Рішення № 71998686, 05.02.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
803/1/18
Номер документу
71998686
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року ОСОБА_1Справа № 803/1/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася з позовом до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – ОСОБА_1 ОУПФ) про визнання дій щодо призначення виду пенсії та її нарахування протиправними та зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є матір’ю дитини з інвалідністю по зору і її опікуном від народження та на цих підставах скористалась правом оформлення пенсії за віком.

Після подання відповідних документів до Луцького ОУПФ їй призначено пенсію. Дане призначення вважає невідповідним між видом та сумою призначеної пенсії й характером виконуваної роботи, розмірами доходів, наявного страхового стажу роботи та сплачуваних податків із фізичних осіб, тому не погодившись, вона звернулась до начальника Луцького ОУПФ із зверненням від 19.12.2017 року.

Позивач просить визнати дії щодо призначення виду пенсії та її нарахування протиправними та зобов'язати провести перерахунок розміру пенсії.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 18.01.2018 року та у додаткових поясненнях до відзиву від 31.01.2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав, посилаючись на те, що заяви про перерахунок пенсії як науковий працівник у встановленому законодавством порядку ОСОБА_2 до Луцького ОУПФ не подавала, а лише звернулась з заявою від 19.12.2017 року про надання інформації тому її заява була розглянута у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» про що надана письмова відповідь. Просив у задоволенні позову відмовити.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких мотивів та підстав.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Луцькому ОУПФ та їй призначена пенсія по віку як матері інваліда з дитинства з 20.11.2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_2 19.12.2017 року подала до начальника Луцького ОУПФ заяву в якій просила надати роз’яснення стосовного того, яким чином проводилось призначення їй пенсії; чи можливий перехід на наукову пенсію; та надати інформацію щодо перерахунку пенсії.

Згідно відповіді з Луцького ОУПФ від 02.01.2018 року №589/Р-01 вбачається, що розглянуто звернення ОСОБА_2 від 19.12.2017 року та надано відповіді на всі поставлені нею у зверненні питання. Крім того, вказано що для встановлення переходу з пенсії за віком на пенсію наукового працівника згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» необхідно прорахувати документи та для цього слід звернутися у відділ обслуговування та розгляду звернень громадян за адресою Луцького ОУПФУ.

Не погодившись, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання дій щодо призначення виду пенсії і розміру нарахування протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таким чином, на позивача розповсюджується дія норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку подання та оформлення документів для призначення їй пенсії.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).

Згідно з п.4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про призначення (перерахунок) їй пенсії.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.

Таким чином, в органу Пенсійного фонду обов'язок прийняти рішення виникає за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком.

При цьому, наведеними вище нормами чинного законодавства, а сааме - вказаним Порядком передбачено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Без їх дотримання усі наступні дії щодо призначення пенсії є передчасними, оскільки суд здійснює захист порушеного права, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.

З оглянутої судом копії протоколу Луцького ОУПФУ №7798 від 30.12.2016 року вбачається, що ОСОБА_2 призначена пенсія за віком та її розмір становить 1 974,24 грн.

Також, за заявою позивача, з 08.09.2017 року ОСОБА_1 ОУПФУ здійснено перерахунок пенсії на підставі абз. 4-5 п. 3 розд. XV «Прикінцевих положень» Закону України №1058 та встановлено в розмірі 1 983,25 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 19.12.2017 року звернулась до відповідача з заявою (а.с. 10), в якій просила надати роз’яснення стосовного того, яким чином проводилось призначення їй пенсії; чи можливий перехід на наукову пенсію; та надати інформацію щодо перерахунку пенсії.

Судом встановлено, що зазначена вище заява не відповідає затвердженій формі для заяв про перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Отже, у відповідача обов'язок прийняти рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії не виник, оскільки відповідна заява у встановленій вимогами Порядку формі позивачем подана не була.

Як вбачається з матеріалів справи, на вказану заяву позивача від 19.12.2017 року відповідач надав відповіді у порядку розгляду звернень громадян на підставі Закону України «Про звернення громадян», а саме №589 від 02.01.2018 року та від 29.01.2018 року де зокрема було зазначено, що для встановлення вигідного переходу з пенсії за віком на пенсію наукового працівника згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», потрібно прорахувати подані документи, для цього необхідно звернутися у відділ обслуговування та розгляду звернень громадян з адресою пр.-т. Грушевського, 1.

Для прийняття пенсійним органом рішення про перерахунок пенсії позивачу необхідно подати до управління заяву встановленого зразка відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Суд звертає увагу на те, що адміністративний суд у відповідності до вимог ст. 2 КАС України перевіряє законність рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Разом з тим, рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області не приймалось.

Згідно зі ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Європейський Суд з прав людини у своїй прецедентій практиці пов'язує визначення ефективного судового захисту саме з відповідним змістом заявлених позовних вимог, тобто з визначенням належного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів особи.

Належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання її приписів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, поновлюючи порушене право, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити лише такі дії, які передбачені законом.

Разом з тим, обраний позивачем спосіб захисту в позовних вимогах про визнання дій управління Пенсійного фонду протиправними та зобов’язання вчинити дії у такий спосіб за своїм змістом не відповідає визначеному законом способу захисту порушеного права, оскільки суперечить вищевказаному підходу.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, оскільки у відповідача обов'язок прийняти рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії не виник, так як відповідна заява у встановленій вимогами Порядку формі позивачем подана не була.

Одночасно суд зазначає, що позивач не позбавлена права звернутися до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою, форма якої встановлена у додатку №2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, з додачею всіх необхідних документів для перерахунку пенсії.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_2 (43024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).

Відповідач ОСОБА_1 об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 40370530).

Головуючий суддя С.Ф. Костюкевич