Рішення № 71999469, 22.01.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
814/1778/17
Номер документу
71999469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 січня 2018 р. № 814/1778/17 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОбласного комунального підприємства "Миколаївоблтеплоенерго", вул. Миколаївська, 5-А,Миколаїв,54034 до Головного управління Державної Фіскальної служби у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв, 54001 проскасування рішення від 16.08.2017р. № НОМЕР_1,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

ВСТАНОВИВ:

Обласне комунальне підприємство «Миколаївтеплоенерго» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області про скасування рішення №0014691302, яким до підприємства застосовані штрафні санкції у сумі 1322490,74 гривень.

Свої позовні вимоги ОКП «Миколаївтеплоенерго» обґрунтувало тим, що заробітна плата працівникам підприємства у 2016-2017 роках здійснювалася із затримкою, при цьому, саме у дні фактичної виплати заробітної плати працівникам, позивачем здійснювалися перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що був утриманий з працівників при їх нарахуванні. Оскільки, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір підприємством були перераховані, хоч і з затримкою, але у день фактичної виплати заробітної плати працівникам, застосування статті 127 Податкового кодексу України є неправомірним. Платники податків, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» під час кожної виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, одночасно з видачою зазначених сум зобов’язані сплачувати нарахованій на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників. Саме у дні фактичної виплати заробітної плати працівникам, позивачем здійснювалися перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що був утриманий з працівників при їх нарахуванні.

У підприємства існували об’єктивні причини для затримки заробітної плати. ОКП «Миколаївтеплоенерго» засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області. Засновником підприємства є Миколаївська обласна рада. Основаною метою діяльності ОКП «Миколаївтеплоенерго» є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією. Підприємство зобов’язано здійснювати постачання теплової енергії незалежно від зовнішніх факторів, тому що його господарська діяльність направлена на забезпечення життєдіяльності міста. Специфіка роботи підприємства полягає в тому, що основними споживачами теплової енергії є бюджетні підприємства та населення міста, які мають постійну значену заборгованість за спожиту енергію. Заборгованість перед відповідачем госпрозрахункових організацій станом на 07.08.17 становить 4,8 млн. гривень, бюджетних установ становить 0,3 млн. гривень, найбільшу суму становить заборгованість населення 107,3 млн. гривень (з них 39,61 млн. гривень заборгованість по лігах та субсидіях), оскільки населення є головним споживачем теплової енергії, що виробляється ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Єдиним джерелом для оплати сум, що підлягають оплаті є кошти, отримані в якості оплати за спожиту теплову енергію з боку населення, бюджетних установ та госпрозрахункових підприємств та субвенції на надання пільг, субсидій та компенсацій. 2016 рік для ОКП «Миколаївтеплоенерго» закінчився із чистим фінансовим результатом у вигляді збитку в розмірі 47,1 млн. гривень, перше півріччя 2017 року – додатково ще 19,6 млн. гривень. На протязі квітня-грудня 2016 на підприємстві існувала заборгованість по заробітній платі. Необхідність сплачувати штрафи, які не враховані в тарифі при заборгованості по виплаті заробітної плати призведуть до того, що ОКП «Миколаївтеплоенерго» опиниться перед загрозою необхідності закриття підприємства, скорочення працівників та відновлення роботи з початком наступного опалювального сезону, тобто ні ремонтів, ні підготовки до нового опалюваного сезону не відбудеться.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що фахівцями ГУ ДФС у Миколаївській області під час перевірки встановлено, що позивач в період з 23.08.16 по 25.07.17 несвоєчасно сплачував єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування. Пунктом 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум. Частиною 10 ст.25 Закону визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Таким чином, рішення №0014691302 від 16.08.17 винесено відповідно до вимог законодавства.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Обласне комунальне підприємство «Миколаївтеплоенерго» зареєстровано в якості юридичної особи 29.12.00. Основним видом діяльності підприємства є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

В період з 23.08.17 по 25.07.17 ОКП «Миколаївтеплоенерго» виплачувало заробітну плату робітникам з затримкою на декілька місяців. У зв’язку з затримкою виплати заробітної плати, підприємство не виплачувало єдиний внесок в строки, визначені ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а виплачувало їх пізніше разом з фактичної виплатою заробітної плати.

16.08.17 уповноваженою особою ГУ ДФС України у Миколаївській області винесено Рішення №0014691302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ОКП «Миколаївтеплоенерго» застосовано штраф у сумі 1322490,74 гривень та пеня у сумі 211209,79 гривень.

Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Таким чином, законодавець передбачив загальне правило про сплату єдиного внеску для платників роботодавців - підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності (п.1 ч.1 ст.4 Закону), одночасно з видачою заробітної плати, але не пізніше ніж в строк до 20 числа наступного місяця.

Законодавство прямо перелічує виключення з цього правила: 1) сплату вже проведення раніше; 2) внаслідок звіряння встановлено переплату.

Зазначені виключення є вичерпними. Інших обставин, за яких законодавство дозволяє сплачувати єдиний внесок не строк, визначений ч.8 ст.9 Закону, не передбачено.

Позивач не вірно тлумачить абзац другий ч.8 ст.9 Закону, який, на його думку, надає для платників зазначених у п.1 ч.1 ст.4 Закону, інший строк, ніж передбачений в абзаці першому ч.8 ст.9 Закону, а саме - одночасно з видачею заробітної плати.

Необхідно розуміти, що відповідно до ст.24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Затримка виплати заробітної плати є іншим правопорушенням, ст.265 Кодексу законів про працю України передбачена фінансову відповідальність, а ст.175 Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність для керівника підприємства.

Та обставина, що позивач всупереч вимогам ст.24 Закону України «Про оплату праці» тривалий час не виплачував своїм працівникам заробітну плату, не може бути обставиною, яка надає йому пільгу у строках сплати єдиного внеску, та звільняє від відповідальності передбаченою ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Обов’язок сплати податків та зборів жодним чином не залежить від майнового стану та фінансових труднощів платника, а тому посилання позивача не ці обставини, судом до уваги не приймаються.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Обласного комунального підприємства "Миколаївоблтеплоенерго" (вул. Миколаївська, 5-А,Миколаїв,54034 31319242) до Головного управління Державної Фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) відмовити.

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Повний текст рішення складено 01.02.18