
05.02.2018
Справа № 696/704/17
2-а/696/7/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року м. Кам’янка
Кам’янський районний суд Черкаської області у складі :
головуючого судді Шкреби В.В.,
при секретері ОСОБА_1,
за участі
представників сторін ОСОБА_2, ОСОБА_3,
позивачів ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області про визнання незаконними та скасування рішень,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_4 (далі – Позивач 1) та ОСОБА_5 (далі – Позивач 2) звернулись з адміністративним позовом до Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області (далі - Відповідач) про визнання незаконними та скасування рішень, в якому з урахуваннями збільшених позовних вимог просили визнати незаконними та скасувати рішень Тимошівської сільської ради VII скликання від 19 травня 2017 року № 16-2/VII «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», від 07 червня 2017 року №17-1/VII «Про схвалення проекту рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», від 21 червня 2017 року № 18-1/VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
В обґрунтування своїх позовних вимог вказали, що вказані рішення Відповідача були прийняті з порушенням законодавчих процедур, без повного з’ясування думки жителів села Тимошівка, без належно проведених громадських обговорень.
В судовому засіданні сторона Позивачів позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Сторона Відповідача подала до суду письмові заперечення.
Уважно вивчивши доводи сторін, дослідивши обставини та матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 17 грудня 2015 року Кам’янською міською радою Черкаської області прийнято рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання громад» в Кам’янську територіальну громаду з центром у місті Кам’янка, в тому числі шляхом об’єднання з громадами сіл Тимошівка та Юрчиха, Тимошівської та Юрчиської сільських рад (а.с. 66).
Рішенням Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області № 13-1/VII від 23 березня 2017 року затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад (а.с. 35-37, 77-79) відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.4 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання громад», з метою забезпечення права членів територіальної громади брати участь у підготовці рішення щодо добровільного об'єднання територіальної громади.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання громад», розпорядженням сільського голови Тимошівської сільської ради № 9/02-03 від 18 квітня 2017 року було забезпечено проведення громадського обговорення питання добровільного об’єднання громади в Кам’янську об’єднану територіальну громаду, яке було призначено на 29 квітня 2017 року.
Розглянувши результати громадського обговорення, 19 травня 2017 року Тимошівською сільською радою Кам’янського району Черкаської області VII скликання прийнято рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», яким надано згоду на добровільне об'єднання територіальної громади с. Тимошівка, Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області в Кам’янську міську територіальну громаду з центром у місті Кам’янка, делеговано сільського голову ОСОБА_6, секретаря Юрченко Т.П., директора школи ОСОБА_7, бухгалтера сільської ради ОСОБА_8, пенсіонера (вона ж Позивач 1) ОСОБА_4 до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання громад (а.с. 20).
07 червня 2017 року Тимошівською сільською радою Кам’янського району Черкаської області VII скликання відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», розглянувши проект рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, результати громадських обговорень, схвалено проект рішення «Про схвалення проекту рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, разом із планом організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад, доручено Кам’янському міському голові ОСОБА_9 подати проект рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» подати до Черкаської обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України (а.с. 62).
Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 15 червня 2017 року №326 затверджено висновок щодо відповідності проектів рішень про добровільне об'єднання територіальних громад, згідно з яким проекти рішень щодо добровільного об’єднання громад міста Кам’янка, сіл Тимошівка та Юрчиха відповідають Конституції та законам України (а.с.96-98).
Рішенням Тимошівської сільської ради Черкаської області VII скликання від 21 червня 2017 року №18-1/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» відповідно до ст.ст.2, 4, 6, 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» вирішено об'єднатися з територіальними громадами міст Кам’янка, села Юрчиха, Юрчиської сільської ради (а.с. 19).
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Відповідно до ст.6 наведеного Закону первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Статтею 5 наведеного Закону передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути:
1) сільський, селищний, міський голова;
2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради;
3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи;
4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити:
1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;
2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Отже, за наслідком надходження від ініціатора пропозиції про ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад, що містить перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів та визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування, сільський голова забезпечує вивчення такої пропозиції та її громадське обговорення протягом 30 днів з дня надходження пропозиції, після чого подає таку пропозицію на наступну сесію для прийняття відповідного рішення.
