
справа № 462/3063/17
Провадження № 2-а/462/15/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:
головуючого – судді Кирилюка А.І.
за участю секретаря Фрейдун А.М.
представників позивача ОСОБА_1Г, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Львові справу за адміністративним позовом Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій,
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської області щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998р. №604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п.3,4, щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходяться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області та зобов’язати Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998р. №604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п.3,4, щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходяться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області.
Позивач у своєму позові зазначив, що Представництво Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу, впродовж кількох років, замовляло роботи з археологічних досліджень, виготовлення документації на нововиявлені пам’ятки та їх державної реєстрації. Території поховань Єврейського цвинтаря, що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області, були предметом вивчення та дослідження позивачем. З цією метою вивчалися архівні документи, що зберігаються як у вітчизняних, так і у закордонних архівах. Дані документи опрацьовувались фахівцями у сфері археології, геодезії, картографії тощо та, в подальшому, стали підставою для виготовлення паспорта об’єкта культурної спадщини «Поховання Єврейського цвинтаря». У ході проведених досліджень наявність давніх поховань знайшли своє підтвердження у зв’язку із чим позивач звертався до компетентних органів про вжиття заходів з метою збереження об’єкта культурної спадщини.
В ході проведених досліджень встановлено наступне. Об’єкт розташований в західній частині м. Ходорів біля вул. Шевченка. Цвинтар має форму багатокутника г-подібну, що витягнута вздовж вул. Шевченка із заходу на схід. Обмежений проїзною вулицею та житловими забудовами. Площа території становить близько 1 га, третина якої забудована, на двох третинах розташоване футбольне поле. Територія не виділена, огорожа відсутня. По території проходять лінії електропередач та інші комунальні мережі. Загальний технічний стан незадовільний.
Позивач наголошує, що цвинтар є важливою історико-меморіальною пам’яткою, яка засвідчує давнє перебування єврейського населення у м. Ходорів та зазначає, що Ходорівська міська рада, в свою чергу, не виконала жодних вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998р. №604-р. «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», таким чином допустивши бездіяльність в частині п.п.3,4, щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходяться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, покликаючись на мотиви такого, який просить задовольнити.
Відповідач – Ходорівська міська рада Жидачівського району Львівської області проти задоволення позову заперечив, посилаючись на відсутність будь-яких доказів по даній справі.
У судове засіданні представник позивача – Об’єднання Комітетів для Євреїв Колишнього Радянського Союзу, у судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, однак належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Крім того, у судовому засіданні представник відповідача наполягав проводити розгляд справи у відсутності представника ще одного позивача, оскільки такий належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, в судовому засіданні присутні представники іншого позивача, а матеріалів справи є достатньо для розгляду справи по суті.
Від так суд вважає за можливе, проводити розгляд справи у відсутності представника позивача , оскільки такий був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини своєї неявки, матеріалів справи є достатньо для розгляду справи по суті позовних вимог, а представник відповідача наполягає на розгляді справи на підставі ч. 5 ст. 205 КАС України.
Зокрема зазначив, представник відповідача зазначив, що Ходорівській міській раді Жидачівського району Львівської області не відомі жодні документальні докази, які б підтверджували точне розташування стародавнього Єврейського кладовища в м. Ходорів на території сучасного спортивного комплексу Стадіону «Будівельник», який є власністю Ходорівської об’єднаної територіальної громади та окрасою сучасного міста Ходорова, окрім цього зазначив, що є сумніви щодо достовірності наданих суду документів, а також зазначив, що у відповідності до абзацу 15 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР, право комунальної власності – право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Відповідач вважає, що позивачу не вдалося документально довести факту точного місця розташування Стародавнього Єврейського кладовища на території м. Ходорова, як це вимагає Закон України «Про охорону культурної спадщини». В своєму запереченні відповідач акцентує також, що на території сучасного спортивного комплексу Стадіону «Будівельник» жодних закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни не було, а отже зобов’язати міську раду здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження немає законної можливості. У зв’язку з відсутністю залишків слідів давніх поховань, та на території закритих кладовищ, немає підстав для заборони жителям проведення будівельних робіт на земельних ділянках призначених для обслуговування жилих будинків господарських будівель і споруд. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що позивач звертався у Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації (а.с.44-46, додатки ас. 47-69 ) в якому просить внести об’єкт «Поховання Єврейського цвинтаря» на вул. Шевченка у м. Ходорові Жидачівського району Львівської області до переліку нововиявлених пам’яток культурної спадщини.
Листом від 12.06.2017р. №16.1282 (а.с. 45) надана відповідь Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, в якій зазначено, що для вирішення питання позивачу потрібно надати: історичну довідку про об’єкт, існуючу фото фіксацію об’єкту та картографічний матеріал з нанесенням місця розташування цвинтаря.
