
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2018 р. Справа№805/3912/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., за участю представника відповідача1,2 – ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови та зобов’язання вчинити певні дії.
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області на повернення помилково сплачених грошових коштів (надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб) померлою ОСОБА_4 в розмірі 29235,80 грн. до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області;
- зобов’язати відповідачів повернути помилково сплачені грошові кошти (надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб) померлою ОСОБА_4 в розмірі 29235,80 грн. до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області на реквізити позивача.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував порушенням фіскальним органом вимог статті 43 Податкового кодексу України. Зазначає, що сума вказаної переплати виникла в результаті помилкової сплати грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 29235,80 грн., яка була сплачена ОСОБА_4 В подальшому на виконання вимог п. 172.7 ст. 172 Податкового кодексу України зазначена сума сплачена до державного бюджету належною особою. У зв’язку із тим, що ОСОБА_4 померла, а ОСОБА_2 є спадкоємцем на все майно померлої, позивач вважає, що є всі підстави вважати ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем, якому надано право на повернення помилково сплачених грошових коштів померлою ОСОБА_4 в розмірі 29235,80 грн.
В судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача 2 до суду надав відзив проти адміністративного позову та зазначив, що відповідач діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Представник відповідачів 1, 2 у судових засіданнях позовні вимоги не визнав, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2017 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду на 28.11.2017.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2017 зупинено провадження в адміністративній справі до 18.12.2017 у зв’язку із заявленим клопотанням представника відповідача про зупинення провадження у справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2017 відкладено розгляд справи до 22.01.2018 у зв’язку із необхідністю сторонами по справі надати особисті пояснення.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Між ТОВ «Бета-Агро-Інвест» (ЄДРПОУ 30844997) та ОСОБА_4, громадянкою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) укладено три договори купівлі-продажу квартири, а саме: 15.08.2016, зареєстровано в реєстрі за № 3386; 15.08.2016, зареєстровано в реєстрі за № 3385; 15.08.2016, зареєстровано в реєстрі за № 3382 та підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держвного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 18.08.2016.(а.с. 6-17, 18-23)
16.08.2016 ОСОБА_4 сплачено на рахунок Дружківського УК/м Дружківка суму податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 29235,80 грн., що підтверджується квитанцією від 16.08.2016, № 0.0.600697891.1 на суму 9464,36 грн.; квитанцією від 16.08.2016, № 0.0.600696673.2 на суму 10603,42 грн.; квитанцією від 16.08.2016, № 0.0.600695133.1 на суму 9168,02 грн. (а.с. 26)
На виконання вимог п. 172.7 ст. 172 Податкового кодексу України, належною особою - ТОВ «Бета-Агро-інвест» сплачено до державного бюджету суму у розмірі 29235, 80 грн., яка була вже сплачена раніше ОСОБА_4 помилково, що підтверджується платіжним дорученням № 14709 від 08.06.2017. (а.с. 27).
Позивачем у зв’язку із смертю ОСОБА_4, як спадкоємцем, подано лист від 04.07.2017 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області. Зі змісту листа вбачається, що ОСОБА_2, як спадкоємець своєї матері, просить у зв’язку з помилкою та подвійною сплатою податку на доходи фізичних осіб повернути грошові кошти у сумі 29235, 80 грн., які були сплачені на підставі трьох договорів купівлі-продажу від 15.08.2016, яку повинно було сплатити ТОВ «Бета-Агро-Інвест». (а.с. 28)
ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області № 4289/10/05-10-13-1 від 14.07.2017, позивачу надано відповідь на лист від 04.07.2017, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_2 не надано документів щодо спадкоємства відносно прав та обов’язків зі сплати (повернення) податків і зборів та зазначено, що немає підстав вважати ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем, у зв’язку з чим заявнику відмовлено у поверненні коштів.(а.с. 31)
Листом від 18.07.2017 ОСОБА_2 повторно звернувся до податкового органу з проханням повернути помилково сплачені кошти та додав до листа копію заповіту ОСОБА_4 та копію підтвердження нотаріуса щодо спадщини ОСОБА_4 (а.с. 32-33)
На лист позивача від 18.07.2017, ОСОБА_3 управлінням ДФС у Донецькій області надана відповідь від 29.09.2017 № 24751/10/05-99-13-10, зі змісту якої вбачається відмова у проханні заявника у зв’язку із тим, що заява про повернення коштів повинна подаватися безпосередньо платником податків.