З матеріалів справи вбачається, що ініціатором добровільного об'єднання територіальних громад виступилив Кам’янський міський голова ОСОБА_9, і така ініціатива була підтримана депутатами Кам’янської міської ради Черкаської області та пройшла громадській обговорення, про що 17 грудня 2015 року відповідною радою було прийнято рішення (а.с. 66).
Рішенням Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області № 13-1/VII від 23 березня 2017 року затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад (а.с. 35-37, 77-79), з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо добровільного об’єднання територіальних громад під час прийняття відповідного рішення (п. 2 Порядку).
Відповідно до пункту 5 Порядку рішення про проведення громадського обговорення приймається організатором з урахуванням вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і повинно містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення та імена відповідальних осіб.
Вказаний Порядок не встановлює чітких вимог щодо способів, форм сповіщень про призначення громадських обговорень, не передбачає повторних громадських обговорень та їх особливостей скликань, не встановлює конкретних критеріїв оформлення матеріалів таких обговорень
З наявної в матеріалах справи копії протоколу громадських обговорень від 29 квітня 2017 року вбачається, що в с. Тимошівка проводились громадські обговорення з розгляду ініціативи про добровільне об'єднання територіальних громад, за наслідком голосування на яких не було прийнято рішення про відмову в наданні згоди на добровільне об’єднання громад. Так, на обговоренні приймали участь 142 особи, з яких не голосували взагалі 58 осіб, тоді як з тих що проголосували не заперечували проти об’єднання 42 особи (39 – за, 3 - утрималось), категорично заперечували стільки ж – 42 особи.
Слід зазначити, що частина 2 статті 6 Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлює правило, що будь-які результати громадського обговорення (чи позитивні, чи негативні) разом з пропозицією на об’єднання повинні вноситись на сесію сільської ради для прийняття рішення про надання згоди. Таким чином, законодавством визначено, що ключовим суб’єктом прийняття відповідного рішення являється відповідна рада, і результати громадського обговорення жодним чином не тягнуть за собою наслідком прийняття аналогічного рішення відповідною радою. Також, чинне законодавство не пов’язує обставину відмінності прийнятих рішень громадським обговоренням з рішеннями відповідної ради, як підставу для скасування рішення відповідної ради.
Для вирішення питання повноцінності проведеного громадського обговорення суд враховує показання свідка ОСОБА_10, який вказав, що для того, щоб у депутатів Тимошівської сільської ради склалось більш детальне уявлення про настрої громадян с. Тимошівка стосовно об’єднання громад, за ініціативою сільського голови кожний депутат сільської ради провів зустрічі з жителями на його окрузі, які його обирали, і за результати таких зустрічей було встановлено, що більшість населення с. Тимошівка такі пропозиції підтримали.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при прийнятті рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання громад» суб’єкт власних повноважень не підходив формально до вирішення життєво значимого питання територіальної громади, а використав не тільки громадські обговорення як ресурс для з’ясування думки громади з цього питання, а й передбачену ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування» рівнозначну форму громадських слухань як зустріч депутатів відповідної ради з жителями територіальної громади.
Слід зазначити, що складений протокол громадських слухань відповідає вимогам Порядку про їх проведення, так як в цьому порядку не передбачено чітких критеріїв його складання. Не передбачено нормативних вимог і стосовно складання супутніх документів про зустрічі депутатів з жителями територіальної громади, але їх факт проведення суд вважає підтвердженим показами свідка, який такі факт повідомив під присягою, будучи попередженим про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві покази.
19 травня 2017 року Тимошівською сільською радою Кам’янського району Черкаської області VII скликання прийнято рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», яким надано згоду на добровільне об'єднання територіальної громади с. Тимошівка, Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області в Кам’янську міську територіальну громаду з центром у місті Кам’янка, делеговано сільського голову ОСОБА_6, секретаря Юрченко Т.П., директора школи ОСОБА_7, бухгалтера сільської ради ОСОБА_8, пенсіонера (вона ж Позивач 1) ОСОБА_4 до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання громад
Відповідно до ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це ОСОБА_11 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Частинами 1-5 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити:
1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;
2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування;
3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються ОСОБА_11 міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою ОСОБА_11 міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.
