХХХVII сесії VI скликання Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року затверджено проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів с. Біла Білянської сільської ради, с. Стрілецький Кут, с. Ревне, с. Бурдей Стрілецькокутської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено загальну площу населених пунктів: с. Біла – 320,85 га; с. Стрілецький Кут – 544,50 га; с. Ревне – 201,35 га; с. Бурдей – 61,80 га (а.с.42 т.2).
20.08.2015 року між Кіцманською районною державною адміністрацією, яка діяла на підставі ст.117 Земельного кодексу України, рішення ХХХVII сесії VI скликання Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року та Білянською сільською радою складено Акт прийому передачі земельної ділянки в с. Біла. ОСОБА_8 вказаного Акта, Кіцманська районна державна адміністрація передала, а Білянська сільська рада прийняла в комунальну власність земельну ділянку загальною площею 14.5012 га, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094, з цільовим призначенням – для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу, у межах та розмірах зазначених у кадастровому плані (а.с.41 т.2).
На підставі вказаного рішення Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року, рішенням 41 сесії VI скликання Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №49/41 від 17.10.2015 року "Про розгляд клопотання приватного підприємства "Грін Лайн" (щодо переукладання договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 7322580700:01:002:0094 загальною площею 14,5012 га, яка перебувала в оренді згідно договору оренди від 12.12.2006 року) вирішено укласти договір оренди земельної ділянки кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 загальною площею 14,5012 га, з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) з ПП "Грін Лайн" (а.с.130 т.3).
29.10.2015 року було укладено договір оренди землі, згідно з умовами якого Білянська сільська рада, як орендодавець, надає, а ПП "Грін Лайн", як орендар, приймає в строкове платне користування строком на 49 років 11 місяців 30 днів, земельну ділянку (кадастровий номер 7322580700:01:002:0094) для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу площею 14,5012 га, яка знаходиться за адресою Чернівецька область, Кіцманський район, Білянська сільська рада, вул. Центральна, 4 (а.с.131-134 т.3).
Вищевказана земельна ділянка була передана ПП "Грін Лайн", про що 29.10.2015 року було складено Акт прийому-передачі земельної ділянки в с. Біла, вул. Центральна, 4 Кіцманського району Чернівецької області (а.с.137 т.3).
З матеріалів справи встановлено, що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 26320267 від 20.11.2015 року, державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6, зареєстровано за територіальною громадою с. Біла в особі Білянської сільської ради земельну ділянку, форма власності: комунальна, яка знаходиться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вулиця Центральна, земельна ділянка, 4, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) площею 14,5012 га (а.с. 148 т.3).
Вказане рішення, згідно картки прийому заяв за №25771365, прийнято на підставі: заяви представника Білянської сільської ради ОСОБА_4, що діяв на підставі Постанови №868 від 17.10.2013 року, ОСОБА_8 з Державного земельного кадастру НВ-7301170642015 від 15.09.2015 року, Закону України №233-VII від 15.05.2013 року (а.с.114-141 т.3).
Крім того, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 26320709 від 20.11.2015 року, державним реєстратором ОСОБА_5, зареєстровано за ПП "Грін Лайн" право оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вулиця Центральна, земельна ділянка, 4, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) площею 14,5012 га (а.с. 139 т.3).
Вказане рішення, згідно картки прийому заяв за №257722283, прийнято на підставі: заяви представника ПП "Грін Лайн" ОСОБА_4, що діяв на підставі статуту від 06.10.2006 року та рішення засновників підприємства, документа, що посвідчує особу заявника; рішення 41 сесія VI скликання Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №49/41 від 17.10.2015 року; договору оренди землі від 29.10.2015 року №б/н між Білянською сільською радою та ПП "Грін Лайн" та квитанції (а.с.114-141 т.3).
В подальшому, на підставі рішення внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №27887530 21.01.2016 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6 за заявою голови Білянської сільської ради за реєстраційним номером 1532474, внесено зміни до запису про інші речові права та суб’єкта цих прав за номером 12144218 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 782096373225, яким змінено форму власності з державної на комунальну (а.с.29, т. 1).
Вважаючи рішення державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №26320709 від 20.11.2015 року та про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №27887530 від 21.01.2016 року протиправним, заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці звернувся до суду з даним позовом.
