Ухвала суду № 71999355, 01.02.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
812/859/17
Номер документу
71999355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

01 лютого 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/859/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Басової Н.М.

при секретарі судового засідання: Солошенка П.В.,

за участю:

представника позивача: Агурбаша О.О.,

представника відповідача: Матухно О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про відстрочення виконання судового рішення в справі № 812/859/17 за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн., -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду 12 липня 2017 року позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн. задоволено.

Стягнуто з рахунків Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: вулиця Малиновського, будинок 1, місто Лисичанськ, Луганська область, 93100) у банках, обслуговуючих такого платника, кошти в сумі 3909038,47 грн (три мільйона дев'ятсот дев'ять тисяч тридцять вісім гривень 47 коп.) в рахунок сплати податкового боргу зі сплати екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016 на користь Державного бюджету України (а.с.45-47).

Рішення сторонами не оскаржувалось й набрало законної сили.

26 січня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про відстрочення виконання судового рішення в справі № 812/859/17 за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн. за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн. (а.с.57-60).

В обґрунтування заяви зазначено, що Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" працює в умовах гострого дефіциту обігових коштів і має надзвичайно скрутне становище. Крім того, у зв'язку із ситуацією, що склалась у регіоні було призупинене функціювання об'єктів поштового зв'язку, вимушене призупинення роботи головних управлінь державної казначейської служби, аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії, було пошкоджене, знищене, втрачене майно, що знаходиться на балансі підприємства, перебої в роботі залізничних послуг, несвоєчасне постачання матеріалів та обладнання, що позначалося на видобутку вугілля та його переробці, не забезпечення в повному обсязі реалізації вугільної продукції, несвоєчасне надходження бюджетних коштів та коштів від реалізації вугільної продукції на виплату робітникам заробітної плати та сплату податкового боргу з податку на додану вартість. За таких обставин заявник просив суд надати відстрочку погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 1955154,14 грн. та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн. всього 3909038,47 грн. строком на 1 рік з березня 2018 року по лютий 2019 року.

В судове засідання прибули представники сторін.

Представник відповідача просив задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення з підстав зазначених в заяві, крім того просив суд врахувати те, що відповідно до концепції «Державної цільової економічної програми реформування вугільної галузі, короткострокове надання необхідних обсягів державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості, технічне переоснащення шахт, добудову об'єктів з високим рівнем готовності, охорону праці, розроблено програму розвитку ПАТ «Лисичанськвугілля» до 2022 року. Програмою передбачені певні заходи, які покращать роботу товариства, що в свою чергу призведе до фінансово-економічного розвитку підприємства, забезпечить стовідсоткову виплату зарплати працівникам, створити безпечні умови праці, повністю здійснювати розрахунки з поточних податкових зобов'язань та погашати заборгованість згідно з графіками.

Представник позивача надав письмові пояснення, в яких зазначив, що податковий борг за постановою суду від 12.07.2017 по справі №812/859/17 залишився незмінним, а також повідомив, що ПАТ «Лисичанськвугілля» не зверталось до ДПІ у м.Лисичанську та Головного управління ДФС у Луганській області з заявою про відстрочення/розстрочення сплати податкового боргу за вказаною постановою згідно ст.100 ПК України. Крім того, просив суд врахувати те, що по іншій справі №812/1268/16 судом надавалась розстрочення сплати податкового боргу ПАТ «Лисичанськвугілля» у розмірі 6533729,66 грн., однак до теперішнього часу підприємство не погасило податковий борг.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Згідно ч.ч.1-5 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн. задоволено.

Стягнуто з рахунків Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: вулиця Малиновського, будинок 1, місто Лисичанськ, Луганська область, 93100) у банках, обслуговуючих такого платника, кошти в сумі 3909038,47 грн (три мільйона дев'ятсот дев'ять тисяч тридцять вісім гривень 47 коп.) в рахунок сплати податкового боргу зі сплати екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016 на користь Державного бюджету України (а.с.45-47).

Рішення сторонами не оскаржувалось та набрало законної сили 31.07.2017.

Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" в обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення надало: техніко-економічні показники ПАТ "Лисичанськвугілля", копію балансу ПАТ "Лисичанськвугілля" станом на 01.10.2017 та стратегічний план розвитку ПАТ «Лисичанськвугілля» на 2018-2022 роки (а.с.79-96, 118-167).

При цьому суд не може ґрунтувати своє рішення про надання відстрочки лише на припущеннях ПАТ «Лисичанськвугілля» про можливе отримання в майбутньому коштів за концепцією «Державної цільової економічної програми реформування вугільної промисловості», оскільки як пояснив сам представник відповідача на теперішній час коштів за вказаною програмою підприємством ще не отримано.

Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що відстрочення судового рішення можливе лише в межах одного року з дня ухвалення рішення, тобто в даному випадку лише до 13.07.2018.

Належних та допустимих доказів тому, що саме до 13.07.2018 фінансовий стан відповідача поліпшиться його представник суду не надав.

Всі перелічені обставини свідчать про те, що ПАТ "Лисичанськвугілля" не має економічного обґрунтування, яке свідчило б про можливість реального отримання коштів та погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління підприємства.

Враховуючи положення Податкового Кодексу України про те, що податки підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника податків, посилання Відповідача на збиткову діяльність у 2017 році, як на одну з підстав для відстрочення виконання судового рішення, судом оцінюється як таке, що не є винятковою обставиною у розумінні статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підставою для відстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Суд також враховує й наявність того факту, що станом на теперішній час підприємством не погашена податкова заборгованість зі сплати рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальному розмірі 6533729,66 грн., яка була стягнута постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29.11.2016 по справі №812/1268/16. Вказаною постановою суду було встановлено розстрочення сплати податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, починаючи з грудня 2016 року по листопад 21017 року включно (а.с.167а-167в). Як пояснив представник позивача в судовому засіданні, згідно вказаної постанови був розроблений графік розстрочення сплати податкового боргу для ПАТ «Лисичанськвугілля», однак підприємство борг так і не сплатило.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Відповідач не довів наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, не надав економічного обґрунтування, яке свідчило б про можливість реального отримання коштів та погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму відстрочення, а тому у суду відсутні правові підстави для задоволення заяви Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про відстрочення виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року у справі № 812/859/17.

Одночасно суд роз'яснює, що відповідно до приписів статті 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутись до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу щодо загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних років, приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У зв'язку з цим ПАТ «Лисичанськвугілля» не позбавлено права звернутися з заявою про відстрочення або розстрочення сплати податкового боргу безпосередньо до керівника (його заступника або уповноваженої особи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, як це передбачено вказаною вище статтею Податкового кодексу України.

Понесені витрати ПАТ "Лисичанськвугілля" при сплаті судового збору за подачу заяви про відстрочення виконання судового рішення не відшкодовуються, у зв'язку з відмовою у задоволені заяви.

При цьому, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ПАТ «Лисичанськвугілля» про повернення надмірно сплаченого судового збору з наступних підстав.

Згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Судовий збір за подачу заяви про відстрочення виконання судового рішення сплачується у розмірі 528,60грн. Відповідач сплатив при зверненні до суду з даною заявою 1762,00 грн. (а.с.56).

Враховуючи викладене, наявні правові підстави для повернення ПАТ «Лисичанськвугілля» надмірно сплаченого судового збору у розмірі 1233,40грн.

Керуючись ст.248, 256, 378, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Публічному акціонерному товариству "Лисичанськвугілля" про відстрочення виконання судового рішення в справі № 812/859/17 за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 1955154,14 грн за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1953884,33 грн за період з 01.07.2016 по 31.12.2016, всього - 3909038,47 грн. - відмовити.

Повернути Публічному акціонерному товариству "Лисичанськвугілля" (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Малиновського, буд.1, ідентифікаційний номер 32359108) надмірно сплачений судовий збір при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду з заявою про відстрочення виконання судового рішення у розмірі 1233 (одна тисяча двісті тридцять три) гривні 40 коп. за платіжним дорученням №109 від 24.01.2018 на розрахунковий рахунок отримувача: 31217206784080, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Луганській області, отримувач: УК у м.Сєвєродонецьку/ 22030101, код отримувача: 37944909, МФО отримувача: 804013.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 05.02.2018.

Суддя Н.М. Басова