Розпорядженням Тимошівського сільського голови від 29 травня 2017 року №14/02-03 вирішено провести громадське обговорення проекту рішення сільської ради про добровільне об'єднання територіальних громад на 02 червня 2017 року.
Відповідно до протоколу громадських обговорень від 02 червня 2017 року з 73присутніх осіб, голосували тільки 35, з яких 33 підтримали відповідне рішення про добровільне об’єднання громад, і тільки 2 особи голосували проти.
07 червня 2017 року Тимошівською сільською радою Кам’янського району Черкаської області VII скликання відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», розглянувши проект рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, результати громадських обговорень, схвалено проект рішення «Про схвалення проекту рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, разом із планом організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад, доручено Кам’янському міському голові ОСОБА_9 подати проект рішення Тимошівської сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» подати до Черкаської обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 15 червня 2017 року №326 затверджено висновок щодо відповідності проектів рішень про добровільне об'єднання територіальних громад, згідно з яким проекти рішень щодо добровільного об’єднання громад міста Кам’янка, сіл Тимошівка та Юрчиха відповідають Конституції та законам України.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Рішенням Тимошівської сільської ради Черкаської області VII скликання від 21 червня 2017 року №18-1/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» відповідно до ст.ст.2, 4, 6, 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» вирішено об'єднатися з територіальними громадами міст Кам’янка, села Юрчиха, Юрчиської сільської ради.
З наведеного вбачається, що Відповідачем було дотримано порядок добровільного об'єднання територіальних громад, визначенийЗаконом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Позивачі вказували, що Відповідач належним чином не інформував територіальну громаду с.Тимошівка про наміри проводити громадські обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
В той же час, з наведених вище норм законодавства (ч.4 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад») вбачається, що відповідний порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного об'єднання територіальних громад визначається сільською радою, а відповідно до затвердженого рішенням Тимошівською сільської ради Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад чітко не встановлено порядку надання повідомлень про проведення громадських обговорень. З цього приводу, суд приймає як доказ покази свідка ОСОБА_10 про те, що сільська рада повідомляла жителів громади через письмові повідомлення в загальнодоступних місцях, проводились відповідні зустрічі між населенням та депутатами. Також, суд виходить з того, що законодавством не віднесено оголошення про громадські обговорення до документів суворої звітності, що підлягають обов'язкові реєстрації в документообігу сільської ради, а отже ненадання суду бланків таких сповіщень не може свідчити про їх не складання, коли такі дії були підтвердженні зі слів свідків.
Суд звертає уваги на пояснення сторони Позивачів щодо неналежного оформлення протоколів громадських обговорень. Між тим, виходить з того, що затверджений сільською радою Порядок проведення громадський обговорень не містить в собі жодних чітких критеріїв до документів, які мають складатись за наслідками такого обговорення, а тому підстав для прийняття висновків про невідповідність складених протоколів не має.
Комітет Верховної ОСОБА_11 України з питань Державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування на засіданні від 03 червня 2017 року (протокол №17) надав Роз'яснення щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об'єднання, в яких зазначено, що у ч.2 ст.7 Закону термін «громадське обговорення» конкретизується як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю. Крім того, ч.4 ст.5 Закону встановлено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою. Комітет відзначає, що громадське обговорення може проводитись в різних формах, зокрема, передбачених ст.8 та ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у формі загальних зборів громадян, громадських слухань або в інших формах, визначених місцевою радою (конференція, форум, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація тощо). При цьому, Комітет звертає увагу, що призначаючи громадське обговорення сільський, селищний, міський голова повинен виходити з необхідності залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників, враховуючи організаційні можливості виконавчих органів ради, а також визначати такі строки проведення громадського обговорення, які б слугували гарантією реалізації права громадян на висловлення власної думки.
Суд зазначає, що наведене роз'яснення не являється нормативно-правовим актом, який підлягає обов'язковому виконанню, в той же час необхідність залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників не встановлює чіткої кількості учасників, необхідної для проведення громадського обговорення.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.
Згідно визначення, наведеного у ст.1 вказаного Закону, загальні збори - зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення.
Статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Суд звертає увагу, що законодавством не обмежено проведення громадських обговорень щодо добровільного об'єднання територіальних громад виключно шляхом проведення загальних зборів, на яких мають бути присутні всі чи частина жителів відповідного села, або громадських слухань.