З матеріалів справи також встановлено, що Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 28.03.2016 року №926/141/16, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.08.2016 року (а.с.126-135 т.1): 1.Визнано недійсним рішення Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області 41 сесії VI скликання №49/41 від 17.10.2015 року "Про розгляд клопотання ПП "Грін Лайн". 2.Визнано недійсним укладений між Білянською сільською радою Кіцмансього району Чернівецької області та ПП "Грін Лайн" договір від 29.10.2015 року оренди земельної ділянки площею 14,5012 га колишнього військового містечка №192, яка знаходиться за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району, Чернівецької області (а.с.23-27 т.1).
Крім того, вважаючи протиправним рішення ХХХVII сесії VI скликання Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року, яким затверджено проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів с. Біла Білянської сільської ради, с. Стрілецький Кут, с. Ревне, с. Бурдей Стрілецькокутської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області та яке стало підставою для передачі Білянській сільській раді, згідно Акта прийому передачі земельної ділянки в с. Біла від 20.08.2015 року між Кіцманською районною державною адміністрацією та Білянською сільською радою (а.с.41 т.2) в комунальну власність земельної ділянки загальною площею 14.5012 га, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094, заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці в червні 2016 року звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом про його скасування в частині включення в межі населеного пункту с. Біла земельної ділянки колишнього військового містечка № 192 площею 14,5012 га, розташованої за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.03.2017 року по справі №824/367/16-а, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року, вказаний позов задоволено повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_8 з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує Закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
У відповідності до ч. 2 ст. 60 КАС України (в редакції на момент звернення до суду) з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
ОСОБА_8 частин першої та третьої ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Спірні правовідносини між сторонами врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-ІV (далі - Закон України № 1952-ІV). Державний реєстратор при проведенні державної реєстрації речових прав на нерухоме майно керується Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 (далі - Порядок № 868), а також Порядком ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1141 (далі - Порядок №1141).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України № 1952-IV офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 та 3 частини 1 статті 4 Закону України № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки, інші речові права відповідно до закону. Відповідно до ч. 2 вказаної статті речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону.
Так, у відповідності до статті 9 Закону України № 1952-IV державний реєстратор, серед іншого, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав. приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку, визначеному ч. 1 ст. 15 Закону України № 1952-IV. Він передбачає: прийняття і перевірку документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону, надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ст. 15 Закону України № 1952-ІV Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 затверджено «Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яким, на момент прийняття оскаржуваних рішень, визначав процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
ОСОБА_8 п.4 Порядку № 868 у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на об'єкти нерухомого майна, а саме на земельну ділянку, підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, квартиру, житлове та нежитлове приміщення. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Пунктом 36 Порядку № 868 визначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені Законом.
ОСОБА_8 до ч. 1 ст. 19 Закону України № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням" від 14.05.2013 року № 233 доповнено Закон України № 1952-IV статтею 4-1, якою визначаються особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.
Так, згідно ч.1 ст. 4-1 Закону України № 1952-IV рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У разі продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах державна реєстрація права держави чи територіальної громади на них здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснюється їх формування, до проведення таких земельних торгів (ч. 2 ст. 4-1 Закону України № 1952-IV).
Державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснено таке формування, одночасно із державною реєстрацією похідного речового права на такі земельні ділянки (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут), крім випадків, коли рішенням відповідного органу про затвердження документації із землеустрою передбачено здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельні ділянки (ч. 3 ст. 4-1 Закону України № 1952-IV).
При поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки (ч. 4 ст. 4-1 Закону України № 1952-IV).
При наданні у постійне користування земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права постійного користування такими земельними ділянками (ч. 5 ст. 4-1 Закону України № 1952-IV).
Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням" від 14.05.2013 року № 233 доповнено Закон України № 1952-IV абзацом сьомим частини першої статті 16, відповідно до якого у разі здійснення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, похідних від права власності, за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначені земельні ділянки, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування зобов'язаний одночасно подати до органу державної реєстрації прав чи державному кадастровому реєстратору відповідну заяву про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на зазначені земельні ділянки. Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) вважається заявою про здійснення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначену земельну ділянку.
Відповідно до п. 20 Порядку № 868 за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
ОСОБА_8 вимог п. 28 Порядку № 868 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У ст. 24 Закону України № 1952-IV наведений виключний перелік підстав відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Зокрема, п. 4 ч. 1 зазначеної статті передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
ОСОБА_8 ч. 4 ст. 24 Закону України № 1952-IV відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Як встановлено з матеріалів справи, згідно ОСОБА_8 з Державного земельного кадастру НВ-7301170642015 від 15.09.2015 року, 12.12.2006 року за Кіцманською районною державною адміністрацією зареєстровано право власності на земельну ділянку за кадастровим номер 7322580700:01:002:0094, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району Чернівецької області та на підставі розпорядження Кіцманської РДА від 07.12.2006 року зареєстровано право оренди земельної ділянки за ПП "Грін Лайн".