Позивачем надані паспорт об’єкта (а.с.47-52), облікову картку (а.с.53-56), інформацію щодо науково-технічного обґрунтування щодо визначення меж стародавнього єврейського кладовища у м. Ходорові по вул. Шевченка Львівської області (а.с.58-60), фотографії (а.с.61-63), кадастрову карту (а.с.64), викопіювання з генерального плану м. Ходорів (а.с.65), фрагмент топографічної карти м. Ходорів масштабу 1:25000 (а.с.64), архівний німецький аерознімок станом на 1944р. (а.с.66), кадастрова карта м. Ходорів станом на кін. 19 ст. (а.с. 69), план території сучасної місто забудови станом на 2010р. з нанесеною межею стародавнього єврейського кладовища станом на 1944р., м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область (а.с.67) та аерознімок території стародавнього єврейського кладовища станом на 1944р., м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область (а.с.69).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» органами управління у сфері охорони культурної спадщини є спеціально уповноважені органи, до яких віднесені органи охорони культурної спадщини місцевого самоврядування.
Обов'язки із забезпечення охорони, планування та впорядкування територій місць поховання, в силу вимог ч.5 ст.8, ст.31, ч.2 ст.23 Закону України «Про поховання та похоронну справу», покладено на органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи.
Статтею 3 цього Закону визначено, що правову основу діяльності в галузі поховання становлять Конституція України, цей Закон, інші закони України, міжнародні договори України тощо.
Відповідно до Міжурядової Угоди, укладеній між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки "Про охорону та збереження культурної спадщини" від 04.03.1994 p., - кладовища, похований жертв репресій тоталітарних режимів визначені об'єктами культурної спадщини, які підлягають до збереження та охороні в цілях і рамках цієї Угоди. Сторони (Україна та США) взяли на себе зобов'язання щодо виконання умов даної Угоди.
Поняття "культурна спадщина", в межах цієї Угоди, означає культові заклади, місця історичного значення, пам'ятники, кладовища та меморіали загиблим, а також архівні матеріали, які мають до цього відношення.
Відповідно до ч.2 ст.2 ЗУ «Про охорону культурної спадщини», до історичних об'єктів культурної спадщини відносяться окремі поховання та некрополі, місця масових поховань померлих, визначні місця, пов'язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів.
Розпорядженням КМУ від 20 липня 1998 р. № 604-р органи державної влади зобов'язано: взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення. А на органи місцевого самоврядування (нарівні з державними органами) покладено обов'язок по проведенню роботи з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин; здійсненню заходів щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.
Виконання зазначеного розпорядження КМУ № 604-р, а саме віднесення об'єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об'єктів культурної спадщини проводиться в порядку визначеному ЗУ «Про охорону культурної спадщини» та «Порядку обліку об'єктів культурної спадщин» затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 p. Стаття 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ст.2 «Порядку обліку об'єктів культурної спадщини» затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013р. визначено, що тільки органи охорони культурної спадщини обласних, районних адміністрацій та виконкомів міських, селищних рад населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, виконують функції замовника та укладають з цією метою контракти на виявлення, дослідження об'єктів культурної спадщини з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини, а також одержання нової інформації про ці об'єкти.
Постановою KM України від 26 липня 2001 p. №878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України», м. Ходорів занесене до Списку історичних населених місць України. Таким чином, саме на відповідачів покладено обов'язок по проведенню роботи з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин; здійсненню заходів щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження, а також по виконанню функцій замовника при укладенні контрактів на виявлення, дослідження об'єктів культурної спадщини з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини.
Відповідно до п.2.3 «Порядку обліку об'єктів культурної спадщини» затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 р.: «На виявлені об'єкти культурної спадщини складається облікова картка об'єкта культурної спадщини, коротка історична довідка, акт технічного стану об'єкта (пам'ятки) культурної спадщини».
Разом з тим, судом не встановлено жодного факту безпосереднього звернення Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу до відповідача, а саме – Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської областіз пропозицією чи вимогою виконати Постанови КМУ № 1094 від 25 серпня 2004р. та Розпорядження Кабінету Міністрів України N 604-р від 20.07.1998р.
З огляду на наведене, вимоги позивача про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій Ходорівською міською радою Жидачівського району Львівської області,в порядку визначеному Постановою КМУ № 1094 від 25 серпня 2004 р. та Розпорядженням Кабінету Міністрів України N 604-р від 20.07.1998р. є безпідставними.
Відтак, дане питання не було предметом розгляду цього суб’єкта владних повноважень і відповідно рішення в розумінні ст.19 КАС України відповідачем не приймалось, не було певних дій чи бездіяльності відповідача у зв’язку з вирішенням даного питання.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені їїправа, свободи або інтереси.
Зі змісту ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене, з огляду на встановлені обставини справи, зокрема відсутність звернення позивача до відповідача, суд приходить до висновку, що між сторонами відсутні правовідносини у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а тому відсутній публічно-правовий спір, який підлягав би вирішенню адміністративним судом, відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 20, 28, 44, 47, 77, 90, 192, 210-211, 241-246, 250, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
В задоволенні адміністративного позову Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій- відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду в тридцяти денний строк з дня його проголошення.
Суддя (підпис). З оригіналом згідно.
Суддя