
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2018 р. Справа№805/336/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1 смт. Мангуш
до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області смт. Мангуш
за участі третьої особи ПАТ «Алчевський металургій комібнат»
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області за участі третьої особи ПАТ «Алчевський металургій комібнат» про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у червні 2017 року, з метою оформлення пенсії за віком, ОСОБА_2, 26.04.1.957 р/н., звернувся до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області. Серед інших необхідних документів, позивачем, була надана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, що видана ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» від 09.03.2017 року № 07/097-1517. 13 липня 2017 року, позивач з метою отримання офіційної відповіді з приводу врахування наданої довідки №07/097-1517, було здійснено письмове звернення до відповідача (заява від 13.07.2017 р.). 21 липня 2017 року відповідачем надано лист-відповідь (№19/А-01-0103) відповідно до якого повідомлено позивачу, про те,
що враховуючи той факт, що підприємство знаходиться в м. Алчевську Луганської області (яке знаходиться на непідконтрольній території України), довідку врахувати без перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці не має можливим. При цьому, позивач вказує на те, що ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», знаходиться в м.Сєвєродонецьк Луганської області (вул. Вілєсова, 20А), що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (копія витягу додається). ОСОБА_2, було направлено друге письмове звернення від 27.07.2017 р. в якому він просив пояснити, зокрема, підстави за якими відповідач вважає, що юридична особа ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», в дійсний час, знаходиться за адресою: м. Алчевськ Луганської області. У серпні 2017 року відповідачем була надана відповідь від 08.08.2017 №4841/02 на письмове звернення позивача від 27.07.2017 року, зміст якої фактично ідентичний попередній відповіді. Фактично, призначений розмір пенсійної виплати, без урахування заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.10.1991 р. по 30.09.1996 р., значно менший від належного розміру пенсії, який має бути призначений з урахуванням заробітної плати за вказаний період. Таким чином, своєю бездіяльністю пов'язаною із не врахуванням довідки про заробітну плату від 09.03.2017 р. №07/097-1517, відповідач порушує вимоги нормативних актів і права фізичної особи - позивача. Просив суд визнати незаконною та протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області пов’язаної із не врахуванням заробітної плати ОСОБА_2 за період його трудової діяльності з 01.10.1991 року по 30.09.1996 рік, зобов’язавши управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області здійснити розрахунок розміру пенсійної виплати ОСОБА_2 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, що видана ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» від 09.03.2017 року №07/097-1517.
Відповідача 29 січня 2018 року надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Як встановлено судом, в 2017 році у зв’язку із проведенням антитерористичної операції позивач ОСОБА_2 змушений був покинути своє місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, та переміститись до смт. Мангуш, вул. Поштова, буд. 86/42, що підтверджується довідкою №0000241289 від 16.06.2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У червні 2017 року з метою оформлення пенсії за віком ОСОБА_2, 26.04.1957 р/н., звернувся до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області.
13 липня 2017 року, при зверненні до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі з метою дізнатись на якому етапі знаходиться розгляд його пенсійної справи, в усній формі позивачу було повідомлено про те, що надана довідка з ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №07/097-1517 не буде врахована при визначенні розміру щомісячної пенсійної виплати.
13 липня 2017 року позивач подав до відповідача заяву відповідно до якої просив надати письмову відповідь та пояснення з приводу не врахування довідки про заробітну плату.
21 липня 2017 року відповідачем була надана відповідь №19/А-01-01-03, відповідно до якої зазначено, що враховуючи той факт, що підприємство ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» знаходиться в м. Алчевську Луганської області (яке знаходиться на непідконтрольній території влади України), надану довідку про заробітну з № 07/097- 1517 від 08.03.2017 року за період роботи з 01.10.1991 р. по 30.09.1996 р. врахувати без перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці не має можливим. Відповідно до п. 3 ст.44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Управлінням зроблено запит про проведення зустрічної перевірки, після отримання відповіді дане питання буде розглянуто.
27 липня 2017 року позивач вдруге звернувся до відповідача з заявою відповідно до якої просив Пенсійний фонд повідомити розмір призначеної йому пенсії, а також дату початку виплат та спосіб отримання. Крім того, просив повідомити чи була врахована довідка про заробітну плату з ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» № 07/097- 1517 від 08.03.2017 року з зазначенням підстав її не врахування якщо такі є. Повідомити на якій підставі відповідач вважає, що юридична особа ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» в дійсний час знаходиться за адресою: м. Алчевськ Луганської області.
08 серпня 2017 року відповідач надав відповідь на вказану заву позивача, за змістом якої надані аналогічні пояснення викладені у листі від 21.07.2017 року.
Надаючи правову оцінку діям суб’єкта владних повноважень, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» «в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України)».
Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина". Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно ст. 40 Закону України, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 вказаного Порядку встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до ст.48 Кодексу законів про працю, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, фактично записами у трудовій книжці в повному обсязі підтверджується факт роботи Позивача у спірний період на ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» (правонаступником).
Частина 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Разом з цим, за вимогами законодавства, неможливість проведення перевірки не ставить у залежність особу щодо якої розглядається питання про призначення пенсії, оскільки це не є підставою для відмови у зарахуванні стажу та призначення пенсії.
В Україні визнається та діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на які надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України.
Суд не погоджується з доводами відповідача, щодо неможливості прийняття довідки про заробітну плату за спірний період з огляду на те, що неможливо її перевірити у зв’язку з тим, що оригінали первинних документів ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» зберігаються в архіві підприємства за адресою м. Алчевськ, на тимчасово непідконтрольній українській владі території.
По-перше, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», знаходиться в м.Сєвєродонецьк Луганської області (вул. Вілєсова, 20А), тобто на підконтрольній українській владі території.
По-друге, у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами».
Суд зазначає, що в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову через захоплення незаконними озброєними формуваннями території м.Алчевськ.
Таким чином, з урахуванням практики Європейського суду, у управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області відсутні підстави не брати до уваги вищезазначену довідку, аби у повному обсязі захистити права ОСОБА_2 який звернувся до Управління за призначенням пенсії за віком.
Крім того, проведення зустрічних перевірок відповідно до Закону є правом, а не обов'язком пенсійного органу та не є обов'язковою умовою для вирішення питання про призначення або відмову в призначенні пенсії.
При цьому суд зауважує, що всі довідки належним чином засвідчені підписами посадових осіб ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» та печатками із зазначенням коду ЄДРПОУ, відомості, які засвідчені в довідках повністю узгоджуються із відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача.
Згідно п.4.7 Порядку від 25 листопада 2005 року № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача пов’язана з не врахування заробітної плати за період його трудової діяльності з 01.10.1991 року по 30.09.1996 рік не відповідає вимогам щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів, є неправомірною.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати незаконною та протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області пов’язану із не врахуванням заробітної плати ОСОБА_2 за період його трудової діяльності з 01.10.1991 року по 30.09.1996 рік, зобов’язавши управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області здійснити розрахунок розміру пенсійної виплати ОСОБА_2 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, що видана ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» від 09.03.2017 року №07/097-1517.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За правилам статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що сплата судового збору була відстрочена до вирішення цієї справи по суті, з відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області смт. Мангуш, за участі третьої особи ПАТ «Алчевський металургій комібнат» про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконною та протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області пов’язану із не врахуванням заробітної плати ОСОБА_2 за період його трудової діяльності з 01.10.1991 року по 30.09.1996 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області здійснити розрахунок розміру пенсійної виплати ОСОБА_2 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, що видана ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» від 09.03.2017 року №07/097-1517.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а, код ЄДРПОУ 21983633) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31215256700001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 820019, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, суму судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 05 лютого 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.