Рішенням ХХХVII сесія VI скликання Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року затверджено розроблений ПП "Захід-Зем" проект землеустрою щодо зміни меж населених пунктів с. Біла Білянської сільської ради, с. Стрілецький Кут, с. Ревне, с. Бурдей Стрілецькокутської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено загальну площу населених пунктів: с. Біла – 320,85 га; с. Стрілецький Кут – 544,50 га; с. Ревне – 201,35 га; с. Бурдей – 61,80 га (а.с.42 т.2).
На підставі рішення ХХХVII сесії VI скликання Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року між Кіцманською районною державною адміністрацією, яка діяла на підставі ст. 117 Земельного кодексу України та Білянською сільською радою 20.08.2015 року складено Акт прийому передачі земельної ділянки в с. Біла. ОСОБА_8 вказаного Акта, Кіцманська районна державна адміністрація передала, а Білянська сільська рада прийняла в комунальну власність земельну ділянку загальною площею 14.5012 га, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094, з цільовим призначенням – для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу, у межах та розмірах зазначених у кадастровому плані.
На підставі вказаного рішення Кіцманської районної ради №671-37/15 від 09.06.2015 року, рішенням 41 сесії VI скликання Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №49/41 від 17.10.2015 року "Про розгляд клопотання ПП "Грін Лайн" (щодо переукладання договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 7322580700:01:002:0094 загальною площею 14,5012 га, яка перебувала в оренді згідно договору оренди від 12.12.2006 року) вирішено укласти договір оренди земельної ділянки кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 загальною площею 14,5012 га, з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) з ПП "Грін Лайн".
29.10.2015 року було укладено договір оренди землі, згідно з умовами якого Білянська сільська рада, як орендодавець, надає, а ПП "Грін Лайн", як орендар, приймає в строкове платне користування строком на 49 років 11 місяців 30 днів, земельну ділянку (кадастровий номер 7322580700:01:002:0094) для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу площею 14,5012 га, яка знаходиться: Чернівецька область, Кіцманський район, Білянська сільська рада, вул. Центральна, 4.
Вищевказана земельна ділянка була передана ПП "Грін Лайн", про що 29.10.2015 року було складено Акт прийому-передачі земельної ділянки в с. Біла, вул. Центральна, 4 Кіцманського району Чернівецької області.
В свою чергу, в подальшому, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 26320267 від 20.11.2015 року, державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6, зареєстровано за територіальною громадою с. Біла в особі Білянської сільської ради земельну ділянку, форма власності: комунальна, яка знаходиться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вулиця Центральна, земельна ділянка 4, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) площею 14,5012 га.
Встановлено, що вказане рішення, згідно картки прийому заяв за №25771365, прийнято на підставі: заяви представника Білянської сільської ради ОСОБА_4, що діяв на підставі Постанови №868 від 17.10.2013 року, ОСОБА_8 з Державного земельного кадастру НВ-7301170642015 від 15.09.2015 року, Закону України №233-VII від 15.05.2013 року.
Крім того, на підставі оскаржуваного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 26320709 від 20.11.2015 року, державним реєстратором ОСОБА_5, зареєстровано за ПП "Грін Лайн" право оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вулиця Центральна, земельна ділянка 4, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) площею 14,5012 га.
Вказане рішення, згідно картки прийому заяв за №257722283, прийнято на підставі: заяви представника ПП "Грін Лайн" ОСОБА_4, що діяв на підставі статуту від 06.10.2006 року та рішення засновників підприємства, документа, що посвідчує особу заявника; рішення 41 сесія VI скликання Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №49/41 від 17.10.2015 року; договору оренди землі від 29.10.2015 року №б/н між Білянською сільською радою та ПП "Грін Лайн" та квитанції.
Як зазначалось вище, Законом України № 1952-IV визначено особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, які полягають, зокрема, в одночасності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку з державною реєстрацією похідного речового права на неї, у тому числі при поновленні чи внесенні змін до існуючих договорів, за якими виникають похідні речові права (стаття 4-1 Закону України № 1952-IV).
При цьому, у разі здійснення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, похідних від права власності, за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначені земельні ділянки, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування зобов'язаний одночасно подати до органу державної реєстрації прав чи державному кадастровому реєстратору відповідну заяву про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на вказані земельні ділянки. Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) вважається заявою про здійснення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначену земельну ділянку (абз.7 ч. 1 ст. 16 Закону України № 1952-IV).