Позивач вважає дії податкового органу такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства у зв’язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Також до матеріалів справи надано копію заповіту ОСОБА_4, який зареєстровано в реєстрі за № 895 та копію підтвердження нотаріуса щодо спадщини ОСОБА_4, у якому зазначено, що ОСОБА_2 є спадкоємцем на все майно з чого б воно не складалось та де б воно не було і взагалі на все те, що належало померлій та на шо вона мала право за законом. (а.с. 42-43, 45)
Сторонами не спростовується факт наявності переплати податку на доходи фізичних осіб станом на дату розгляду даної справи в розмірі 29235, 80 грн., яка утворилася внаслідок помилкової сплати ОСОБА_4 податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 29235, 80 грн. Тобто, ця обставина не є спірною між сторонами.
Спірним є факт отримання саме позивачем даних коштів, тобто наявність на те у нього законних підстав та повноважень.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передбаченні статтею 43 Податкового кодексу України (надалі – ПК України).
Так, пунктом 43.1 статті 43 ПК України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Таким чином, виходячи зі змісту вказаної норми права, переплата сум податкових зобов’язань платника податку в особовому рахунку означає помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язань такого платника.
Наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124, затверджений Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
Цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статті 43 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Вказаний пункт кореспондується з пунктом 43.3 статті 43 ПК України, згідно якого, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до вимог пункту 8 Порядку у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:
- висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
- два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку;
- три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пізніше ніж за дев’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Відповідний місцевий фінансовий орган протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.
У разі припинення діяльності відповідних місцевих фінансових органів адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, орган ДФС передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному органу, визначеному відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України.
Відповідний орган, визначений відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
В свою чергу, згідно з пунктом 13 Порядку Повернення надмiру утриманої (сплаченої) суми податку на доходи фiзичних осiб готiвкою здiйснюється: на пiдставi чека на одержання готiвки, виписаного на iм'я фiзичної особи.
Позивач звернувся із заявою до фіскального органу, однак останній відмовив позивачеві у поверненні помилково сплаченої суми грошових зобов'язань, посилаючись на те, що заява про повернення коштів повинна подаватися безпосередньо платником податків.
Норми, що регламентують умови та порядок спадкування, містяться в Цивільному кодексі України.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До матеріалів справи надане підтвердження нотаріуса щодо спадщини ОСОБА_4, у якому зазначено, що ОСОБА_2 є спадкоємцем на все майно з чого б воно не складалось та де б воно не було і взагалі на все те, що нележало померлій та на шо вона мала право за законом.
Зазначене вище доводить незаконні дії контролюючого органу в частині не повернення помилково сплаченої суми грошових зобов'язань в сумі 29235,80 грн., як способу реалізації владних управлінських функцій, які прийняті з порушенням частини 2 статті 2 КАС України.
З викладених підстав, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови та зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджується квитанцією № ПН939971 від 26. 10. 2017, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1280 грн.
Отже, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області та ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області у загальному розмірі 1280 грн. (640грн. + 640грн.).
В повному обсязі рішення виготовлено 02.01.2018.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 14, 90, 139, 243-244, 246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області на повернення помилково сплачених грошових коштів померлою ОСОБА_4 в розмірі 29235,80 грн. до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області, викладену у листі від 29.09.2017 № 24751/10/05-99-13-10.
Зобов’язати Державну податкову інспекцію у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області повернути помилково сплачені грошові кошти (надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб) померлою ОСОБА_4 в розмірі 29235 (двадцять дев’ять тисяч двісті тридцять п’ять) гривень 80 копійок до Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області на реквізити позивача (розрахунковий рахунок № 29244825509100, рахунок для поповнення: 5168742067313555, відкритий у Дружківському відділі Краматорської філії ПАТ «ПриватБанк», МФО банку 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570).
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Дружківці ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39901249, 84205, Донецька область, м. Дружківка, вул. Соборна, 26) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) суму судових витрат у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_3 управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дівізії, 114) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) суму судових витрат у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голошивець І.О.