Ухвала суду № 71998432, 30.01.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
686/10324/17
Номер документу
71998432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/10324/17

УХВАЛА

30 січня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої – судді Мороз В.О.,

за участю секретаря Козельської Г.В.,

позивача ОСОБА_1, представника позивача, третіх осіб ОСОБА_2, представника відповідачів ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради, Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання незаконним, скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання до вчинення дій, -

встановив:

В провадженні суду знаходиться вищезазначена справа.

Передставник позивача в судовому засіданні заявила клопотання про призначення у адмінітративній справі судову будівельно та земельно технічну експертизу з метою визначення того, чи дійсно має порушення норм ДБН при прийнятті оскаржуваного рішення, та яким чином такі впливають на реалізацію прав позивача щодо користування її земельною ділянкою та будинком, доручивши її проведення судовому експерту ОСОБА_8 (м.Хмельницький, вулиця Герцена 10, (098)2755695). На вирішення експерта, поставити питання: Чи відповідає нормам правових актів у галузі будівництва (ДБН, санітарним нормам, в тому числі ДБН 360-92) облаштована прибудова до житлового будинку, за адресою м.Хмельницький вул. Калнішевського 28/1 стосовно відстані до меж суміжної земельної ділянки та житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Калнішевського 28/2 у м.Хмельницькому ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності ? Чи влаштовані на прибудові до житлового будинку за адресою м.Хмельницькш вул.Калнішевського буд 28/1 необхідні інженерно-технічні заходи, що запобігають стіканню атмосферних опадів з покрівлі прибудови на територію суміжної земельної ділянки, що розташована за адресою м.Хмельницький вул.Калнішевського 28/2 ? Чи є влаштування таких заходів обов'язковим?

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд, знаходить клопотання таким, що підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами : письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч.1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з’ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза) (ч.3 ст.102)

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом (ч.4 ст. 102).

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз’яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов’язаний мотивувати таке відхилення або зміну (ч.5 ст. 102).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 року № 53/5 Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 р. за № 705/3145, основними завданнями судової будівельно технічної є визначення відповідності розробленої проектно-технічної та кошторисної документації вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт та побудованих об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт, окремих елементів об’єктів нерухомого майна, конструкцій, виробів та матеріалів проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення, перевірка обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та складеної первинної звітної документації з будівництва та їх відповідність проектно-кошторисній документації, вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення групи капітальності, категорії складності, ступеня вогнестійкості будівель і споруд та ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об’єктів; визначення технічного стану будівель, споруд та інженерних мереж, причин пошкоджень та руйнувань об’єктів та їх елементів. А основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.

Враховуючи, що для з’ясування обставин, що мають значення для справи потрібні спеціальні знання, а саме встановлення відповідності нормам ДБН, відповідності стану будівельних конструкцій державним будівельним нормам та правилам щодо об’єкту ОСОБА_5, за адресою м.Хмельницький вул. Калнішевського 28/1, а тому суд, вважає за необхідне призначити по справі судову будівельно - технічну експертизу.

Враховуючи, що згідно ч.3 ст. 102 КАС України, суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно, а тому вважає за необхідне доручити проведення експертизи судовому експерту Власюку ОСОБА_9 Бюро судових будземекспертиз» (м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 10)

Також, суд відхиляє друге питання поставлене представником позивача для проведення експертизи, оскільки таке не стосується предмета позову.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд вважає, що на час проведення експертизи провадження по справі слід зупинити, до одержання її результатів, оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний певний проміжок часу .

Керуючись ст. ст. 102, 236 КАС України, суд

постановив:

Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради, Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання незаконним, скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання до вчинення дій– судову будівельно - технічну експертизу, доручивши її проведення судовому експерту Власюку ОСОБА_9 Бюро судових будземекспертиз» (м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 10)

На вирішення експерта поставити питання :

●Чи відповідає нормам правових актів у галузі будівництва (ДБН, санітарним нормам, в тому числі ДБН 360-92) облаштована прибудова ОСОБА_5 до житлового будинку, за адресою м.Хмельницький вул. Калнішевського 28/1 стосовно відстані до меж суміжної земельної ділянки та житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Калнішевського 28/2 у м.Хмельницькому ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності ?;

●Вказати стан будівельних конструкцій ОСОБА_5 до житлового будинку (самочинної прибудови) за адресою м.Хмельницький вул. Калнішевського 28/1 відповідно до будівельних норм та правил із зазначенням відсотку готовності?

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.

Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 (м. Хмельницький, вул.. Калнішевського, 28 к.в.2, тел.: НОМЕР_1).

Провадження в справі на час проведення експертизи – зупинити.

Адміністративну справу № 686/10324/17 направити експерту для виконання.

Роз'яснити учасникам процесу, що у разі ухилення учасника справи від подання до суду на його вимогу необхідних для проведення експертизи матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, що перешкоджає її проведенню, суд залежно від того, яка особа ухиляється, а також яке ця експертиза має значення, може визнати встановленою обставину, для з’ясування якої експертиза була призначена, або відмовити у її визнанні. (ст..107 КАС).

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення і набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255, 256 КАС України.

Суддя