За твердженнями позивачів, за даними облікової картки с.Тимошівка кількість населення становить 582 особи, в той час, як згідно протоколів громадських обговорень проектів рішень від 19 травня 2017 року та 07 червня 2017 року вказано, що питання об’єднання громад підтримали тільки 39 та 33 особи відповідно, що становить менше 5% повнолітнього населення.
Однак, суд враховує, що в цих громадських обговореннях також приймали громадяни, які в своїй більшості взагалі пасивно спостерігали за обговоренням відповідних питань. Також, суд виходить з того, що до загальної кількості населення с. Тимошівка включені діти дошкільного та шкільного віку, особи, які фактично не проживають на території громади, та ті, які в силу певних обставин не могли бути присутніми або свідомо не бажали приймати участь під час громадських обговорень.
Суд не приймає як доказ відомості про опитування осіб (а.с. 48-59) на предмет підтримки добровільного об’єднання громад, оскільки виходячи з того, що вони згідно найменування проводились у трьох населених пунктах, тоді як в них відсутні дані про приналежність конкретних опитаних громадян до громади с. Тимошівки, не має відомостей про відповідальних за опитування, їх підписів, підстав складання таких документів. У зв’язку з вказаним, доводи Позивачів про те, що 252 жителів с. Тимошівка висловились проти об’єднання територіальних громад не підтверджуються жодними належними доказами.
В той же час, законодавством покладено на Відповідача обов'язок саме по забезпеченню громадських обговорень шляхом інформування населення, безпосереднього проведення обговорень та оформлення їх результатів, при цьому учасники територіальної громади наділені правом вибору щодо участі у громадських обговореннях або щодо утримання від участі у них.
Також, суд звертає увагу, що розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 15 червня 2017 року №326 затверджено висновок Черкаської обласної державної адміністрації, відповідно до якого проект рішення про об’єднання громад сіл Тимошівка та Юрчиха з містом Кам’янка відповідають Конституції та законам України.
Частиною 5 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» наділено сільську раду дискреційними повноваженнями у випадку відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України прийняти рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішенням Конституційного суду у справі №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.1, 10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого) дано офіційне тлумачення наведених положень стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування.
В даному рішенні Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що оскаржувані Позивачами рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад», «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад» прийняті Відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, з дотриманням встановленого порядку за наслідками проведення громадських обговорень, а тому відсутні підстави для визнання їх незаконними та скасування.
При цьому, враховуючи, що в силу ч.1 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону, оскаржувані Позивачами рішення Тимошівської сільської ради вичерпали свою дію фактом їх виконання, а отже не підлягають скасуванню.
Також, в судовому засіданні підтверджено, що Позивачам було відомо про громадські обговорення при прийнятті оскаржуваних рішень, вони приймали участь у їх проведенні, один з Позивачів була обрана делегатом у складі спільної робочої групи з підготовки проектів і рішень добровільного об’єднання громад, приймала участь у виборах до громади в якості секретаря виборчої комісії, а тому вони не були позбавлені прав участь у відповідних процедурах добровільного об’єднання громад, неодноразово могли вільно висловити свою думку з обговорюваних питань.
Вище викладене свідчить про те, що права Позивачів при прийнятті рішення про добровільне об'єднання територіальних громад ніяким чином порушені не були і твердження про те, що було порушено їх право на участь в обговоренні та прийнятті рішень, вільний доступ до інформації про проведення заходів, пов'язаних з добровільним об'єднанням територіальних громад не можуть у будь якому разі відповідати дійсності.
Відповідно до вимог ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У своїй позовній заяві Позивачі не навели жодних конкретних фактів порушення їх прав оскаржуваними рішеннями, ними не доведено обставин, в чому саме, з посиланням на законодавство та відповідні докази, полягало порушення їх права та яких саме.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 72, 77, 94, 243-246 КАС України, суд
у х в а л и в:
В задоволенні позову ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Тимошівської сільської ради Кам’янського району Черкаської області про визнання незаконними та скасування рішень – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Кам’янський районний суд Черкаської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. (п.15.5 Перехідних положень КАС України). Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя :