
Справа № 569/12871/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2018 року
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Куцоконя Ю.П.,
pозглянувши в порядку письмового провадження в мiстi Рiвне
спpаву № 569/12871/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної разової грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
18 серпня 2017 року адвокат Жилінська Т.П., діючи як представник в інтересах ОСОБА_2, звернулася до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) про стягнення щорічної разової грошової допомоги, в якому просить суд зобов'язати відповідача здійснити нарахування ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік та за 2017 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у сумі 5650 грн за 2016 рік та у сумі 6560 грн за 2017 рік, визначеної частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також виплатити ОСОБА_2 вказану разову грошову допомогу.
Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Жилінська Т.П. подала суду письмову заяву, в якій просить суд справу розглядати без участі сторін. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просить суд у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
На заперечення позовних вимог відповідач посилається на те, що позивачу правомірно було нараховано та виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02 березня 2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - постанова КМУ № 141) у розмірі 920 грн, та за 2017 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 223 від 05 квітня 2017 року «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - постанова КМУ № 223) у розмірі 1200 грн.
Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_4 подав суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без участі представника відповідача.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується виданим йому посвідченням серії НОМЕР_2 від 11 червня 2015 року, і, відповідно має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону № 3551-ХІІ щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ (далі - Закон № 79-VІІІ), яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно якого встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, із набуттям чинності Закону № 79-VІІІ, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру допомоги до 5 травня, передбаченої статтею 12 Закону № 3551-ХІІ.
Відповідно до цих повноважень та на виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, Кабінетом Міністрів України 02 березня 2016 року було прийнято постанову № 141 щодо виплати разової грошової допомоги у 2016 році, а 05 квітня 2017 року - постанову № 223 щодо виплати разової грошової допомоги у 2017 році.
Так, постановою КМУ № 141 встановлено, що у 2016 році разова грошова допомога до 5 травня учасникам бойових дій виплачується у розмірі 920 грн. Згідно постанови КМУ № 223 розмір разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2017 році становить 1200 грн.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, визнаючи таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-VI з наступними змінами, яким Верховна Рада України надала Кабінету Міністрів України право визначати порядок та розміри соціальних виплат, передбачених окремими законами, змінювати розміри соціальних виплат залежно від наявного фінансового ресурсу бюджету, у мотивувальній частині цього Рішення вказав на наступне.
Згідно з частиною першою статті 46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
У Конституції України передбачено гарантії прав громадян на соціальний захист, зокрема такі, як законодавче закріплення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92) , визначення джерел державного соціального забезпечення (частина друга статті 46) , контроль за використанням коштів Державного бюджету України (стаття 98).
Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.
На залежність розмірів соціальних виплат особі від економічних чинників вказав Конституційний Суд України, зокрема, і у Рішенні від 19 червня 2001 року № 9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи, зазначивши, що право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов'язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно-правових актів.
Крім того, у Рішенні від 8 жовтня 2008 року № 20-рп/2008 у справі про страхові виплати Конституційний Суд України вказав, що види і розміри соціальних послуг та виплат потерпілим, які здійснюються і відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, встановлюються державою з урахуванням його фінансових можливостей.
Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, враховує також положення актів міжнародного права. Так, згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
Конституційний Суд України прийшов до висновку, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом.
Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист та повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості.
Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
У Рішенні № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України вказав і на те, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
В мотивувальній частині Рішення № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України звернув увагу на те, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.
Цим же Рішення Конституційний Суд України зазначив і про те, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Враховуючи викладене, суд визнає, що виплата позивачу у 2016 році та у 2017 році допомоги до 5 травня повинна була проводитися у порядку та розмірах, встановлених постановою КМУ № 141 та постановою КМУ № 223, тобто у розмірі 920 грн та 1200 грн відповідно.
Однак, як зазначила представник позивача у позовній заяві і як встановлено судом, вказана допомога позивачу у 2016 та 2017 роках взагалі не була виплачена, про що свідчать виписки по зарплатному рахунку позивача у ПАТ «ПриватБанк».
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у розмірі 920 грн відповідно до постанови КМУ № 141 та за 2017 рік у розмірі 1200 грн відповідно до постанови КМУ № 223.
При ухваленні рішення суд не приймає до уваги викладені у письмових запереченнях відповідача посилання на проведення нарахування та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році у розмірі 920 грн та у 2017 році у розмірі 1200 грн, що заперечується позивачем, оскільки на підтвердження таких обставин відповідач не надав суду жодних доказів.
Керуючись ст.ст.241-246,250,255,263,293,295, пунктом 15.5 розділу VII КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02 березня 2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 920 (дев'ятсот двадцять) гривень та щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2017 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 223 від 05 квітня 2017 року «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 1200 (одна тисяча двісті) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_2, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, місцезнаходження: місто Рівне, вулиця 16 Липня,79, код ЄДРПОУ 05392737.
Суддя: Куцоконь