Рішення № 71999004, 22.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
806/3815/17
Номер документу
71999004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року м.Житомир

справа № 806/3815/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

за участю секретаря судового засідання Галайби І.Б.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (відповідно до ордеру серія ЖТ №29428);

представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю від 20.12.2017),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

встановив:

У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить: зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 28 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданою довідкою ТОВ командира військової частини А0409 за вих. №3237 від 07 листопада 2017 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року, сум отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (на вирішення соціально-побутових питань) та грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 28 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перерахунок йому пенсії в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

В обґрунтування позову зазначає, що з 27.09.2017 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії не були враховані вищевказані виплати. На звернення позивача від 17.11.2017 про здійснення перерахунку, відповідачем 15.12.2017 повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.

Відповідач подав письмовий відзив на адміністративний позов.

В обґрунтування заперечення зазначає, що згідно ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2. ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а тому перерахунок варто проводити з 01.12.2017.

З огляду на викладене, відповідач просить залишити без розгляду вимоги з 28.09.2017 по 30.11.2017 та відмовити позивачу в задоволенні вимог з 01.12.2017 у зв"язку з безпідставністю і необгрунтованістю.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні 22.01.2018 оголошувалась вступна та резолютивна частини судового рішення та вказано, що повний текст рішення буде складено 31.01.2018. Однак у зв"язку з відпусткою судді Горовенко А.В., відповідно до Наказу №01-06-В від 24.01.2018, повний текст складено 05.02.2018.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Командира військової частини А0409 №82 від 27.09.2017, виданого на підставі витягу з наказу командира 30 окремої механізованої бригади від 27.09.2017 №184-рс, прапорщика ОСОБА_3 звільнено з військової служби у запас (а.с.16, 17).

З 28.09.2017 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17.11.2017 ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою та просив прийняти додаткові документи - довідку ТВО командира військової частини А0409 за вих.№3237 від 07.11.2017, яка засвідчує проведення виплат за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року суми щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялись страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, та нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, в повному обсязі призначену з 28.09.2017 пенсію у новому розмірі, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вищевказані виплати, що мали бути враховані (а.с.23).

В листі №3079/Ц-ІІ від 15.12.2017 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною (а.с.24).

Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, при перевірці юридичної та фактичної обґрунтованості обставин та мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового

забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Зазначене свідчить, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Відповідно до довідки ТВО командира військової частини А0409 за вих.№3237 від 07.11.2017 в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року ОСОБА_3 нараховано щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу (для вирішення соціально-побутових питань), грошову допомогу на оздоровлення (а.с.20).

Зміст даної довідки за підписом підполковника ОСОБА_4 та начальника фінансово-економічної служби майора ОСОБА_5, свідчить, що у період з вересня 2015 року по серпень 2017 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення було утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 17.11.2017, тим самим набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки за вих.№3237 від 07.11.2017 з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надання вказаної довідки про складові грошового забезпечення.

З урахуванням вимог статті 63 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди з 28.09.2017.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 11700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 28 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_3 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданою довідкою ТВО командира військової частини А 0409 за вих. №3237 від 07 листопада 2017 року, з урахуванням в складі грошового забезпечення, виплачених за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року сум, отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (на вирішення соціально-побутових питань) та грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 28 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану йому пенсію в новому розмірі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 640 (шістсот сорок) грн. 00 (нуль) коп.

Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 22 січня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко

Повний текст рішення складено 05 лютого 2018 року.