Таким чином, Законом встановлено імперативну норму щодо обов'язковості проведення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку, яка сформована із земель державної чи комунальної власності, за відсутності такої реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), одночасно з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що є похідним від права власності. При цьому документи для державної реєстрації права власності та іншого речового права подаються виключно до органу державної реєстрації прав чи державному кадастровому реєстратору, у тому числі у разі нотаріального посвідчення договору, за яким виникає речове право на земельну ділянку.
Державна реєстрація права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку одночасно з державною реєстрацією речового права на неї проводиться на підставі рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування, до якого додаються:
- витяг з Державного земельного кадастру (пункт 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності");
- документ, за яким виникає речове право на земельну ділянку, зокрема договір оренди, користування земельною ділянкою.
Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування разом із іншими зазначеними документами подається правонабувачем (користувачем, орендарем), який є уповноваженою особою власника земельної ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", одночасно з заявою про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності.
При цьому програмне забезпечення Державного реєстру прав, розроблене відповідно до вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав, передбачає внесення відомостей, пов'язаних з проведенням державної реєстрації прав, до бази даних про реєстрацію заяв і запитів, які використовуються державним реєстратором речових прав на нерухоме майно при проведенні державної реєстрації прав.
За таких умов до бази даних про реєстрацію заяв і запитів вносяться відомості про суб'єкта права власності на підставі даних, що містяться у рішенні органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування, зокрема найменування юридичної особи та її податковий номер, та відомості про суб'єкта іншого речового права - на підставі даних поданої ним заяви.
Крім цього, суд звертає увагу, що з метою дотримання вимог законодавства щодо черговості надходження заяв державний реєстратор в базі даних про реєстрацію заяв і запитів проводить спочатку реєстрацію заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яким є відповідне рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, а потім - заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права). Державним реєстратором зазначені заяви розглядаються одночасно та за результатами їх розгляду приймаються рішення щодо державної реєстрації прав по кожній з заяв.
З вище встановлених обставин справи та аналізу наведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини слідує, що державний реєстратор, приймаючи оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за №26320709 від 20 листопада 2015 року діяв у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням" від 14.05.2013 року № 233, яким доповнено Закон України № 1952-IV статтею 4-1, якою визначаються особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.
З матеріалів справи також встановлено, що на підставі рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №27887530 21.01.2016 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6 за заявою голови Білянської сільської ради за реєстраційним номером 1532474, внесено зміни до запису про інші речові права та суб’єкта цих прав за номером 12144218 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 782096373225, яким змінено форму власності з державної на комунальну (а.с. 29, т. 1).
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України № 1952-IV Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1141 затверджено "Порядок ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно", яким визначено процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_8 п. 38 Порядку №1141 Державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру прав у разі допущення технічної помилки; зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав.
Внесення змін до записів Державного реєстру прав проводиться державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Як зазначалось вище, рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 26320267 від 20.11.2015 року, державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_6, зареєстровано за територіальною громадою с. Біла в особі Білянської сільської ради земельну ділянку, форма власності: комунальна, яка знаходиться за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла, вулиця Центральна, земельна ділянка 4, кадастровий номер: 7322580700:01:002:0094 з цільовим призначенням: інше призначення (для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу) площею 14,5012 га (а.с. 148 т.3).
ОСОБА_8 п. 22 Порядку № 868 Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав вносить записи до Державного реєстру прав.
З матеріалів справи встановлено, що за результатами прийняття вказаного вище рішення було сформовано ОСОБА_8 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав індексний номер 48056936 від 20.11.2015 року, у якому запис про зміну форми власності з державної на комунальну здійснено не було, а тому державний реєстратором у відповідності до п. 38 Порядку №1141 правомірно було прийнято рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №27887530 21.01.2016 року та внесено зміни до запису про інші речові права та суб’єкта цих прав за номером 12144218 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 782096373225, яким змінено форму власності з державної на комунальну.
Відмовляючи у визнанні протиправними оскаржуваних рішень суд також враховує те, що на момент прийняття вказаних рішень, як в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, так і у Державному земельному кадастрі на земельну ділянку право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, була відсутня інформація про Державну реєстрацію права користування земельною ділянкою колишнього військового містечка №192, площею 14,5012 га, розташованої за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці згідно Державного акту на право користування землею серії Б №037505 виданого 1978 року виконавчим комітетом Кіцманської районної ради народних депутатів згідно рішення №372/2 від 03.11.1978 року та відносилась до земель оборони.
В свою чергу, надаючи оцінку оскаржуваним рішенням державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за №26320709 від 20.11.2015 року та про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №27887530 від 21.01.2016 року, з урахуванням обставин на які посилався позивач, як на підставу для їх скасування, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для їх скасування, з наступних підстав.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Як зазначалось, Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України № 1952-IV це - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 2. статті 26 Закону України № 1952-IV встановлено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Отже, вищезазначена норма Закону чітко визначає, що однією із підстав для скасування державної реєстрації прав є скасування документів, на підставі яких проведено таку державну реєстрацію прав.
Відповідно до п.п. 5. п. 4 Порядку №1141, ведення Державного реєстру прав передбачає внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав.
Судом встановлено, що постановою Чернівецького окружного адміністративного суду№824/367/16-а від 14.03.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року, визнано протиправним та скасовано рішення XXXVII сесії VI скликання Кіцманської районної ради № 671-37/15 від 09.06.2015 року "Про встановлення та зміну меж населених пунктів с. Біла, с. Стрілецький Кут, с. Рівне, с. Бурдей" в частині включення в межі населеного пункту с. Біла земельної ділянки колишнього військового містечка № 192 площею 14,5012 га, розташованої за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла на підставі якого, згідно Акта прийому передачі земельної ділянки від 20.08.2015 року Кіцманською районною державною адміністрацією передано комунальну власність Білянської сільської ради земельну ділянку загальною площею 14.5012 га, кадастровий номер:7322580700:01:002:0094, з цільовим призначенням – для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу, у межах та розмірах зазначених у кадастровому плані.
Крім того, Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 28.03.2016 року №926/141/16, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.08.2016 року №926/141/16: 1. Визнано недійсним рішення Білянської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області 41 сесії VI скликання №49/41 від 17.10.2015 року "Про розгляд клопотання ПП "Грін Лайн". 2. Визнано недійсним укладений між Білянською сільською радою Кіцмансього району Чернівецької області та ПП "Грін Лайн" договір від 29.10.2015 року оренди земельної ділянки площею 14,5012 га колишнього військового містечка №192, яка знаходиться за адресою: вул. Центральна, 4, с. Біла Кіцманського району, Чернівецької області.
В межах розгляду справи №926/141/16 досліджено, що Чернівецькій квартирно – експлуатаційній частині у Кіцманському районі, яка переформована в квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, належить на праві користування земельна ділянка площею 34,9 га колишнього військового містечка №192, що підтверджується Державним актом на право користування землею серії Б №037505 від 1978 року. Судом в ході розгляду справи також встановлено, що Білянська сільська рада, приймаючи рішення №49/41 від 17.10.2015 року, розпорядившись землями оборони, вийшла за межі повноважень наданих їй статтею 12, пунктом 1 частини1 статті 122 Земельного кодексу України, всупереч вимогам ст.141 Земельного кодексу України припинила право постійного користування спірною земельною ділянкою, у зв’язку з чим порушила право власності держави на спірну земельну ділянку в особі Міністерства оборони та право користування земельною ділянкою Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 05.10.2010 року у справі №10/268, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2011 року та постановою Вищого Господарського суду України від 20.06.2011 року №10/268, встановлено, що земельна ділянка колишнього військового містечка №192 площею 14,5012 га, розташована за адресою: Чернівецька область, Кіцманський район, с. Біла неправомірно вибула з володіння Міністерства оборони України, у зв’язку з чим порушено право постійного користування спірною земельною ділянкою Квартирно - експлуатаційного відділу міста Чернівці.
ОСОБА_8 ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Беручи до уваги наведене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини в сукупності, враховуючи, що документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасовані на підставі рішення судів, які набрали законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за №26320709 від 20.11.2015 року та про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №27887530 від 21.01.2016 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Враховуючи встановлені обставини справи та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в частині скасування спірних рішень, а в іншій частині позовних вимог відмовити.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
ОСОБА_8 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про необхідність скасування рішень держаного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №26320709 від 20.11.2015 року та №27887530 від 21.01.2016 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 78, 90, 241, 250 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасувати рішення держаного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №26320709 від 20.11.2015 року.
3. Скасувати рішення держаного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №27887530 від 21.01.2016 року.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з урахуванням вимог пп. 15.5 п. 15 Розділу 7 Перехідних положень КАС України). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.О. Григораш
Рішення в повному обсязі складено 09 січня 2018 р. ( в період з 02 січня 2018 по 05 січня 2018 року головуючий по справі перебував у відпустці).